Gostynianie upamiętnili dwunastu żołnierzy "Czarnego Legionu”, których egzekucja miała miejsce 82 lata temu. Gostyńska delegacja, na czele z Maciejem Czajką, przewodniczącym Rady Miejskiej, złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy tablicy pamiątkowej na nowym cmentarzu katolickim w Dreźnie.
To właśnie w tym niemieckim mieście w czerwcu 1942 roku stracono na gilotynie młodych polskich patriotów, członków konspiracyjnej organizacji działającej na naszym terenie w okresie II wojny światowej. W krótkim przemówieniu Maciej Czajka odniósł się do obecnej sytuacji na świecie.
- To wszystko, co obecnie dzieje się na świecie – niestety także w Europie, tuż za naszą wschodnią granicą – zmusza zarówno do refleksji, jak i do działania. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamięć o przeszłości i wyciąganie z niej wniosków, lecz także promowanie działań i postaw służących nawiązywaniu nowych kontaktów i budowaniu przyjaźni między narodami. Naszym celem winno być silne partnerstwo i ścisła współpraca - mówił Maciej Czajka, przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia.
Czajka wyraził również radość z faktu, że obecny pobyt w Dreźnie łączy się ze spotkaniem młodzieży z obu miast, gdyż w weekend odbywał się turniej siatkarski z udziałem dwóch drużyn UKS Kaniasiatka.
Głos zabrał również dr David Klein, kierownik Wydziału ds. Kultury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miasta Drezna. Podkreślił on znaczenie kontaktów między młodzieżą.
- Przyjaźń między Gostyniem a Dreznem jest od dziesięcioleci przykładem działań na rzecz pamięci i pojednania. Teraz młode pokolenie będzie w coraz większym stopniu nadawać ton tej wymianie - mówił dr Daivid Klein.
Nawiązał do tego, że przyjazd siatkarek z Gostynia do stolicy Saksonii jest rewizytą, gdyż przed rokiem młode Niemki gościły w Gostyniu, biorąc udział w turnieju organizowanym przez UKS Kaniasiatka.
Wśród uczestników rocznicowej uroczystości obecni byli także przedstawiciele drezdeńskich środowisk współpracujących z partnerami z Gostynia: Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii, Związku Antyfaszystów Saksonii, Komitetu Placu Monachijskiego i Towarzystwa na rzecz Wspierania Kościoła Mariackiego w Dreźnie. Członkowie gostyńskiej delegacji przeprowadzili z drezdeńskimi partnerami rozmowy dotyczące planowanych kontaktów i kierunków współpracy na najbliższe miesiące, szczególnie w dziedzinie kultury i badań historycznych.
Maciej Czajka wspólnie z Janem Donhauserem, pierwszym zastępcą Nadburmistrza Drezna ds. oświaty, młodzieży i sportu, dokonali otwarcia turnieju siatkarskiego Jugendtours-Volleycup, zorganizowanego przez klub Dresdner SSV.
Foto: UM Gostyń
Następnie gostyńska delegacja, w skład której wchodzili także Karol Stefaniak, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Rady Miejskiej, oraz Karol Skowronek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Czarnego Legionu, dopingowała gostyńskie zawodniczki w pojedynkach z drużynami z Drezna-Coschütz i Dippoldiswalde.
W krótkiej rozmowie z polską delegacją burmistrz Jan Donhauser wyraził uznanie dla gostyńskiej inicjatywy, która łączy wspomnienie tragicznych wydarzeń sprzed lat z wydarzeniami i spotkaniami dającymi wyraz wspólnej troski o przyszłość. Za równie istotną uznano współpracę gospodarczą, prowadzoną przez Izbę Rzemieślniczą w Dreźnie oraz Cech Rzemiosł Różnych i Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego.
[ALERT]1718782511389[/ALERT]
2 0
Ha ha