W marcu gostyńska huta szkła poinformowała o działaniach, które mają na celu ograniczenie zapachu towarzyszącego procesowi zdobienia szkła. Wśród rozwiązań zapowiedziano testowanie nowej technologii oraz - w dłuższej perspektywie dużą inwestycję w nowoczesny system oczyszczania powietrza. Dziś, mimo tych deklaracji, część mieszkańców nadal "kręci nosem" i zgłasza, że w powietrzu odczuwalny jest specyficzny zapach. W niektórych rejonach miasta jego intensywność ma być zdaniem komentujących szczególnie zauważalna.
Temat ponownie stał się przedmiotem publicznej dyskusji po wpisie opublikowanym na Spotted-Gostyn24, w którym jeden z czytelników zapytał, czy inni również czują zapach przypominający siarkę? W komentarzach mieszkańcy wskazywali różne lokalizacje, w których zapach miał być wyczuwalny, między innymi Pożegowo, osiedle 700-lecia, ul. Starogostyńska czy okolice obiektów sportowych. Wypowiedzi miały różny charakter - od potwierdzeń, przez relacje z codziennych obserwacji, po krytyczne komentarze i emocjonalne opinie.
„Czuć to na osiedlu 700-lecia oraz na tzw. Górach. Czy ktoś z tym coś zrobi?” – pyta jedna z osób komentujących. Ktoś inny dodaje - „Od grudnia zapach jest wyczuwalny niemal codziennie, szczególnie wieczorami”.
Zgodnie z informacjami przekazanymi w marcu, źródłem zapachu może być proces zdobienia szkła farbami ceramicznymi, podczas którego spalany jest wosk parafinowy. Jak zapewniała firma, emisje te nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia, co miały potwierdzać wyniki badań z akredytowanego laboratorium. Jednocześnie poinformowano o uruchomieniu testów systemu napowietrzania spalin, mającego na celu ich rozrzedzenie i odprowadzenie na większą wysokość. W planach jest również budowa instalacji termicznego spalania (RTO), która ma zminimalizować oddziaływanie zapachowe, jednak jej uruchomienie przewidziano dopiero na 2026 rok.
W przestrzeni publicznej zaczęły więc pojawiać się pytania o aktualny etap realizacji tych działań oraz ich skuteczność. Niektórzy mieszkańcy dopytują, czy zapowiedziane rozwiązania zostały już wprowadzone i jakie przyniosły efekty?. Pojawiają się również opinie, że problem może być bardziej złożony i nie ogranicza się wyłącznie do jednej lokalizacji.
Obecnie trudno o jednoznaczne oceny, ponieważ brakuje oficjalnych informacji potwierdzających aktualny stan realizacji działań zaradczych. W związku z tym mieszkańcy wyrażają nadzieję na większą przejrzystość oraz dalsze informacje ze strony instytucji odpowiedzialnych za jakość powietrza i ochronę środowiska.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli firmy Ardagh Glass Poland, którzy tłumacza, że nie wszystko da się zrobić od razu.
- W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami dotyczącymi zapachów wydobywających się z hali zdobienia oraz procesu wypalania farb ceramicznych w naszym zakładzie w Gostyniu, pragniemy przedstawić stanowisko firmy:
Zapach, który może być odczuwalny w otoczeniu huty, pochodzi z procesów technologicznych prowadzonych w hali zdobienia, a w szczególności z wypalania farb ceramicznych opartych na wosku parafinowym. Informujemy, że nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia i życia - potwierdzają to przeprowadzane przez nas analizy, zewnętrzne ekspertyzy oraz producent farb.
Jako odpowiedzialny zakład przemysłowy stale inwestujemy w nowoczesne technologie, które ograniczają wpływ naszej działalności na otoczenie. W związku z tym planujemy wdrożenie instalacji termicznego utleniania zanieczyszczeń (RTO), która zapewni jeszcze wyższy poziom oczyszczania gazów procesowych. Uruchomienie instalacji przewidziane jest na rok 2026. Realizacja tego projektu wymaga zaawansowanych przygotowań technicznych i infrastrukturalnych, które już są przez nas prowadzone.
