W 1974 roku w Borku Wielkopolskim dla lokalnej społeczności miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie – społecznej radzie został przekazany Dom Strażaka, w którym po 50 latach nadal znajduje się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Od 12 lat instytucją zarządza Justyna Chojnacka, która w rozmowie z nami opowiedziała o przygotowaniach do jubileuszu 50-lecia ośrodka kultury w Borku Wlkp.
Proponuję pani małą podróż wehikułem czasu. Chciałabym, abyśmy cofnęły się w czasie najpierw o 12 lat, a następnie o 50, bowiem dziś chciałabym porozmawiać o przygotowaniach do ważnego jubileuszu – 50-lecia MGOK w Borku Wielkopolskim.
Dyrektorem MGOK jestem faktycznie od 12 lat, ale w boreckim ośrodku kultury działać zaczęłam 2 lata wcześniej jako animator i instruktor tańca. To mnóstwo czasu, zmian, zadań, energii i emocji. Od kilkunastu tygodni w ramach przygotowań kalendarium jubileuszowego uświadomiłam sobie, że kieruję ośrodkiem przez nieco ponad 1/5 czasu jego funkcjonowania. To część historii miasta i kultury. I to jest ogromna satysfakcja, ale i wielka odpowiedzialność! Dokonując podsumowań, dostrzegam zmiany, problemy, trudności, z jakimi się borykać czasem przychodzi, ale i sukcesy oraz przede wszystkim osoby wokół mnie, które zawodowo i z pasją współtworzą borecką kulturę. Udało się stworzyć otwarty na inicjatywę dom tętniący działaniami i kreatywnymi pomysłami oraz stworzyć fantastyczny Team. Jestem zarówno dumna, jak i wzruszona.
A teraz cofnijmy się do roku 1974. Wówczas w Borku powstał Dom Strażaka. Czym on wówczas był dla lokalnej społeczności?
Mam wrażenie, że od zawsze nazwy Dom Kultury i Dom Strażaka były dla mieszkańców Borku tożsame i stosowane wymiennie. W tym roku jest moment, by przy okazji Jubileuszu 50-lecia MGOK poopowiadać sobie wzajemnie, powspominać o historii tego budynku i choć o części wydarzeń przypomnieć. Na przestrzeni czasu widać zmiany i przeobrażenia. A były to lata 70., kiedy to Uchwałą nr 18/74 Rady Narodowej Miasta i Gminy Borek Wielkopolski z dnia 25 listopada 1974 roku utworzony został Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Borku Wlkp. z wytyczonym głównym przedmiotem działalności, opartym na upowszechnianiu kultury na terenie miasta i gminy Borek Wlkp. Zakład budżetowy był wyrazem bardzo dużej potrzeby zawiązania właśnie takiej instytucji, która miałaby rozwinąć szerszą działalność, w tym usługową „w zakresie fotografiki, plastyki, muzyki i teatru itd.”. Dziś, na przestrzeni tych 50 lat widzimy, jak bardzo centra kultury się zmieniły i zmieniają nadal, dostosowując się do teraźniejszych czasów, ale i wytyczając nowe trendy, mając na uwadze uniwersalną wartość Kultury.
Wówczas mieszkańcy w czynie społecznym byli zmobilizowani i zintegrowani wokół kultury, a budynek był dla nich miejscem integracji, spotkań, zabawy, wspólnej nauki, rozwijania pasji i realizacji społecznych działań.
Jubileusz jest też okazją do tego, by zatrzymać się na chwilę w pędzie codzienności, wziąć głęboki oddech, spojrzeć na minione, na dokonania, na wykonane zadania oraz wspomnieć osoby, które tego dokonały i które wciąż kontynuują kulturalne wyzwania.
Bo przecież byli też ludzie, którzy tę kulturę tworzyli przez lata…
Tak, to osoby, które dostrzegły potrzebę i miały determinację, by realizować działania — to władze miasta, dyrektorzy ośrodka, kadra, przyjaciele, instruktorzy, lokalni artyści oraz mieszkańcy miasta i gminy, uczestnicy wydarzeń i działań. Każda z osób wniosła i wnosi wartość do lokalnej kultury. Warto o tym pamiętać i uszanować.
Czy dziś łatwo zachęcić mieszkańców do uczestnictwa w lokalnych wydarzeniach?
Nie da się ukryć, że pandemia miała wpływ na motywacje i aktywność ludzi w każdej dziedzinie życia, dokonała przewartościowań i zdecydowanie popsuła to, co udało się w kulturze wypracować przez wiele lat. Zamknęła ludzi w domach i domy kultury też zamknęła i trzeba było na nowo szukać sposobów dotarcia z ofertą, a ta oferta musiała być także w świecie wirtualnym. To trudne, ale powoli się udaje. Ile osób tyle oczekiwań. Czasem totalnie bez możliwości realnego spełnienia. Ale jesteśmy odważni i profesjonalni, i nigdy nie tracę w planach i wizjach sedna – kultura jest nadrzędną wartością i daje szerokie możliwości rozwoju i doświadczania emocji. Mieszkańcy coraz częściej doceniają. Te osoby już udaje się pozyskać i gdy one tutaj już raz przyjdą, to do nas wracają i przychodzą kolejne osoby. To właśnie jest ten ważny moment uzyskania odwagi i chęci, po prostu chęci spróbowania i otwarcia się na nowe doświadczenie bez hejtu, ciągłego i na wszystko narzekania czy oceniania. Ale oczywiście też spotykamy się z opiniami, że nic się nie dzieje, a jak się dzieje to i tak nie przyjdę, bo… „Bo mi się nie chce”, „bo to nie dla mnie”, „nie bo nie”. Nawyk aktywności kulturalnej, radości z rozwoju i optymizmu życiowego trzeba sobie wyrobić. My w MGOK wspomagamy w tym działaniu.
