Pierwszy dzień Dni Krobi zaczął się od jarmarku miejskiego, który wokół miejscowego ratusza zgromadził lokalnych rzemieślników i przedsiębiorców. Zarówno atmosfera, jak i liczne stoiska przyciągnęły też wielu mieszkańców oraz gości, którzy mogli kupić unikalne wyroby.
Jarmark, jak wcześniejsze jego odsłony w ciągu ostatniego roku, odbywał się na zrewitalizowanej płycie rynku.
- Witam wszystkich bardzo serdecznie na zrewitalizowanej płycie rynku. Podkreślam słowo rewitalizacja, dlatego że określa ono nie tylko odnowienie nawierzchni, położenie płyt i wylanie nowego asfaltu, ale przywrócenie tej przestrzeni do życia przez ludzi, którzy wypełnią tę przestrzeń – powiedział Marek Hałas, dyrektor Muzeum Stolarstwa i Biskupizny.
Jarmark miejski w Krobi nawiązuje do tradycyjnych stref wolnego handlu, które odbywały się na rynkach i placach pod auspicjami właścicieli lub włodarzy miast. Zgodnie z tradycją, zapełniły go stoiska na wzór dawnych kramów i straganów, gdzie przedsiębiorcy wystawiali swoje towary. Były to głównie sery, chleby, biżuteria, ozdoby. Dyrektor Hałas podkreślił znaczenie tej tradycji:
- Pojawili się handlowcy i przedsiębiorcy, którzy na swoich stoiskach prezentują towary, które chcą sprzedać, chcą zaoferować mieszkańcom i tym, którzy przybyli na odbywające się Dni Miasta Krobi - mówił dyrektor Marek Hałas.
Podczas otwarcia jarmarku nastąpiło symboliczne przekazanie klucza do bram miasta, symbolizujące oddanie władzy w ręce przedsiębiorców i handlowców.
Marek Hałas wyjaśnił znaczenie tego aktu.
- Za chwilę nastąpi symboliczny moment przekazania klucza do bram miasta. Oznacza to, że na pewien czas oddaje się władzę w mieście ludziom odpowiedzialnym, ludziom, którzy troszczą się o to miasto, którzy są sednem tego miasta, czyli przedsiębiorcom i handlowcom - mówił Marek Hałas z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi.
Klucz do miasta odebrał Andrzej Neumann, znany lokalny przedsiębiorca, który od kilkudziesięciu lat prowadzi kwiaciarnię w Krobi.
[FOTORELACJA]11738[/FOTORELACJA]
[ALERT]1718477442653[/ALERT]
8 0
Ale tłok przejść nie szło 😂