Jednocześnie, w ramach działań doraźnych, oba kominy znajdujące się na hali zdobienia zostały wyposażone w specjalne turbiny wdmuchujące powietrze z zewnątrz. Od momentu ich uruchomienia działają one nieprzerwanie. Turbiny są przez nas stale testowane i kalibrowane w celu znalezienia optymalnych ustawień, które pozwolą na skuteczne napowietrzanie spalin bez zakłócania stabilności procesów technologicznych. Zapewniamy, że naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo pracowników, mieszkańców oraz ochrona środowiska – poinformowała Renata Szwarc
Choć problem zapachu nadal powraca w społecznych dyskusjach, a część mieszkańców zgłasza jego obecność w różnych rejonach Gostynia, przedstawiciele huty deklarują konkretne działania - zarówno tymczasowe, jak i długoterminowe. Mieszkańcy z kolei oczekują dalszej informacji, przejrzystości i co zrozumiałe poprawy codziennego komfortu. Na ten moment pozostaje mieć nadzieję, że podjęte inwestycje okażą się skuteczne, a otwarty dialog z lokalną społecznością będzie kontynuowany.
[ZT]77734[/ZT]
[ZT]79181[/ZT]
[ZT]79150[/ZT]
[ZT]79078[/ZT]
[ALERT]1746796810498[/ALERT]
198908:40, 10.05.2025
Jak im śmierdzi niech sie wyprowadza na Syberię albo pustynie dziś ludziom wszystko przeszkadza takiego doczekaliśmy się pokolenia ktorym się wszystko nalezy byle zyc z pomocy idzcie głosujcie na uśmiechnięta Polskę to nie będziecie mieć pracy to dopiero waam kopary opadną bo nie będzie socjalu zlikwidowac 800 plus zaraz przestanie im przeszkadzaczapach
Miko08:41, 10.05.2025
Jestem z
SWM09:07, 10.05.2025
A czy ta linia produkcyjna nie przyjechała do Gostyńskiej Huty z Niemiec ? Czy przypadkiem wcześniej tam nie zajmowali się tym procesem i poprostu została zlikwidowana i przeniesiona do Gostynia bo Niemcom też się źle oddychało w tej "nie szkodliwej" dla życia ludzkiego substancji wydobywającej się z dwóch kominów nad działem zdobienia ? Wystarczy stanąć na samej górze ulicy zacisze i pięknie widać jak ta niebieska "mgła" wylatuje z kominów Huty i truje ludzi , nasze środowisko i już zniszczony wczesniej przez hutę park przy ulicy starogostynskiej. Nic szkodliwego dla zdrowia - tylko który "dym" nie jest szkodliwy ? Proces technologiczny i to co tam jest dodawane do tego to całkiem coś innego przy tym co wylatuje z tych dwóch rur.
Śmierdzi od lat10:00, 10.05.2025
To nie jest problem od zeszłego roku tylko co najmniej od 2021 już wówczas zgłaszałam pierwszy raz do Burmistrza. Pani pod postem co na Podleśnej mieszka to albo z domu nie wychodzi albo dzieci nie ma albo tylko dom praca ja też wcześniej nie czułam bo siedziałam w domu na spacery chodzić z dziećmi nie musiałam. Idąc lasem smród zależy w którą stronę wiatr. !!? Podziwiam rodziców dzieci przedszkola obok. Ale Huta *%#)!& nie jest ono wiedzą kiedy linie uruchamiać!!! Pracownicy myślę, że mogli by się wypowiedzieć dajcie znać czy linia nie jest uruchamiana po7? Czy ludzie, którzy prowadzą dzieci do przedszkola nie czują tego smrodu? . Na Pozegowie okropny smród. Zachęcam do spacerów główna ścieżka obok Huty w ciepły bezwietrzny dzień... No tragedia złapać oddechu nie można. Ile lat jeszcze będą na ten filtr zbierać.?!!! To nie jest tak, że filtr powinien być tam z chwilą uruchomienia linii? Jeśli faktycznie Niemcy dali Wam ta linie bo im śmierdziało to brawo. Ja słyszałam, że Huta jest zadłużona ... Być może ich nie stać i stać nie będzie na filtr a mydła oczy. Jeśli komuś nie śmierdzi to dlatego, że nie grilluje, prania na dwór nie wywiesza być może mieszka od strony gdzie nie wieje.. jest zasloniony budynkami, nie ma dzieci, nie spaceruje z nimi po lesie, albo sam w lesie był daaawno temu. Burmistrz tylko odp, że nie mają uprawnień do kontroli. To obywatel jedynie może składać skargi do Ochrony Środowiska. Można stworzyć petycje. Może rada Pozegowa powinna stworzyć petycje dla mieszkańców. ? Powiat się tym nie zajmie ... Gdzie oni... Pff, gmina też nie.. mydla nam oczy tylko, że kiedyś jakiś filterek dadzą... Taka potężna firma i na filtr ich nie stać...
Michał 10:00, 10.05.2025
W zależności od kierunku wiatru zapach czuć w różnych częściach Gostynia. Najbardziej interesujący w tym jest fakt, że żadne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców się nie wypowiadają i prawdopodobnie nie podejmują działań. Mamy WIOŚ w Poznaniu, mamy Sanepid w Gostyniu, mamy Urząd Miasta w Gostyniu, mamy Władze Powiatowe. Dobrze by było by właśnie któreś z tych instytucji zbadały sprawę i uzyskały niezależną opinię na temat szkodliwości wydobywających się w procesie produkcji substancji. Rozumiem starania "huty" i ich badania ale stan zdrowia mieszkańców ale też jakość życia w mieście są bardzo istotne. W najgorsze dni zapach jest tak intensywny, że trudno wyjść na spacer.
Eh10:13, 10.05.2025
Ja rozmawiałam z Burmistrzem. Dostałam odp, że to nie w ich kompetencji. Chyba coś tam rozmawiali z Huta. Huta już kilka lat temu zobowiązała się dać filterek. Mydła oczy... Mina lata!!! Mówią, że drogi ... Ich nie stać. Nadzwyczajnej. Trzeba było pomyśleć zanim linie się uruchamia. Wstyd dla zarządzających Huta. Powinni mieć wielki baner na płocie smrodzicie. Spacer po lesie od wielu lat już nie jest przyjemny jak wpadnie się w ta chmurę smrodu. Trzeb a przejść wtedy z 50 metrów w smrodzie. Kto spaceruje w lesie ten wie... Często po godzinie 8 rano i później czuć smród już wtedy na osiedlu. Ochrona środowiska jeśli nikt osobiście nie napisał nie pilnuje terminów administracyjnych to się nie przejmują bo nie mają bata nad sobą. To musi być ktoś kto się nie będzie bał tańcować z nimi tylko napisze oficjalnie jednak pismo drugie pismo. Pilnować dat. Odwoływać się wtedy będą mieć kontrolę. Stracą jedno drugie ISO za które zapłacili to się może nauczą. Trzeb a sprawdzić jakim ISO się chwała w internecie napisać do Firmy certyfikującej i może się wezmą. Jak widzę jak ktoś pisze, że mu nie śmierdzi... No mi też czasem nie śmierdzi. Ludzie siedzicie w domach zero siedzenia na dworze go nie czujecie ten smród jest od lat!!! Tylko nie ma osoby porządnie, która się tym zajmie... Miel rozmowy tylko są!.
3 0
Huta prędzej była niż część mieszkańców co się pobudowali lub kupili domy czy mieszkania a teraz przeszkadza. Tak samo jak pobudowali się na wsi i na wsi też przeszkadza bo śmierdzi się kurzy itp.
0 1
Błądzisz