Zamknij
NEWS

Krążył nad Gostyniem i sąsiednimi powiatami. Zrobił tysiące zdjęć i odleciał...

13:25, 14.05.2025 Aktualizacja: 13:47, 14.05.2025
Skomentuj Foto: Czytelnik Gostyn24 Foto: Czytelnik Gostyn24

Dziś przed południem jeden z mieszkańców Gostynia z niepokojem, ale też fascynacją, spoglądał w niebo. Nad Gostyniem przez dłuższy czas krążył nieduży samolot. Co to za maszyna i dlaczego obserwowała nas z góry? Sprawdziliśmy. Odpowiedź może zaskoczyć, bo to nie tylko samolot, ale latające laboratorium!

- Może wiecie o co chodzi z tymi przelotami? – napisał do naszej redakcji jeden z gostyńskich Internautów i podesłał zdjęcie samolotu, które wykonał i obserwował dokładnie jego przelot na popularnej aplikacji Flightradar24.

Foto: Screen Czytelnik Gostyn24

Dzięki czujności naszych czytelników i szybkiej weryfikacji udało się ustalić szczegóły. Przede wszystkim nie ma powodów do niepokoju. To to nie wojskowy zwiad ani misja specjalna. To samolot pomiarowy Vulcanair P68 TC Observer, wykorzystywany do specjalistycznych pomiarów geodezyjnych z powietrza.

Co potrafi ten samolot? Vulcanair P68 TC Observer to latające laboratorium. Na pokładzie posiada: kamerę z jedną z największych matryc panchromatycznych na świecie, lotniczy skaner laserowy (LiDAR), kamerę termowizyjną oraz średnioformatową kamerę fotograficzną.

Taka konfiguracja pozwala na jednoczesne rejestrowanie szczegółowych danych o powierzchni terenu, jego pokryciu, temperaturze oraz strukturze. Samolot potrafi zarejestrować aż 266 tysięcy punktów na sekundę! Dane te wykorzystywane są m.in. do tworzenia map, modeli 3D i dokumentacji geodezyjnej.

Maszyna, którą obserwowali dziś mieszkańcy, na stałe jest przypisana do floty Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego OPEGIEKA z Elbląga – firmy specjalizującej się w teledetekcji, geoinformacji i fotogrametrii. Samolot przyleciał do Polski 16 czerwca 2011 roku i od tamtej pory wykonuje misje zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnych firm. Tego typu obloty mogą być zlecane przez: Google Maps, Geoportal, GUGiK, lub inne instytucje planujące pomiary lub aktualizacje map cyfrowych.

Co robił nad Gostyniem? Można tylko przypuszczać, że chodzi o aktualizację danych topograficznych lub ortofotomap, czyli cyfrowych zdjęć lotniczych terenu. Te informacje mogą posłużyć m.in. do analiz urbanistycznych, planowania przestrzennego, a nawet budowy infrastruktury.

[ZT]79304[/ZT]

[ZT]79099[/ZT]

[ZT]79099[/ZT]

[ALERT]1747221794600[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ParalotnierzParalotnierz

1 0

Z nieoficjalnych informacji jakie uzyskalem z .... szukają najlepszego miejsca na pobudowanie Zolu.
Bo to ponoć się opłaca.

16:19, 14.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrzysztofKrzysztof

0 0

Co na rzeczy musi być. Jeden z decydentow twierdzi że lokalizacja tuż przy obwodnicy Gostynia będzie idealnym miejscem

16:22, 14.05.2025

łopatałopata

0 0

Gostyń to sztab i dzielnica polskiego szpiegowania i wywiadu oraz przypisywania nie prawdy. Gostyń jak i Krotoszyn to wspólny interes jak zmowy i godzące w interes obywatela.

16:54, 14.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%