Zamknij
NEWS

Bo wolność należy szanować, doceniać i przekazywać kolejnym pokoleniom...

mis 11:21, 11.11.2024 Aktualizacja: 15:19, 11.11.2024
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Dziś obchodzimy wyjątkową rocznicę – 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość po ponad stu latach zaborów. Z tej okazji mieszkańcy Piasków zebrali się na uroczystych obchodach, by uczcić pamięć bohaterów i upamiętnić ten ważny moment w historii kraju. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, po której lokalne władze, delegacje oraz mieszkańcy w symbolicznym marszu przeszli na piaskowski rynek, gdzie oddano hołd walczącym o wolność Polski. Po raz pierwszy uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Serca Jezusowego, przy którym złożono kwiaty, zapalono znicze i wysłuchano okolicznościowych przemówień, wzbogacających atmosferę refleksji i patriotyzmu.

Po raz pierwszy obchody Narodowego Święta Niepodległości w Piaskach odbyły się przy Pomniku Serca Jezusowego, który symbolizuje ofiarność i oddanie dla Ojczyzny, stanowił wymowne tło dla wydarzenia, w którym mieszkańcy mogli oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski. Tam też niedawno przeniesiono tablice upamiętniającą mieszkańców gminy, którzy w 1919 roku wyruszyli na walkę w Powstaniu Wielkopolskim.

W swoim przemówieniu Dariusz Naskręt, wójt gminy Piaski, podkreślił, jak ważne jest dla lokalnej społeczności pielęgnowanie pamięci o przeszłości.

- Dziś, 11 listopada, obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w historii Polski – Święto Niepodległości. To dzień, w którym w 1918 roku nasz kraj, po 123 latach zaborów, odzyskał wolność – mówił Dariusz Naskręt, wójt Gminy Piaski.

Zaznaczył, że rocznica ta jest również przypomnieniem ogromnego poświęcenia pokoleń, które walczyły o niepodległość kraju, nie tylko z bronią w ręku, ale i codzienną pracą, pomimo trudnych warunków i licznych wyzwań.

Wójt wyraził także wdzięczność obecnym mieszkańcom, którzy przez swoje codzienne działania przyczyniają się do rozwoju gminy i umacniają pamięć historyczną.

- Wartość pracy na rzecz wspólnego dobra nie kończy się wraz z odzyskaniem niepodległości, lecz trwa nieustannie. Dzisiejsza wolność to wyraz ogromnego wysiłku, który należy szanować, doceniać i przekazywać kolejnym pokoleniom – powiedział, podkreślając, że niepodległość to nie tylko dar, ale również zadanie, które należy wypełniać z odpowiedzialnością i troską.

[FOTORELACJA]12399[/FOTORELACJA]

Przewodniczący Rady Gminy Piaski, Marcin Porzucek, w swoim wystąpieniu nawiązał do głębokiej symboliki Pomnika Serca Jezusowego, który upamiętnia bohaterów narodowych i ich poświęcenie dla Ojczyzny. Zwrócił uwagę na postać kapitana Władysława Polesińskiego – pilota i bohatera, który stanowi przykład oddania dla kraju. Porzucek podkreślił, że walka o niepodległość to także wyzwanie dnia codziennego, wymagające odwagi i szacunku wobec siebie nawzajem.

- Niech wzajemny szacunek będzie najwyższą formą hołdu dla tych, którzy ruszyli w 1919 roku walczyć o naszą wolność – apelował przewodniczący Rady Gminy Marcin Porzucek..

Uroczystość przyciągnęła licznych mieszkańców, którzy z dumą i szacunkiem oddali hołd polskim bohaterom. Dla wielu była to okazja do refleksji nad znaczeniem wolności, którą Polacy wywalczyli ponad sto lat temu, oraz do wspólnego świętowania i budowania lokalnej wspólnoty. Piaskowski rynek wypełnił się flagami i symbolicznymi zniczami, które przypominały, że wolność i niezależność to wartości, które należy pielęgnować każdego dnia.

Na koniec zaproszono uczestników zaproszono do parafialnej kawiarenki na rogale świętomarcińskie.

[ZT]73766[/ZT]

[ZT]73664[/ZT]

[ZT]73658[/ZT]

[ALERT]1731320360945[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mgłamgła

2 1

"Miejscowy " sekretarz miał czapkę niewidkę !

20:24, 12.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Wąska droga, szybkie auta i przerażeni piesi. Czas ...

Czytając te komentarze chciałbym troszkę sprostować kilka z nich. 1). Nie wszyscy parkujący na ul. Robotniczej są ich mieszkańcami np. przyjeżdżają do krewnych. To gdzie maja parkować? 2). Ograniczenie prędkości? To kpina - na ul. Górnej jest strefa zamieszkania, a kierowcy pędzą z prędkością 50 - 70 km?h. 3). Spowalniacze? Owszem , ale takie konkretne, a nie takie bzdurne jak na Górnej. 4). Policja i SM owszem pokazuje się na Górnej, ale tylko przejeżdżają samochodem przez osiedle i jadą dalej. Nie reagują na żadne łamanie przepisów np. złe parkowanie, jazda parami na hulajnogach no i oczywiście jazda ze zbyt dużą prędkością co widać bez jakichkolwiek urządzeń.

Jeremi

23:39, 2025-07-23

Praca idzie pełną parą! Wszystko po kolei. Pierwsze...

....gdyby ktoś pomyślał i połączył Gostyń- Dolsk- Śrem- Kórnik-Poznań nową linią kolejową to wtedy mieszkańcy Gostynia chętnie wsiadaliby do pociągu a przejazd trwałby 45 minut. Do Poznania przez Leszno????kto to wymyślił????

Dionizy

22:33, 2025-07-23

Gostyński agresor trafił za kraty. Lista zarzutów...

Widać na górach od lat się nie zmienia. Sama patola. Połowa młodego pokolenia chłopy idą do *%#)!& dziewczyny na autostradę. Druga połowa siedzi cicho a reszta ucieka z tego przeklętego miejsca

SzG

22:00, 2025-07-23

Pewnie niektórzy przecierają oczy ze zdumienia, bo...

Ja myślałem ze tam będzie 180 miejsc parkingowych co oni tak długo będą robić.

Jo

21:30, 2025-07-23

0%