Oferta gminnego ośrodka kultury musi być tak zbudowana, żeby zachęcać już tych najmłodszych mieszkańców, próbować odczytać potrzeby młodzieży i osób dorosłych. Dlatego staramy się, żeby nasza oferta była szeroka i elastyczna. W pandemii część naszych warsztatów prowadziliśmy online. I to było jedyne wyjście na wtedy, choć zawsze będziemy zachęcać do poznawania świata realnego, nie poprzez streaming a twarzą w twarz.
Myślę, że w dzisiejszym świecie, gdzie jesteśmy bombardowani z każdej strony newsami, informacjami, zarzucani jesteśmy różnorodnymi ofertami, chociażby programem telewizyjnym Netflixem, YouTubem itd., wyzwanie dla oferty kultury jest ogromne. Nie tracę jednak wizji, iż jesteśmy małym ośrodkiem kultury i małym miastem, w którym jednak mogą się dziać wielkie rzeczy! I to się czyni!
Skoro o wielkich rzeczach mowa to ciekawi jesteśmy, jak wyglądają przygotowania do Jubileuszu. Jakie atrakcje szykujecie dla mieszkańców?
Hasło przewodnie wydarzeń jubileuszowych brzmi „Kultura ma dom i dach od 50 lat”, ale przecież nie o dom i dach tu chodzi, ale o przestrzeń działań i osób pomiędzy tymi murami. Mało tego! Nawet nie pomiędzy murami, gdyż z naszą ofertą bardzo często wychodzimy do mieszkańców w przestrzeń miejską, aranżując wydarzenia czy instalacje artystyczne, a także dając możliwość uczestnictwa w kulturze każdego dnia i wszędzie. Spotykamy się w parku, na placach, skwerach, na rynku. I tak też właśnie planujemy wydarzenia Jubileuszowe.
W tej chwili przygotowywane są wydarzenia pierwszego półrocza. Oprócz wydarzeń artystycznych, warsztatów, zabaw tanecznych i koncertów pracujemy także nad zaangażowaniem mieszkańców. Stąd m.in. konkurs na plakat „Kultura” czy akcja „przynieś puzzle”, które stworzą wyjątkową instalację artystyczną, a każdy element układanki, oznaczający danego mieszkańca, lubiącego zaglądać do MGOK, będzie do tej spójnej układanki pasował.
Uroczysta inauguracja jubileuszu 50-lecia MGOK została zaplanowana na czwartek, 25 stycznia o godz. 18.00 w sali widowiskowej ośrodka kultury. To będzie pierwsze wydarzenie, gdzie omówione zostanie kalendarium wydarzeń jubileuszowych i też to będzie pierwsza możliwość na spotkanie osób, które mają bogate wspomnienia z czasów, gdy Dom Strażaka powstawał. To będzie prawdziwie międzypokoleniowa impreza, z dużym szacunkiem do historii, a także do tego, co udało się nam tutaj stworzyć i tworzyć po dziś dzień, gdyż zaprezentuje się część sekcji i grup artystycznych MGOK. Gwiazdą wieczoru będzie skrzypaczka „LinViolin”. I wiadomo, że jak jest jubileusz, to musi być tort, a ten nasz będzie miał wybitną oprawę.
Co ponadto?
W tym roku będzie bardzo różnorodnie. Kalendarz wydarzeń jest tak ułożony, że będą duże widowiska muzyczne, dyskoteki „jak za dawnych lat”, przeglądy 50-lecia, klubowe plenerowe imprezy, wydarzenia tematyczne tj. niedzielne Fajfy, warsztaty Boho, ale też planujemy małe spotkania, pogadanki dla tych mieszkańców, którzy mają ochotę spotkać się, usiąść z filiżanką kawy i po prostu porozmawiać, powspominać dawne czasy. Mam wrażanie, że chyba nie ma w Borku osoby, która nie miałaby wspomnień związanych z ośrodkiem kultury. Mam nadzieję, że zechcą się tym z nami wszystkimi podzielić.
Planujemy także Dni Borku Wlkp., które będą cyklem wydarzeń, będzie happening pod biało-czerwoną na boreckim rynku, stadionowa feta, Runaway, przegląd zespołów ludowych w finale z zabawą taneczną z Amigo Band na świeżym powietrzu, impreza klubowa z DJ dla młodzieży, strefy chillout w plenerze, przeglądy kulinarne dla KGW, turniej darta i inne. Zachęcam, by na bieżąco obserwować nas w mediach społecznościowych. Gorąco zapraszam do wspólnego celebrowania 50-lecia ośrodka kultury. Łączy nas wszystkich kultura i dom, i dach bardziej niż nam się wydaje — bądźmy zatem razem !
Dziękuję za rozmowę
[ALERT]1704723637370[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz