Czas nie zawsze obchodzi się łaskawie z zabytkowymi budynkami. W Borku Wlkp. rozpoczęto porządkowanie gminnej listy zabytków, która pokazała, że nie wszystkie dawne zabudowania zasługują dziś na szczególną ochronę. Część obiektów, które straciły swój historyczny charakter lub popadły w ruinę, może z niej zniknąć.
Na terenie Gminy Borek Wlkp. rozpoczął się proces aktualizacji Gminnej Ewidencji Zabytków. Jak informuje Urząd Miejski, część obiektów ma zostać wykreślona z gminnego wykazu. Powodem jest przede wszystkim ich postępująca degradacja oraz znaczne przebudowy, które pozbawiły je historycznego charakteru.
- W następstwie inwentaryzacji terenowej obiektów zabytkowych przeprowadzonej w celu aktualizacji kart gminnej ewidencji zabytków, Gmina Borek Wielkopolski po dogłębnej analizie wskazała obiekty postulowane do wykreślenia z GEZ (Gminnej Ewidencji Zabytków) - wyjaśnia Janusz Sikora, burmistrz gminy Borek Wlkp. w przesłanej odpowiedzi - Od wykonania poprzednich kart minęło wiele lat, zasób zabytkowy Gminy uległ częściowej degradacji - dodaje włodarz boreckiej gminy.
W ewidencji Gminy Borek Wlkp. figuruje ponad 200 budynków. Jak wskazano, część z nich nie jest użytkowana od długiego czasu, co przyspieszyło proces niszczenia. Inne zostały przebudowane w sposób, który zmienił ich architekturę i obniżył wartość historyczną.
Przed wykreśleniem obiektów samorząd wystąpił o opinię do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Lesznie. Specjaliści dokonali wizji lokalnej i przeanalizowali dokumentację. Następnie zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości zostali pisemnie poinformowani o planach usunięcia ich budynków z ewidencji. Mogli też przedstawić swoje uwagi i zastrzeżenia.
Warto zaznaczyć, że samo wykreślenie obiektu z Gminnej Ewidencji Zabytków nie oznacza automatycznie, że można go rozebrać lub dowolnie przebudować. Jeśli budynek figuruje także w rejestrze zabytków lub jest objęty inną formą ochrony konserwatorskiej, konieczne jest uzyskanie odrębnych zezwoleń i decyzji.
Usunięcie obiektu z wykazu oznacza jednak, że nie obowiązują wobec niego szczególne przepisy ochrony konserwatorskiej, które dotyczą obiektów gminnej ewidencji. Właściciel ma większą swobodę w zakresie planowania remontów, modernizacji, a nawet rozbiórki budynku oczywiście z poszanowaniem ogólnych przepisów prawa budowlanego.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, właściciel nieruchomości może też samodzielnie wystąpić z wnioskiem o wykreślenie budynku z gminnej ewidencji, jeśli uważa, że obiekt nie spełnia kryteriów zabytku. Taki wniosek trafia do burmistrza, który podejmuje decyzję po uzyskaniu stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
[ZT]80616[/ZT]
[ZT]80684[/ZT]
[ZT]80678[/ZT]
[ALERT]1751361739706[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
Typowo urzędniczy fenomen likwidacja problemu śmieci , ma nie być śmieci ?proszę bardzo usuwamy kosze ,będą śmiecić będą kary ,geniusz
17:22, 2025-07-01
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
Może ten geniusz który nakazał usunąć kosze z wrocławskiej przejdzie się i zobaczy 0 koszy najbliższy na łąkowej lub w okolicach ronda , naprawdę przejaw nieskrepowanej niczym mądrości , zastanawiam się jaka nagrodę społeczna można przyznać takiemu człowiekowi.
🤔🤔🤔
17:16, 2025-07-01
Trwa budowa nowego marketu w powiecie. Praca wre na...
Zadinują nas.
Luke
15:35, 2025-07-01
Trwa budowa nowego marketu w powiecie. Praca wre na...
Więcej marketów się rodzi w roku jak dzieci w szpitalu, i 800 plus nie dostają a dają radę.
Coto
15:13, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz