Czy Twoim zdaniem warto pielęgnować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim? Z takim tematem zmierzyła się w etapie wojewódzkim XXIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, Olga Szczęsna - uczennica Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. zdobywając wysokie drugie miejsce! Temat powstania jest jej szczególnie bliski, ze względu na historię rodziny. Na boreckim cmentarzu pochowany jest Michały Szczęsny, brat pradziadka Olgi, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim.
Konkurs przebiegał w czterech etapach: szkolny, powiatowy, rejonowy i wojewódzki. Etap powiatowy odbył się w marcu w Sikorzynie. Olga pomyślnie napisała test i zakwalifikowała się do konkursu rejonowego, który zaplanowano na 27 kwietnia2020 roku. Niestety, pandemia koronawirusa nieco namieszała i etap finałowy dla ósmoklasistów odbył się w wersji online ale pod koniec maja. Składał się z dwóch części: testu oraz wypracowania, które należało napisać w dowolnym programie edytorskim i przesłać na email stowarzyszenia. Na całość uczestnik miał 90 minut. Olga wybrała temat "Czy Twoim zdaniem warto pielęgnować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim?".
Spośród 10 uczniów klas ósmych biorących udział w finale, laureatami XXIV Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce zostało siedmiu wśród nich Olga zajmując wysokie drugie miejsce! - Do Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce Olga przygotowywała się kilkakrotnie. Za każdym razem było podobnie - mnóstwo nauki, czasu poświęconego na wertowanie książek, niezliczone powtórki. Przygotowania rozpoczynają się już w grudniu, kończą w maju - mówi pani Maria, mama Olgi i dodaje, że temat Powstania Wielkopolskiego jest szczególnie bliski jej córce z uwagi na historię rodziny. - . W Borku Wlkp. znajduje się grób Powstańca Wielkopolskiego Michała Szczęsnego, który był bratem pradziadka Olgi - dodaje pani Maria.
Celem konkursu było przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, popularyzowanie kultury regionalnej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją. Wszystkich uczestników, na wszystkich etapach obowiązywało zapoznanie się z obszernym materiałem dotyczącym najważniejszych wydarzeń Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r., gwary wielkopolskiej, tradycji regionu Wielkopolski, a także historią od Powstania Wielkopolskiego 1918 do wydarzeń Poznańskiego Czerwca 56.
Oldze gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
[ALERT]1609236433924[/ALERT]
Prababka lovka10:59, 30.12.2020
Należy pielęgnować pamięć o zakończeniu wszelkich wojen bitew powstań nie zaś o ich początku. Należy pielęgnować nie rocznice wybuchu II WOJNY ŚWIATOWEJ a ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ. i przestać produkować filmy i seriale jak to ludzie ochoczo szli umierać i jak to w tedy mimo wszystko fajnie.... wtedy było strasznie a ludziom zapewne towarzyszył strach przerażenie ból i cierpienie.
Czytelnik22:09, 30.12.2020
Gratulacje dla Olgi, brawo! 👍
Mario22:15, 30.12.2020
Brawo! 👏
X17:43, 31.12.2020
Brawo! Olga.😄
Suche badyle zamiast zieleni. Od razu przykuły uwagę...
Tłe łet głestynia z tym czerwonym rudym łbem też ma takiego zaschniętego pula i strupy na łokciach łuszczyce o srednicy bardzo sporej jak przechdziło i się prawdopodobnie wysikało bo ma częstomocz no to drzewa uschły ten no łon szwagier garbusa.
Xxx
09:00, 2025-07-11
Pępowo to nie Barcelona, ale...Chcą to zrobić porządnie
I co w Krobi robią nowe boisko z szatnia to Wójt Pępowa znów papuguje po Krobi brak słów kto ich wybrał.
Pol
06:22, 2025-07-11
Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...
Pan policjant niech wszystkim wytłumaczy dlaczego na jezdni bez chodnika kierowca samochodu nie musi mieć prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, a na śmieszce rowerowej na Jana Pawła rowerzysta musi mieć prędkość zbliżoną do prędkości pieszego
xd
00:08, 2025-07-11
Suche badyle zamiast zieleni. Od razu przykuły uwagę...
z tymi drzewkami jest tak sadzić i obserwować.......jak mówi Tadziu mechanik jezdzić obserwować
goostyniool
23:22, 2025-07-10