Obiekt był nieczynny blisko pół wieku i właśnie zyskał drugie życie. Każdy detal budynku zaprojektowano i wykonano w taki sposób, by nadać mu nowych funkcji, a jednocześnie zachować jego walory historyczne i architektoniczne. To tutaj będą funkcjonowały m.in. mieszkania chronione, Klub Seniora czy przeniesiony z Chwałkowa Środowiskowy Dom Samopomocy z około 40 uczestnikami.
W obiekcie starej gazowni przy ul. Powstańców Wlkp., nieczynnym od 1976 roku, zastosowano nie tylko nowoczesne rozwiązania - monitoring, instalacja fotowoltaiczna, zamki na czytniki kart, oświetlenie ledowe, itp., ale przede wszystkim zachowano jego pierwotny, historyczny charakter. - W niektórych pomieszczeniach wyeksponowano oryginalne wykończenia cegłą, które doskonale łączą się ze starannie dobraną kolorystyką ścian lub płytek ściennych oraz grafitową stolarką okienną i drzwiową - czytamy w komunikacie gminy Krobia.
Dopełnieniem całości jest obszerny taras znajdujący się na piętrze budynku. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z myślą o których wyposażono go m.in. w windę. Teren wokół obiektu zagospodarowano poprzez wykonanie chodników z kostki brukowej oraz parkingów z płyt ażurowych, betonowych, wypełnionych kruszywem.
W budynku znajdują się m.in. mieszkania chronione dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, łazienki, pomieszczenia Klubu Seniora, a także gabinety, sale i pracownie. W obiekcie funkcjonować będzie m. in. przeniesiony z Chwałkowa Środowiskowy Dom Samopomocy z około 40 uczestnikami. - Pomieszczenia dawnej gazowni, aktualnie nowe i puste, wkrótce ożyją. (...) Zgodnie z założeniami projektu KCUS będzie miejscem, dzięki któremu osoby niesamodzielne, starsze, z niepełnosprawnością, będą mogły przebywać w swoim środowisku lokalnym. Przedsięwzięcie wpłynie na wzrost potencjału społecznego za sprawą poprawy życia mieszkańców (zmniejszenie rozwarstwienia społecznego, wyrównanie szans, przeciwdziałanie marginalizacji) - czytamy w komunikacie Gminy Krobia.
Zadanie zrealizowano w formule zaprojektuj-wybuduj, na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego. Wykonawcą zadania było konsorcjum firm z Daszewic i Poznania, z którym w kwietniu 2019 roku Gmina Krobia podpisała umowę. Budowa Krobskiego Centrum Usług Społecznych kosztowała ponad 4,4 mln zł i została realizowana dzięki dofinansowaniu wynoszącym 1.625.821,00 zł, otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Obok Krobskiego Centrum Usług Społecznych znajduje się pierwszy gminny żłobek oraz oddział przedszkolny. Budynki te łącznie tworzą kompleks proekologiczny. Instalacja budynku dawnej gazowni pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej. Natomiast w sąsiednim budynku zastosowano system odzyskiwania wody opadowej i roztopowej poprzez montaż podziemnego zbiornika o pojemności 6500 l, umożliwiającego wykorzystanie wody do nawodnienia 1863 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że wszystkie te inwestycje zostały zrealizowane dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.
[ALERT]1608293694777[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Na taki weekend warto było czekać! Wczoraj tłumy, dziś
a ten ukrainiec przed tom starom i brzydkom co wyszla na scene bo tylko wyszla a reszta to plejbejk , a ten ukrainiec tu przyjechał se podspiewuje cholera wie oczym a u siebie na wojne nie idzie zdrowy byk nie pujdzie bronic ukrainy
w
21:23, 2025-07-05
Na taki weekend warto było czekać! Wczoraj tłumy, dziś
Ale pisowska widownia będzie zachwycona Disco polo
Rro
21:03, 2025-07-05
Na taki weekend warto było czekać! Wczoraj tłumy, dziś
Stara i brzydka a nie piękna i młoda .młoda to była 20 lat temu a teraz już tylko brzydka i stara
Mrtttt
16:44, 2025-07-05
Referendum w sprawie migrantów wraca! Będą zbierać...
Gostyniaki -wstyd za wasze wpisy.
j-23
16:39, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz