Konkurs literacko-plastyczny, który od kilkunastu lat odbywa się w jednej z gmin, to dla młodych ludzi doskonała okazja, aby wyrazić siebie i podzielić się spostrzeżeniami na temat lokalnej wspólnoty i otoczenia. Wbrew obiegowym opiniom wśród dzisiejszej młodzieży nie brakuje osób wrażliwych na piękno, które potrafią w interesujący i pomysłowy sposób przelać swoje emocje na papier.
Gminny konkurs literacko-plastyczny dla uczniów krobskich szkół zorganizowano w tym roku już po raz piętnasty. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Moja gmina - mój dom”, co stanowiło luźne nawiązanie obchodów 25-lecia samorządności. - Pierwsza edycja konkursu odbyła się na przełomie wieków, a jej temat brzmiał „Moja mała ojczyzna w nowym tysiącleciu” – przypomniała Maria Szpurka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Krobia.
W jury części plastycznej konkursu zasiedli przedstawiciele GOK „Hutnik” - Marek Ratajczyk (przewodniczący) i Irena Kędziora oraz dyrektor GCKiR im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi, Agnieszka Wujek. Na konkurs wpłynęło łącznie 119 prac, których poziom okazał się na tyle wyrównany, że w niektórych kategoriach wiekowych zdecydowano się przyznać nagrody równorzędne.
Oceną prac literackich zajęła się komisja w składzie: Zbigniew Gordziej – członek Związku Literatów Polskich (przewodniczący) oraz Maria Szpurka, dyrektor krobskiej biblioteki. Jak podkreślał przewodniczący jury, uczestnikom konkursu udało się zawrzeć w pracach spory ładunek emocjonalny, co dobrze rokuje na przyszłość pod warunkiem, że będą „szlifować” swój talent. – Jak to wszystko ubrać w literackie strofy? Przede wszystkim oczywiście należy zadbać o warsztat – taki, na jaki każdego piszącego stać. I staraliście się o to. Tematy były rozwinięte w sposób interesujący, czasami zaskakujący. (…) Nawet jeżeli jeden wers w wierszu czy jedno zdanie w prozie mnie zainteresowało, uznawałem, że ta praca jest wartościowa – podkreślał poeta. – Warsztat przyjdzie z czasem, jeżeli będziecie chcieli pisać – dodał.
Jak zauważył Zbigniew Gordziej, młodzieży bardzo przydałyby się chociażby jednodniowe warsztaty literackie. – Czasem brakuje jednej rzeczy, by nabrać pewności do pisania i pójść drogą właściwą – stwierdził, po czym wyjaśnił, że ma na myśli między innymi tytuły prac, które w większości pokrywały się z tematem konkursu. - Atrakcyjny tytuł, związany z tym, co się napisało, przykuwa wzrok, a jednocześnie jest sam w sobie wartością, dopowiada utwór literacki – tłumaczył literat.
Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali burmistrz Krobi Sebastian Czwojda oraz radny Rady Miejskiej w Krobi Hieronim Urbański, którzy serdecznie pogratulowali laureatom konkursu i podziękowali za udział wszystkim, którzy mieli odwagę poddać swoją twórczość ocenie. - Jesteśmy wspólnotą i bardzo ważnym jest, żebyśmy mieli do tego jakiś emocjonalny stosunek, żeby chciało nam się tutaj żyć, chciało nam się zmieniać tę przestrzeń wokół nas. Za kilka-kilkanaście lat będziecie decydować o tym, jak nasza gmina wygląda, w jakim kierunku się będzie się rozwijać – mówił włodarz Krobi. Po zakończeniu części oficjalnej można było podziwiać wystawę prac konkursowych, racząc się przy tym słodkim "co nieco".
Wyniki gminnego konkursu literacko-plastycznego „Moja gmina – mój dom”:
Część plastyczna
Klasy I-III szkół podstawowych:
Nagrody: Oliwier Bąk, Zofia Strugała - SP w Ciołkowie, Martyna Talarczak, Olga Żołędziowska - SP w Krobi
Wyróżnienia: Amelia Balcerek, Kamil Gil, Agnieszka Marcinkowska, Antonina Olejnik - SP w Krobi
Klasy IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce - Łukasz Glura - SP w Krobi
II miejsce - Marcin Marciniak - SP w Krobi
III miejsce - Maria Kaźmierczak - SP w Krobi
Wyróżnienia: Aleksandra Ławniczak, Rafał Jernaś, Igor Wałkiewicz - SP w Krobi
Szkoły gimnazjalne:
I miejsce - Karina Żelichowska - Gimnazjum w Pudliszkach
II miejsce - Rozalia Zielińska - Gimnazjum w Krobi
III miejsce - Wiktoria Sadowska - Gimnazjum w Krobi
Wyróżnienia: Natalia Glapiak, Eryk Kędzia, Angelika Krzyżoszczak - Gimnazjum w Krobi
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało wyróżnienie dla Krystiana Andrzejewskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.
Część literacka - poezja
Szkoły podstawowe:
I miejsce - Jędrzej Hądzlik - SP w Krobi
II miejsce - Aleksander Chudy - SP w Starej Krobi
Wyróżnienie - Przemysław Hądzlik - SP w Pudliszkach
Szkoły gimnazjalne:
III nagroda - Alicja Hądzlik - Gimnazjum w Pudliszkach
III nagroda - Karina Żelichowska - Gimnazjum w Pudliszkach
Wyróżnienie - Mateusz Kmiecik - Gimnazjum w Pudliszkach
Część literacka - proza
Szkoły podstawowe:
II nagroda - Nikola Bryl - SP w Krobi
III nagroda - Kacper Zaremba - SP w Pudliszkach
Wyróżnienie - Julia Śmierzchała - ZS w Gostkowie
Szkoły gimnazjalne:
II nagroda - Sławomir Głoskiewicz - Gimnazjum w Pudliszkach
III nagroda - Jakub Bernad - ZS w Gostkowie
Wyróżnienia: Jagoda Giera, Marcelina Ratajczyk - Gimnazjum w Pudliszkach
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz