Zamknij
NEWS

Ta muzyka płynie prosto z ich serc - zdjęcia

22:29, 11.11.2015
Skomentuj

Choć z pierwotnego składu tego chóru pozostali już tylko nieliczni, zastąpiły ich kolejne pokolenia, dzięki którym „Continuo” może świętować 70-lecie swojej działalności, połączone… z promocją pierwszej płyty. Nie sposób zaprzeczyć słowom recenzentki, która stwierdziła, że muzyka płynie prosto z serc chórzystów.

Chór „Continuo”, jak sama nazwa wskazuje, jest kontynuatorem tradycji śpiewu chóralnego w gminie Pępowo. Pierwszy chór przy pępowskiej parafii powstał w roku 1945. Jego założycielem był ówczesny proboszcz – ks. Alfons Kasior, natomiast pierwszym dyrygentem – Florian Cieśliński. Do najbardziej znamienitych dyrygentów zalicza się dziś ks. kanonika Teodora Lercha, który kierował chórem w latach 60. ubiegłego stulecia, oraz siostrę Darię Symonowicz, która prowadziła chór przez ponad 20 lat, począwszy od 1980 r. Choć w 70-letniej historii tej organizacji bywały też lata „chude”, chór przetrwał wszelkie przeciwności losu, a w roku 2005 rozpoczął się nowy rozdział w jego historii, który zatytułowany jest: Chór Gminno-Parafialny „Continuo” w Pępowie. Obecnie liczy on około 40 chórzystów, którzy uświetniają swoim śpiewem zarówno uroczystości religijne, jak i państwowe, oraz zdobywają liczne wyróżnienia podczas branżowych przeglądów i przesłuchań, co jest pokłosiem wytężonej pracy i stałego podnoszenia poziomu artystycznego. Dyrygentem chóru jest Leszek Żelazny – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, a funkcję prezesa pełni Grzegorz Matuszak. Chór utrzymuje się z dotacji Gminy Pępowo, składek członkowskich oraz dzięki wsparciu sponsorów. Od 2014 r. chór działa jako stowarzyszenie. Warto wspomnieć, że poprzednikiem chóru kościelnego był specjalizujący się w repertuarze świeckim chór „Wanda”, który swą działalność rozpoczął już w roku 1927.

- Historia chóru kościelnego tworzona była przez wiele pokoleń i wiąże się z tradycją śpiewu przekazywaną w pępowskich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Śpiewali i śpiewają do dzisiaj Lewandowscy, Rolnikowie, panie Krajkowe, rodzina Wałkiewiczów, Matuszewskich, Hudzińskich, Piętów i inne, których tutaj nie wymieniłem – mówił prezes Grzegorz Matuszak, przybliżając historię organizacji, która przeplata się z dziejami wielu pępowskich rodów. Przedstawiciele zarządu wręczyli bukiety róż zasłużonym chórzystkom – p. Stanisławie Lewandowskiej i p. Teresie Norman, które udzielały się wokalnie przez kilkadziesiąt lat. Nie zapomniano także o p. Kazimierze Stankowskiej i p. Zofii Twardowskiej, których stan zdrowia, niestety, nie pozwolił na udział w uroczystości.

Doniosły jubileusz 70-lecia chóru był też okazją, aby wręczyć odznaczenia jego najaktywniejszym członkiniom i członkom. Zarząd leszczyńskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr nadał chórowi „Continuo” zbiorową Brązową Odznakę Honorową, którą na ręce prezesa Grzegorza Matuszaka przekazał prezes Oddziału Tadeusz Paprocki. Nie obyło się też bez indywidualnych wyróżnień. Brązowe Odznaki Honorowe otrzymali Radosław Sobótka, Sylwester Wolniak, Jerzy Ptak i Maria Normann. Srebrne Odznaki Honorowe przyznano Danucie Chudzińskiej, Dorocie Hudzińskiej, Aleksandrze Antkowiak, Zenonowi Chorale, Leszkowi Żelaznemu, Grzegorzowi Pięcie, Zenonowi Hudzińskiemu, Izabeli Szpurce i Grzegorzowi Matuszakowi. Złotymi Odznakami Honorowymi udekorowano natomiast Weronikę Szałatę, Zofia Pietrowską, Krystynę Pietrowską, Marię Jerzyk, wójta Stanisława Krysickiego oraz ks. kanonika Henryk Szwarca.

Wójt Stanisław Krysicki był szczerze zaskoczony wyróżnieniem. - Chciałem bardzo podziękować chórowi, władzom chóru i tej organizacji nadrzędnej za to odznaczenie. Człowiek ma szczęście w życiu, bo nie śpiewa, a medal dostał – przyznał włodarz. - Chciałem w imieniu samorządu Gminy Pępowo serdecznie pogratulować chórowi tak pięknych wyników, tego jubileuszu (…) i życzyć, żeby się tak pięknie rozwijał w kolejnych latach. (…) A ja, póki będę wójtem, będę wspierał Waszą działalność, szanowni druhowie, chórzyści, bo wiem, że tradycja, historia, kultura w życiu społecznym ma wielkie znaczenie. Gratuluję również tej pierwszej płyty, którą nagraliście i dzisiaj będziecie prezentować. Jest to też pewien symbol. Będzie ona dla nas, samorządowców Gminy Pępowo, materiałem do propagowania gminy – zapewnił wójt Stanisław Krysicki, po czym złożył na ręce prezesa Grzegorza Matuszaka tabliczkę gratulacyjną i symboliczny bukiet róż dla chórzystek.

W podobnym tonie wypowiadał się senator Marian Poślednik, który również uczestniczył w obchodach jubileuszu. - Kultura w środowisku lokalnym jest przejawem rozwoju. Im wyższa ta kultura, tym znamiona tego rozwoju większe. Myślę, że muzyka chóralna należy już do tej kultury wyższej, więc jest to symptom tego, że rozwój naszego lokalnego społeczeństwa jest na wysokim poziomie – mówił senator Marian Poślednik.

Na pierwszej płycie chóru „Continuo” znalazło się 17 utworów. Zrecenzowania jeszcze gorącego dzieła podjęła się Agnieszka Wojciechowska-Maćkowiak - wokalistka, prezes chóru „Comenius” działającego przy PWSZ w Lesznie. - Słuchając płyty, ewidentnym jest, jaką przyjemność sprawia im śpiew, wspólna praca nad utworem. Są to utwory pełne pasji i radości. Można usłyszeć, że ta muzyka płynie prosto z ich serc. Moim skromnym zdaniem, w uprawianiu muzyki właśnie to jest najważniejsze. (…) Składam serdeczne gratulacje wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej płyty – mówiła Agnieszka Wojciechowska–Maćkowiak. - Składam również ogromne gratulacje dla dyrygenta Leszka Żelaznego, który musiał ujarzmić 16 mężczyzn i aż 23 kobiety, a to wcale nie taka sprawa – dodała. W ramach rewanżu za wrażenia artystyczne, leszczyńska wokalistka przy akompaniamencie Leszka Żelaznego wykonała utwór „Ave Maria”.

W końcu nadszedł czas na występ samych Jubilatów, którzy zaprezentowali kilka utworów ze swojej płyty. Do kanonu pępowskiej piosenki z pewnością wejdzie nieco „podrasowana” przez Barbarę Krzyżoszczak wersja utworu „Piękna Nasza Polska Cała”, opiewająca walory gminy Pępowo.

Po zakończeniu koncertu jubileuszowego przedstawiciele chóru wręczyli pamiątkowe statuetki przyjaciołom i darczyńcom swojej organizacji. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”. Przy wyjściu z sali CS-K, każdy chętny mógł zakupić płytę, która powstała podczas wrześniowej sesji nagraniowej w pępowskim kościele parafialnym.

JK

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%