Zamknij
NEWS
,
To wyjątkowy moment dla całej Biskupizny i miłośników kultury ludowej w Polsce. Franciszek Jesiak – śpiewak, tancerz, budowniczy dud biskupiańskich, mentor i niezłomny strażnik tradycji został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej”. To najwyższe w kraju wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej.
5
,
Jak co roku, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli przedstawiła sprawozdanie z wykonania planu finansowego. Dokument, dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej, pokazuje nie tylko strukturę wydatków, ale też sposób funkcjonowania placówki, która choć niewielka  wciąż wymaga sporych nakładów ze środków publicznych.
1
,
Prawie milion złotych – tyle pieniędzy pochłonęło w ubiegłym roku utrzymanie i działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli. Zdecydowana większość tej kwoty pochodziła z budżetu gminy. Resztę MGOK zarobił sam – m.in. wynajmując sale, sprzedając bilety i świadcząc drobne usługi. Z opublikowanego właśnie sprawozdania finansowego wynika, że kultura lokalna ma swoją cenę, ale odpowiedź na pytanie, czy idzie za tym również efektywność i sensowne planowanie, nie jest już tak oczywista.
,
Wielkopolska tradycja, głęboka refleksja i mocny głos w sprawie przemocy domowej – tak w skrócie można opisać poruszający projekt zespołu DAGADANA, który w niezwykły sposób połączył muzykę ludową z kampanią społeczną. Klip do pieśni „Hola hola”, wykonany z udziałem Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic, stał się symbolem wsparcia dla osób doświadczających przemocy.
,
Przed siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp. zakwitło serce. I to dosłownie! Wszystko w ramach wyjątkowej akcji "Patriotyczny Ogródek”, zorganizowanej z okazji zbliżającego się Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy, kto tylko chce, może przyjść do MGOK i posadzić swojego kwiatka... od serca.
1
,
Blisko czterdzieści osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym poświęconym inicjatywie utworzenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Ponieckiej. Wydarzenie, które odbyło się w duchu lokalnego zaangażowania i pasji do historii, kultury oraz dziedzictwa Ponieca i okolic, zgromadziło mieszkańców z różnych pokoleń. To pierwszy krok do stworzenia organizacji, która ma szansę stać się ważnym punktem na mapie społeczno-kulturalnej regionu.
,
Biblioteki w Piaskach, Szelejewie i Bodzewie przygotowały wyjątkową inicjatywę, która łączy w sobie miłość do książek i troskę o środowisko. W dniach 22–23 kwietnia każda osoba, która odwiedzi jedną z tych placówek i wypożyczy książkę, otrzyma w prezencie nasionka kwiatów łąkowych. Hasło przewodnie akcji brzmi: "Czytaj i dbaj o Ziemię!”.
1
,
Tak naprawdę w Wielką Sobotę ,,nic się nie dzieje” w liturgii Kościoła. Jest to dzień wyciszenia, modlitwy i zadumy, gdzie pobrzmiewa jeszcze w sercu dramat Wielkiego Piątku. Jest to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii – Jezus jest przecież w grobie! W serach pojawia się jednak radość i nadzieja, bo oczekujemy na Zmartwychwstanie, ono jest tuż, tuż
1
,
Jak przeżyć Wielki Piątek? Na ten dzień we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek Maryi z Pleszewa, przygotowaliśmy dla Was kilka rozważań, refleksji opracowanych przez mieszkanki domu zakonnego przy ulicy Bojanowskiego w Pleszewie.
,
Wyobrażam sobie taką sytuację, żeby razem usiąść przy stole i szukać tego co ważne. Tak przez wieki robiły rodziny Narodu Wybranego. Siadały w Wielką Noc do wspólnego posiłku, ale zanim go rozpoczęły, najmłodszy z uczestników zadawał pytanie: dlaczego ta Noc jest inna niż wszystkie???
1
,
Jedna decyzja wystarczyła, by wszystko nabrało nowego blasku. W GOK Hutnik zmiana zadziałała jak impuls – szybka, trafna, a jej efekty widać i czuć od razu. To nie tylko techniczna poprawka, ale znak, że dzieje się coś więcej. Coś, co zapowiada zupełnie nową jakość.
,
Kolorowe wstążki, barwione jajka, ręcznie robione palmy i przede wszystkim – mnóstwo radości ze wspólnego tworzenia! W Gminnym Ośrodku Kultury "Hutnik" odbyły się międzypokoleniowe warsztaty wielkanocne zatytułowane „Koszyczek Wielkanocny”. Spotkanie, które poprowadziła Marta Hojak – animator kultury, okazało się nie tylko artystyczną przygodą, ale także piękną lekcją tradycji i rodzinnych wartości
1
,
Na ulicach Gostynia pojawiły się nietypowe instalacje, które zaskoczyły mieszkańców i wywołały wiele uśmiechów. Wszystko to za sprawą akcji zorganizowanej przez GOK "Hutnik" z okazji 1 kwietnia, łączącej Prima Aprilis z urodzinami miasta.
,
Pępowo po raz kolejny udowodniło, że jest miejscem, gdzie kultura śląska ma swoje wierne grono sympatyków. W minioną sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej odbył się koncert śląskich szlagierów, który jak zawsze przyciągnął tłumy fanów. Sala wypełniła się po brzegi miłośnikami tego gatunku muzycznego, którzy przybyli nie tylko z Pępowa, ale również z Gostynia, Krobi, Miejskiej Górki i Kobylina.
,
Długie kolejki przy kasach kina – z takim wyzwaniem musieli zmierzyć się wszyscy, którzy pragnęli zobaczyć kolejną odsłonę przygód babci Janiny i jej barwnej rodziny. Ci, którym udało się zdobyć upragnioną wejściówkę, z pewnością nie mieli powodów do rozczarowania. Pełne humoru dialogi, wyraziste postacie i charyzmatyczna seniorka rodu po raz kolejny wciągnęły widzów w świat, gdzie tradycja splata się z komedią, a lokalna gwara nadaje całości niepowtarzalnego kolorytu.