Wytrwanie pół wieku w związku małżeńskim to sztuka, która dziś udaje się nielicznym. Złote gody świętowało w tym roku 18 par z terenu gminy Krobia. Większość Jubilatów spotkała się w środę, 18 listopada, podczas uroczystości wręczenia okolicznościowych medali. Atmosfera tego wydarzenia była wyjątkowo odświętna i radosna.
W czasach, gdy małżonkowie są w stanie wytrwać z sobą przeciętnie 14 lat, a co trzecia para decyduje się na definitywne rozstanie, wręczanie okolicznościowych medali Jubilatom świętującym 50-lecie pożycia małżeńskiego zyskuje wymiar szczególny. W uroczystości, która odbyła się 18 listopada w krobskiej restauracji „Pireus”, uczestniczyło 15 par z terenu gminy Krobia. Tak doniosłe wydarzenie wymagało odpowiedniej oprawy artystycznej. Przed szacownymi Jubilatami wystąpił chórek „DoReMi” działający przy ZSPiG w Krobi, który zachwycił wiązanką dawnych przebojów, natomiast scenki gwarowe przedstawione przez dziewczęta z grupy teatralnej „Na Fali” rozbawiły seniorów do rozpuku.
Po zakończeniu występów głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi Łukasz Kubiak, który złożył Jubilatom najserdeczniejsze życzenia w imieniu całego krobskiego samorządu i podkreślił, że są oni wzorem dla młodszych małżonków. - Drodzy Jubilaci, minęło 50 lat od chwili, kiedy połączyli Państwo swój los, od kiedy z miłością i nadzieją powiedzieliście sobie wzajemne „tak” i nałożyliście obrączki. (…) Państwo i społeczeństwo potrzebuje nie tylko ludzi młodych – potrzebne są także osoby dojrzałe i doświadczone, które mogą być wzorem dla młodych pokoleń. Z całą pewnością jesteście Państwo autorytetem pod wieloma względami. Młodzi ludzie mogą brać z was przykład, przede wszystkim pod względem trwałości małżeństwa i rodziny – mówił Łukasz Kubiak, po czym wspólnie z wiceburmistrzem Michałem Listwoniem dokonał dekoracji Jubilatów okolicznościowymi medalami przyznanymi przez Prezydenta RP. Samorządowców dzielnie wspierali wystrojeni w biskupiańskie stroje przedszkolacy, którzy dzierżyli tacę z odznaczeniami.
Gdy część oficjalna dobiegła końca, bohaterowie uroczystości oraz zaproszeni goście pozowali do zdjęcia grupowego, po czym zasiedli do wspólnego stołu. Toast wzniósł zastępca burmistrza Michał Listwoń, który również nie szczędził Jubilatom wyrazów uznania. - W dzisiejszych czasach, kiedy ma być pięknie, lekko i przyjemnie, Wasze doświadczenie, naznaczone różnymi przejściami, uczy nas, młodsze pokolenie, jak powinno w życiu być, jakie wartości powinny nam przyświecać: że słowo znaczy słowo, wierność znaczy wierność, przyrzeczenie znaczy przyrzeczenie. Można by powiedzieć, ze to są nieskomplikowane słowa, ale jak trudno dzisiaj ich dotrzymywać. Wy jesteście doskonałym przykładem, że to się udaje i my chcemy od Was czerpać taką inspirację, takie pozytywne doświadczenie – mówił wiceburmistrz Krobi. Na zakończenie wręczono seniorom miłe upominki w postaci ciepłych koców, które z pewnością przydadzą się w jesienne i zimowe wieczory.
JK
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymały następujące pary:
Kazimiera i Stanisław Busz z Pudliszek
Zofia i Tadeusz Bzdęga z Gogolewa
Henryka i Kazimierz Lisieccy z Krobi
Krystyna i Czesław Zygmaniak z Krobi
Janina i Bolesław Adamczak z Pudliszek
Maria i Jan Sierpowscy z Domachowa
Maria i Józef Łapawa z Sułkowic
Irena i Czesław Wasik ze Starej Krobi
Kazimiera i Alojzy Zwierzyccy z Krobi
Henryka i Czesław Świerzewscy z Pudliszek
Bożena i Stanisław Perdon z Pudliszek
Kazimiera i Kazimierz Kulczakowie z Pudliszek
Zofia i Józef Kubeczka z Pudliszek
Maria i Mieczysław Hertig z Ciołkowa
Monika i Mariusz Stachowiak z Żychlewa
Trzy pary Jubilatów na uroczystość nie dotarły, jednak w najbliższym czasie mogą spodziewać się odwiedzin krobskich urzędników. Są to: Stanisława i Jan Sprutta z Krobi, Władysława i Edmund Hądzlik z Pudliszek oraz Katarzyna i Ignacy Bugzel z Sułkowic.
0 0
Jakie to dziecko w stroju biskupiana jest smutne . Dlaczego ubieracie je w takie stroje. czego to symbol? czy tam były same pary z biskupizny?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz