Zamknij
REKLAMA

Brat pradziadka Olgi byłby wzruszony i dumny. Podobnie jak dziś jest jej rodzina

08:07, 30.12.2020 | M.S
Skomentuj Foto: arch. prywatne
REKLAMA

Czy Twoim zdaniem warto pielęgnować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim? Z takim tematem zmierzyła się w etapie wojewódzkim XXIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, Olga Szczęsna - uczennica Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. zdobywając wysokie drugie miejsce! Temat powstania jest jej szczególnie bliski, ze względu na historię rodziny.  Na boreckim cmentarzu pochowany jest Michały Szczęsny, brat pradziadka Olgi, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim.

Konkurs przebiegał w czterech etapach: szkolny, powiatowy, rejonowy i wojewódzki. Etap powiatowy odbył się w marcu w Sikorzynie. Olga pomyślnie napisała test i zakwalifikowała się do konkursu rejonowego, który zaplanowano na 27 kwietnia2020 roku. Niestety, pandemia koronawirusa nieco namieszała i etap finałowy dla ósmoklasistów odbył się w wersji online ale pod koniec maja. Składał się z dwóch części: testu oraz wypracowania, które należało napisać w dowolnym programie edytorskim i przesłać na email stowarzyszenia. Na całość uczestnik miał 90 minut. Olga wybrała temat  "Czy Twoim zdaniem warto pielęgnować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim?". 

Spośród 10 uczniów klas ósmych biorących udział w finale, laureatami XXIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce zostało siedmiu wśród nich Olga zajmując wysokie drugie miejsce! - Do Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce Olga przygotowywała się kilkakrotnie. Za każdym razem było podobnie - mnóstwo nauki, czasu poświęconego na wertowanie książek, niezliczone powtórki. Przygotowania rozpoczynają się już w grudniu, kończą w maju - mówi pani Maria, mama Olgi i dodaje, że temat Powstania Wielkopolskiego jest szczególnie bliski jej córce z uwagi na historię rodziny. - . W Borku Wlkp. znajduje się grób Powstańca Wielkopolskiego Michała Szczęsnego, który był bratem pradziadka Olgi - dodaje pani Maria. 

Celem konkursu było przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, popularyzowanie kultury regionalnej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją. Wszystkich uczestników, na wszystkich etapach obowiązywało zapoznanie się z obszernym materiałem dotyczącym najważniejszych wydarzeń Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r., gwary wielkopolskiej, tradycji regionu Wielkopolski, a także historią od Powstania Wielkopolskiego 1918 do wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.

Oldze gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

[ALERT]1609236433924[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Prababka lovkaPrababka lovka

15 0

Należy pielęgnować pamięć o zakończeniu wszelkich wojen bitew powstań nie zaś o ich początku. Należy pielęgnować nie rocznice wybuchu II WOJNY ŚWIATOWEJ a ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ. i przestać produkować filmy i seriale jak to ludzie ochoczo szli umierać i jak to w tedy mimo wszystko fajnie.... wtedy było strasznie a ludziom zapewne towarzyszył strach przerażenie ból i cierpienie. 10:59, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

6 0

Gratulacje dla Olgi, brawo! 👍 22:09, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarioMario

6 0

Brawo! 👏 22:15, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

5 0

Brawo! Olga.😄 17:43, 31.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%