Zamknij

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie nie tylko egzaminuje kierowców, ale prowadzi też działania mające wpłynąć na poprawę bezpieczeń

16:19, 07.05.2021 M.S Aktualizacja: 08:49, 11.05.2021
Skomentuj Archiwum Gostyn24 Archiwum Gostyn24

Defibrylator szkoleniowy, miasteczko znaków, fantom i torbę medyczną przekazał  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie w ramach projektu pn. Leszczyńska Akademia Bezpieczeństwa. Planowana jest też organizacja cyklu zajęć teoretycznych i praktycznych, które mają uświadomić młodym ludziom, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa oraz nauczyć ich udzielania pierwszej pomocy.  

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie nie tylko egzaminuje kandydatów na kierowców, ale prowadzi też działania mające wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Jednym z takich działań edukacyjnych jest tworzenie na terenie makroregionu leszczyńskiego centrów edukacji bezpieczeństwa w szkołach, wspomaganych przez służby mundurowe. Będzie w nich szerzona wiedza dotycząca zachowań w newralgicznych, trudnych sytuacjach - wypadkach, pożarach, ale przede wszystkim bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówił Jarosław Sobczak, dyrektor WORD w Lesznie.

Jedną z kilkunastu placówek szkolnych zaangażowanych w projekt jest Szkoła Podstawowa im. im. ppłk. dr. Bernarda Śliwińskiego w Poniecu. Na początek dobrej współpracy, placówka otrzymała defibrylator szkoleniowy, miasteczko znaków i fantom, a miejscowa jednostka OSP torbę medyczną. 

Celem projektu jest uświadomienie młodych ludzi jak ważne jest odpowiednie zachowanie na drodze oraz nauka pierwszej pomocy, której tak wielu cały czas boi się podjąć. Planowany jest także cykl zajęć praktycznych i teoretycznych dla uczniów. - W Polsce cały czas jest duża liczba wypadków - jedna z największych w Europie. To co nas niestety wyróżnia w statystykach, to ilość zdarzeń z udziałem ludzi młodych. Bardzo często te osoby są śmiertelnymi ofiarami. Cały czas nie brakuje też sytuacji, gdy ludzie filmują czy fotografują wypadek, a przechodzą obojętnie obok rannych, bo boja się pomóc. Naszym projektem chcemy oswoić młodych ludzi z mundurem, często z widokiem krwi, pozbawić ich lęku przed niesieniem pomocy - wyjaśnia Jarosław Sobczak, dyrektor WORD w Lesznie.

W szkoleniach będą brali udział przede wszystkim uczniowie w wieku 13-15 lat (6-8klasy), ale dyrekcja ma szerszy plan na wykorzystanie otrzymanych zestawów. - Uczniowie klas 4 zdają egzaminy na kartę rowerową i będą narażeni na ewentualne zdarzenia drogowe, więc chcielibyśmy im pokazać urządzenia, które mogą służyć pomocy w ratowaniu ludzkiego życia - mówił Ryszard Godziewski - dyrektor SP Poniec. 

Zadowolenia z wyboru ponieckiej szkoły do projektu nie krył wiceburmistrz Ponieca Eugeniusz Nowak. - Uczniowie z naszej szkoły zapoznają się zasadami w ruchu drogowym, a teraz dodatkowo poszerzą swoją wiedzę na temat udzielania pomocy w momencie zagrożenia życia. Im więcej profilaktyki, tym więcej efektów w przypadku zdarzeń losowych, które mogą nas spotkać - podsumował włodarz gminy Poniec.

Projekt doskonale wpisuje się w pomysł na zbiórkę zainicjowaną przez ekipę Poniec Moje miasto, o której będziemy informować w kolejnych newsach.

[ALERT]1620397074744[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%