Zamknij

Pięściarz i poeta. Niezwykła przemiana młodego gostynianina! Nie czuje się demonem

12:35, 10.02.2024 DS Aktualizacja: 17:28, 10.02.2024
Skomentuj fot. Gostyn24 fot. Gostyn24

W piątkowy wieczór (9 lutego) w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu odbyła się premiera tomiku poezji pn. „Wyniesiony”. Jego autorem jest Eryk Bukowski, 20-letni gostynianin, miłośnik boksu i wrestlingu.

Eryk Bukowski do niedawna kojarzony był z boksem, bowiem przez kilka lat z powodzeniem trenował ten sport. I to właśnie pięściarstwo było przyczynkiem do… tworzenia poezji.

- Boks i poezja ogólnie mają w sobie element wspólny. Mianowicie bijemy ciosy proste, mamy postawę bokserską, robimy kroki, bijemy sierpy, haki, robimy uniki. I tak samo jest z poetami. Poeci dzielą tekst na strofy, używają środków stylistycznych. Próbują czasami unikać treści, którą napisali poprzez podmiot liryczny, więc nie są to wcale tak oddzielne dwa światy – podkreśla Eryk Bukowski.

20-latek jest absolwentem gostyńskiego liceum, ale to nauczycielka języka polskiego w gimnazjum zauważyła, że Eryk Bukowski ma w sobie pewien potencjał.

- W trzeciej klasie gimnazjum dostałem zadanie bojowe od mojej wychowawczyni, od pani Małgorzaty Kasprzak, żeby napisać wiersz o boksie. Ja się zapytałem pani Kasprzak, jak mam napisać wiersz, bo faktycznie lubiłem przerabiać poezję czy literaturę na języku polskim. Mocno zastanawiałem się, jak ja mam to zrobić… Pani Kasprzak mi powiedziała, że mam napisać to, co czuję i podzielić to na strofy. I ostatecznie z takiego paszkwilu, który tam opisywałem, swoje przygotowania do jakiegoś startu, wyszedł wiersz i ten wiersz mi się spodobał – wspomina poeta.

Potem młody artysta napisał kolejny wiersz i kolejny… I tak to się zaczęło. Efekt jest taki, że w okresie ostatnich kilku miesięcy powstał niezwykle ciekawy tomik poezji pn. „Wyniesiony”.

- Od powstania pierwszego wiersza minęło jakieś 4-5 lat. W międzyczasie zacząłem działać bardziej społecznie, społeczno-politycznie, społeczno-kulturalnie i historycznie. I wreszcie po kilku latach jakiegoś tam pisania stwierdziłem, że trzeba wydać, trzeba się pokazać – wyjaśnia E. Bukowski.

[FOTORELACJA]11107[/FOTORELACJA]

I tak powstał „Wyniesiony”, debiutancki zbiór poezji, w którym znajdziemy kilkanaście utworów, przeplatanych niezwykle obrazowymi ilustracjami Antka Dolaty.

- W tym tomiku postawiłem na różnorodność. Każdy miłośnik poezji znajdzie coś dla siebie. Mamy wiersze, które z jednej strony są w pewnym sensie odbitką z mojego życia. Jest kilka utworów, z którymi się utożsamiam, ale nie we wszystkich jestem podmiotem lirycznym. Nie jestem demonem, jak tytułowy „Wyniesiony”. Mamy też wiersze typowo poświęcone oniryzmowi i całemu surrealizmowi. Pojawiają się utwory w kategorii życia jako jawa i jako sen – wyjaśnia poeta.

Kim jest zatem tytułowy „Wyniesiony”?

- Wiersz ten opowiada o człowieku, który został wybrany przez bogów jako łącznik między światem demigodów a światem ludzkim. Inspirowałem się tym, co widzę w fantastyce, czyli ta przemiana dobrego rycerza w tego złego, demonicznego Pana Ciemności – wyjaśnia Bukowski.

Jak sam artysta przyznaje jego inspiracją są przede wszystkim twórczość Jüngera oraz surrealizm Dalego.

- Bez nich ten Tom straciłby duszę. A nie powstałby bez pisma ,,Sztuka i Naród’’ oraz Szczepu ,,Rogate Serce”. Poetyckie dzieła Borgesa, Ezry Pounda czy eseistyczne zmagania z egzystencją Ciorana również uwidaczniają się w moich wierszach. Do moich muzycznych inspiracji należy: Mike Patton, Mike Lanegan, Björk, Peter Steele czy nieśmiertelny Grzegorz Ciechowski – wspomina poeta.

Piątkowe spotkanie w gostyńskiej bibliotece poprowadził były nauczyciel języka polskiego Eryka Bukowskiego – Ireneusz Woźnica. Zainteresowanie spotkaniem pozytywnie zaskoczyło organizatorów wydarzenia. Trzeba było dostawić kilkanaście krzeseł. Tego wieczoru był też czas na indywidualne rozmowy oraz możliwość zakupu tomiku z autografem autora.

[ALERT]1707564920674[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(DS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

DanusiaDanusia

12 3

Brawo Eryku, jestem dumna! 18:53, 10.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MiłoszMiłosz

5 12

dobrze że nie ma komentarzy bo brak słów ha ha ,,,
zostawmy to arcydzieło bez komentarza naprawdę .... 18:55, 10.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MilaMila

7 4

Hmm, poeta?...bo wydał pierwszy tomik? Niech pisze, niech się wydaje / dzisiaj to nie problem/, ale nazywać poetą to jeszcze za wcześnie. 20:33, 10.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GianlucaGianluca

1 2

Z tego to się nie utrzyma... skończy w filtronie... 09:07, 11.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ewa D.Ewa D.

8 2

Brawo Eryk...życzę wszystkiego dobrego w dalszej twórczości...realizuj swoje marzenia...jesteś bardzo oczytany inteligentny z dużą wiedzą...brawo Ty...pozdrawiam ..❤️ 09:17, 11.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zbyszko z bogdancazbyszko z bogdanca

5 6

ha ha ha .... najpierw sie w polityka bawil ... a teraz gwiazdozy jako poeta ... 10:22, 11.02.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NICKNICK

7 2

Ależ musiała cię zaboleć pewna cześć ciała - zazdrość małego ludzika z wybujałym ego 13:08, 11.02.2024


KozakKozak

2 1

Ogieeeeeeń eryczku! JTCNW 16:48, 11.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntyfaszystaAntyfaszysta

5 3

Oo, prezesik lokalnej wszechpolskiej. Za te homofobiczne naklejki w mieście powinni ich zdelegalizować 19:56, 11.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miś maliśmiś maliś

2 0

pierwszy nos w Polsce 10:20, 12.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do zbyszkoDo zbyszko

1 1

Polityk ale nie wyszło no i pieściarstwo też nie wypaliło no to zostanie poetą a gmina będzie promować. :) 20:53, 21.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Drugi Kapela?Drugi Kapela?

1 1

Jaś Kapela to też poeta ale bardziej znany. 20:54, 21.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%