Wiosna już do nas zawitała, a las w okolicach Gostynia budzi się do życia! Z okazji "Kwietnia dla Ziemi", organizowanego przez GOK "Hutnik", miłośnicy przyrody wzięli udział w niezwykłej przygodzie – spacerze po leśnych szlakach, prowadzeni przez pracowników Nadleśnictwa Piaski. W piątkowe popołudnie, uczestnicy mieli okazję odkrywać tajemnice natury, szukać pierwszych oznak wiosny, a także spojrzeć na las z zupełnie innej perspektywy.
Monika Prętkowska, specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Piaski, zdradziła uczestnikom, czego mogą się spodziewać po takim spacerze: –
- Przede wszystkim kontaktu z przyrodą, bliższego poznania leśnego świata. W trakcie spaceru, będziemy szukać pierwszych oznak wiosny, a także spojrzymy na drzewa z zupełnie innej perspektywy, nie tylko z poziomu ziemi, ale także przeniesiemy się w korony drzew – zapowiadala Monika Prętkowska.
Celem wydarzenia było nie tylko pogłębienie wiedzy o lesie, ale również edukacja na temat odpowiedniego zachowania w środowisku naturalnym. Podczas spaceru leśnicy przypomnieli o konieczności szanowania przyrody, zwrócili uwagę na rośliny chronione oraz ostrzegli przed ryzykiem związanym z kleszczami, które wiosną stają się szczególnie aktywne.
Jednym z atrakcyjniejszych punktów spaceru była zabawa w "spacer po koronach drzew", gdzie uczestnicy, za pomocą specjalnych luster, mogli podziwiać wierzchołki drzew i dostrzegać szczegóły, które są niewidoczne z poziomu ziemi. Kolejnym wyzwaniem było rozpoznawanie drzew po dotyku, co dostarczyło uczestnikom wielu emocji.
[FOTORELACJA]12967[/FOTORELACJA]
Na zakończenie spaceru, każdy z uczestników mógł stworzyć własny "leśny obraz" z elementów natury. Drewniana ramka i przyklejone do niej elementy – liście, kawałki kory, szyszki i mchy – stały się osobistą pamiątką z tego wyjątkowego spotkania. Wszyscy uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na to, by zbierać tylko te elementy, które są dozwolone, pamiętając o ochronie środowiska.
- Spacer po lesie to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek szanowania przyrody. Naszym celem było zaszczepienie w uczestnikach większej ciekawości i miłości do natury, a także uświadomienie, jak ważne jest dbanie o nasz ekosystem – podkreśliła Monika Prętkowska.
Las zmienia się z każdą porą roku, dlatego warto odkrywać go na nowo, by czerpać radość i wiedzę z jego naturalnych skarbów. To była świetna okazja, by poznać tajemnice lasu i zbliżyć się do przyrody w sposób mądry i odpowiedzialny.
[ZT]78109[/ZT]
[ZT]78022[/ZT]
[ZT]77935[/ZT]
[ALERT]1743796809400[/ALERT]
Zainteresowany12:14, 05.04.2025
Gdzie są podawane zapowiedzi takich wydarzeń?
0 0
Na stronie i Fejsie Hutnika, wiszą też plakaty na mieście