Zamknij

Schowane w świętogróskich skarbacach eksponaty i dzieła sztuki opuściły klasztorne mury. To wyjątkowoa okazja...

11:41, 13.06.2018 MiS Aktualizacja: 17:24, 13.06.2018
Skomentuj

Eksponaty i dzieła sztuki na co dzień dostępne tylko nielicznym można oglądać w gostyńskim muzeum. To świętogórskie skarby udostępnione przez Kongregację Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze z okazji przypadających w tym roku dwóch ważnych jubileuszy. - To zaledwie mała część historii - mówił ks. Marek Dudek, COr.

W tym roku przypada 350. rocznica fundacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze i 90. rocznica koronacji obrazu świętogórskiego. Z tej okazji w sali wystaw tymczasowych gostyńskiego muzeum otwarto ekspozycję pn. „Dziedzictwo Świętej Góry”. Znalazły się w niej eksponaty i dzieła sztuki obrazujące dwa ważne dla filipinów jubileusze. Jak podkreślał ks. Marek Dudek, superior kongregacji COr., to zaledwie mała część historii - Święta Góra to z jednej strony historia, z drugiej jakaś tajemnica. - Wszystkie przedmioty tutaj zgromadzone pokazują wielkie zaangażowanie fundatora, jego rodziny, wielką determinację - mówił Marek Dudek, superior kongregacji, COr. na Świetej Górze. - (...) To wszystko, do czego możemy dotrzeć. Wiele rzeczy przepadło w mrokach dziejów, ale to wszystko, co zostało zachowane, cieszy nas dzisiaj. Święta Góra nie jest tylko miejscem muzealnym. Tak jak to sobie zamierzył Konarzewski, (...) zgodnie z jego zamysłem do dziś Święta Góra jest miejscem żywym, chociaż był czas kasaty, wojny, jednak zgromadzenie przetrwało - mówił superior kongregacji.

Wchodząc do sali wystawowej, największą uwagę przykuwa kopia obrazu Matki Boskiej Świętogórskiej wykonana w 1998 roku przez łódzkiego artystę Mariana Kaczmarka oraz wysadzana drogimi kamieniami korona, którą udekorowano obraz. Na ekspozycji znalazła się również m.in. bulla papieża Klemensa X erygująca Kongregację Oratorium na Świętej Górze w Gostyniu z 1670 roku, ornaty z fundacji Adama Floriana Konarzewskiego z XVII wieku oraz fundacji Zofii Konarzewskiej z Opalińskich z XVII wieku, obraz „Fundatio Sacromontane” przedstawiający św. Filipa Neri przekazującego ks. Stanisławowi Grudowiczowi duchowe dziedzictwo dla powstającej Kongregacji Oratorium i relikwiarz na czaszkę Adama Floriana Konarzewskiego z 1680 roku. O zgromadzonych w sali wystawowej wyjątkowych zabytkach opowiadał ks. Henryk Brzozowski, Cor.

Wystawę świętogórskich skarbów będzie można oglądać do 30 czerwca 2018 roku.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%