Na polach coraz częściej widać kombajny, a zapach świeżo skoszonego zboża staje się nieodłącznym elementem letniego krajobrazu. Żniwa nabierają tempa, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się czas dożynek, czyli święta plonów, które od pokoleń stanowi ważny moment w życiu lokalnych społeczności.
W gminie Gostyń tradycja dożynkowa ma się dobrze. W tym roku aż szesnaście wiosek zdecydowało się zorganizować własne obchody zakończenia żniw. To nie tylko okazja do podziękowania rolnikom za ich trud i całoroczną pracę, ale również do wspólnego biesiadowania, zabawy i pielęgnowania wiejskiego dziedzictwa.
Pierwsze dożynki zaplanowano już 26 lipca w Krajewicach, a cykl imprez zakończy się 30 sierpnia w Daleszynie. Każde z wydarzeń będzie miało swój unikalny klimat, ale wszędzie nie zabraknie tradycyjnych wieńców, muzyki, tańców i uśmiechu.
Harmonogram dożynek w gminie Gostyń:
- 26 lipca (sobota) Krajewice
- 2 sierpnia (sobota) Brzezie, Czachorowo, Stary Gostyń
- 9 sierpnia (sobota) Gola, Ostrowo, Sikorzyn, Tworzymirki
- 14 sierpnia (czwartek) Osowo, Bogusławki
- 15 sierpnia (piątek) Ziółkowo
- 16 sierpnia (sobota) Kunowo, Siemowo, Stankowo
- 23 sierpnia (sobota) Kosowo
- 30 sierpnia (sobota) Daleszyn
Organizatorzy liczą na piękną pogodę, wysoką frekwencję i dobrą zabawę, bo dożynki to czas radości, wspólnoty i dumy z ciężkiej pracy rolników. Jeśli mieszkasz w powiecie gostyńskim i Twoja wioska też organizuje święto plonów daj znać w komentarzu! Z radością uzupełnimy listę i poinformujemy innych.
::news{"type":"see-also","item":"81258"}
::news{"type":"see-also","item":"81236"}
::news{"type":"see-also","item":"81098"}
::addons{"type":"alert"}
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
3 3
a w gminie Borek kiedy i gdzie?
1 2
w gm borek nie bedzie wcale bo tam smierdzi
9 0
to juz nie są dorzynki to juz sie zmienia w klubowe puszczanie idiotycznej zwanej techniawki juz nie stety orkiestry dorzynek nie grają jak to bylo 20 i dalej lat temu taka prawda
0 2
Co to są te /dorzynki/ mat.ole????
0 0
Jak dorżnie się świniaka
4 0
Niech najlepiej te dożynki robią w maju już, kiedyś nie były nigdy wcześniej jak początek sierpnia, a teraz w lipcu, ledweo ludzie koncza jęczmień kosić i już dożynki a gdzie reszta żniw, teraz są dożynki ale nie dla gospodarzy, bo jak będzie pogoda to będą ludzie żniwować a nie na dożynki pójdą..
0 0
Wie ktoś jak wygląda termin dożynek w gminie pępowo?
0 0
gm pempowi niema wcale bo tam smierdzi
1 0
G24 powinien przedstawić w jednym artykule plan dożynek z całego powiatu i każdy by sobie coś wybrał... no ale lepiej codziennie coś nowego z innej gminy , bo liczą się kliknięcia.
1 0
obdzwońcie sołectwa i podajcie listę dla całego powiatu...
0 0
Najbliższa sobota - Bodzewko, zagra mega zespół!!!!
0 0
A jaki to będzie ten mega
0 0
Co z gmina pepowo??
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz