Zamknij
REKLAMA

Prawdziwa bomba!

09:17, 12.08.2018 | MiS
Skomentuj
REKLAMA

Za nami pierwszy dzień widowiskowej imprezy plenerowej w Poniecu. Tłumy widzów miały okazję doświadczyć prawdziwej przygody  i poczuć historię na własnej skórze. Była parada zabytkowych pojazdów wojskowych, inscenizacja historyczna i teren obozowiska otwarty dla każdego, kto chciał porozmawiać z rekonstruktorami.

Wydarzenie zainicjowała uroczysta parada wokół ponieckiego rynku. Rekonstruktorzy ubrani  w pięknie stroje mieszczan, żołnierzy wywodzących się z Armii wielkopolskiej, włoskiej, brytyjskiej, niemieckiej czy bolszewickiej. Za nimi jechały pojazdy historyczne. Można było zobaczyć m.in. radziecki samochód terenowy GAZ-67 potocznie nazywany czapajewem, motocykle, KDF 82 - czyli Volkswagen Garbus w wersji frontowej, Fiat 508, Opel Kadett K38 czy Tarpan Honker w wersji bojowej.

Gdy uczestnicy parady dotarli na teren Parku Miejskiego przy ul. Szkolnej, otwarto teren I Złotu Grup Rekonstrukcji Historycznej. Swoje obozy rozbiło tam kilkanaście grup z całej Polski. Publiczność zachwyciły kolekcje uzbrojenia i oporządzenia oraz wierne odwzorowania obozowisk z różnych epok. - Przedstawiamy pozycje umocnionej Armii Włoskiej, konkretnie piechoty włoskiej z okresu II wojny światowej, gdzieś w okolicy Tobruku. Przedstawiamy repliki umundurowania i wyposażenia żołnierza - mówił Wojciech Szorstki z GRH Regio Esercito.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bojanowo z dumą prezentowali swój tabor wozów bojowych, wśród nich czpajewa, VW typ 82 Kübelwagen, Jeep Willys. - Wszystko to lata zbierania i modernizacji. Wszystko jest dla mnie cenne. Czapajew jest oryginalny, a reszta to repliki, które wymagały pracy - mówił Mirosław Adolczak z GRH Bojanowo.

Wielu z niedowierzaniem przypatrywało się niemieckiemu szpitalowi wojskowemu z okresu II wojny światowej. Jego elementem były oryginalne lekarskie narzędzia i przyrządy. - Jak narzędzia tortur, dosłownie! - komentowali widzowie.

Były też stroje z okresu średniowiecza i początku odrodzenia, które prezentowali członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, Gostyńskiego Towarzystwa Historycznego oraz właściciele portalu GaSo.pl. - Jesteśmy grupą o nazwie roboczej "Mieszczanie Gostyńscy". Prezentujemy dość szeroki przekrój społeczeństwa mieszczańskiego. Każdy prezentuje kogoś innego. Mój to strój gostyńskiego burmistrza z epoki - mówił Tomasz Barton. - Ponadto mamy sukiennika, właścicielkę miasta oraz zamożnego mieszczanina - kontynuował. - Przedstawiamy też widokówki z Ponieca z różnych okresów. Ludzie podchodzą, pytają, podpowiadają co i gdzie kiedyś można było zobaczyć w Poniecu - dodał.

Z kolei Michał Mydłowski z Regimentu ze Srebrnej Góry, prezentował umundurowanie z czasów napoleońskich. - To mundur pruskiej piechoty, który składał się z kamaszy, spodni, kamizelki, fraku, do tego bikorn, ładownica. I jeszcze halsztug – taki kufraczek osłaniający szyję. Mój jest czarny z piechoty, artyleria miała czerwony. - mówił Michał Mydłowki. Towarzyszyła mu markietanka, w którą wcieliła się Lilia Góryś. - Na 10 żołnierzy przypadała jedna markietanka, która zajmował się szyciem, gotowaniem, jak trzeba było pozbierała wojaków z pola bitwy - wyjaśniała nasza rozmówczyni. Dla pasjonatów historii przygotowano inscenizację pt. ,,Wróg u bram. Poniec i jego mieszkańcy w trudnych dniach września 1939”.

Dziś drugi dzień Operacji Poniec i ostatnia okazja, by przeżyć wspaniałą przygodę i jedyną w swoim rodzaju lekcję historii na żywo. Grupy rekonstrukcyjne oraz wystawa sprzętu wojskowego otwarta zostanie dla zwiedzających w godz. 11:00 - 16:00. Zlot zakończy inscenizacja na placu przy Gminnym Centrum Kultury. Udział w imprezie jest bezpłatny. Szczegóły -TUTAJ-

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (4)

szwejk szwejk

14 0

Brawo dla Ponieca a wstyd dla Gostynia . 08:45, 13.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

racjaracja

9 1

Tak, zwłaszcza, że organizatorzy z Gostynia bawią się dziś w Poniecu 08:52, 13.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomTom

14 0

Chyba nikt sie nie spodziewał iż ta impreza wypali ,a jednak.Pełen profesjonalizm Pana-konweransjera prowadzącego impreze,super inscenizacje historyczne,do tego muzyka i prezentacje grup.Pomimo braku spektakularnych wybuchów,(zostały one zastąpione edukacją,konkursami wyszło Wam ekstra. No i klimat Ponieca.GRATULACJE!!!! 09:25, 13.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WidzWidz

8 0

Było extra, brawa dla organizatorów, uczestników i grup rekonstrukcyjnych!!! 13:14, 16.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA