Zamknij
REKLAMA

Przez blisko pół wieku budynek straszył wyglądem. Teraz stał się wizytówką Krobi

13:15, 18.12.2020 | M.S
Skomentuj Foto: UM Krobia
REKLAMA

Obiekt był nieczynny blisko pół wieku i właśnie zyskał drugie życie. Każdy detal budynku zaprojektowano i wykonano w taki sposób, by nadać mu nowych funkcji, a jednocześnie zachować jego walory historyczne i architektoniczne. To tutaj będą funkcjonowały m.in. mieszkania chronione, Klub Seniora czy przeniesiony z Chwałkowa Środowiskowy Dom Samopomocy z około 40 uczestnikami.

W obiekcie starej gazowni przy ul. Powstańców Wlkp., nieczynnym od 1976 roku, zastosowano nie tylko nowoczesne rozwiązania - monitoring, instalacja fotowoltaiczna, zamki na czytniki kart, oświetlenie ledowe, itp., ale przede wszystkim zachowano jego pierwotny, historyczny charakter. - W niektórych pomieszczeniach wyeksponowano oryginalne wykończenia cegłą, które doskonale łączą się ze starannie dobraną kolorystyką ścian lub płytek ściennych oraz grafitową stolarką okienną i drzwiową - czytamy w komunikacie gminy Krobia.

Dopełnieniem całości jest obszerny taras znajdujący się na piętrze budynku. Budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z myślą o których wyposażono go m.in. w windę. Teren wokół obiektu zagospodarowano poprzez wykonanie chodników z kostki brukowej oraz parkingów z płyt ażurowych, betonowych, wypełnionych kruszywem.

W budynku znajdują się m.in. mieszkania chronione dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, łazienki, pomieszczenia Klubu Seniora, a także gabinety, sale i pracownie. W obiekcie funkcjonować będzie m. in. przeniesiony z Chwałkowa Środowiskowy Dom Samopomocy z około 40 uczestnikami. - Pomieszczenia dawnej gazowni, aktualnie nowe i puste, wkrótce ożyją. (...) Zgodnie z założeniami projektu KCUS będzie miejscem, dzięki któremu osoby niesamodzielne, starsze, z niepełnosprawnością, będą mogły przebywać w swoim środowisku lokalnym. Przedsięwzięcie wpłynie na wzrost potencjału społecznego za sprawą poprawy życia mieszkańców (zmniejszenie rozwarstwienia społecznego, wyrównanie szans, przeciwdziałanie marginalizacji) - czytamy w komunikacie Gminy Krobia. 

Zadanie zrealizowano w formule zaprojektuj-wybuduj, na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego. Wykonawcą zadania było konsorcjum firm z Daszewic i Poznania, z którym w kwietniu 2019 roku Gmina Krobia podpisała umowę. Budowa Krobskiego Centrum Usług Społecznych kosztowała ponad 4,4 mln zł i została realizowana dzięki dofinansowaniu wynoszącym 1.625.821,00 zł, otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Obok Krobskiego Centrum Usług Społecznych znajduje się pierwszy gminny żłobek oraz oddział przedszkolny. Budynki te łącznie tworzą kompleks proekologiczny. Instalacja budynku dawnej gazowni pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej. Natomiast w sąsiednim budynku zastosowano system odzyskiwania wody opadowej i roztopowej poprzez montaż podziemnego zbiornika o pojemności 6500 l, umożliwiającego wykorzystanie wody do nawodnienia 1863 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że wszystkie te inwestycje zostały zrealizowane dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.

[ALERT]1608293694777[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%