Trwa Festiwal Artystyczny "Bez Barier" na Świętej Górze. Do klasztornych ogrodów zjechali niepełnosprawni artyści z Wielkopolski, Dolnego Śląska i województwa lubuskiego, by "na żywo" zaprezentować swoje talenty. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs "Sztuka bez barier”, w którym jury ocenia ponad sto prac plastycznych nadesłanych z całej Polski.
To już XXIII Ogólnopolski Festiwal Artystyczny "Bez Barier - Święta Góra 2022", którego uczestnicy co roku zaskakują organizatorów swoimi talentami, kreatywnością i otwartością.
- Ten festiwal to trzy konkursy - mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. - Uczestnicy prezentują swoje wokalne umiejętności i tu co roku jest niespodzianka, bo to osoby z wieloma ograniczeniami, a przedstawiają same ciekawe i oryginalne wykonania - kontynuuje.
- Drugi konkurs dotyczy prac plastycznych, które otrzymujemy z całej Polski. W tym roku to ponad 100 najróżniejszych wykonań - wylicza szef PCPR i dodaje, że zawsze największe emocje dotyczą konkursu prac plastycznych wykonywanych "na żywo", czyli plener artystów.
- Zawsze z podziwem podchodzę i patrzę, bo to wykonują osoby z różnymi problemami ruchowymi, czy na wózkach czy z porażeniami, ale tworzą niesamowite cudeńka na naszych oczach. Tu widzimy jak z kropeczek, pociągnięć pędzla powstaje coś niezwykłego na naszych oczach - mówił Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.
W klasztornych ogrodach swoje artystyczne umiejętności prezentuje 29 plastyków. Ponadto jury wysłucha 23 wykonań muzycznych. Festiwal jest dla osób niepełnosprawnych okazją, prezentacji swoich prac, a zarazem pokazanie tego co czują i jak postrzegają świat.
- Osoby z niepełnosprawnością nie potrzebują głaskania po głowie. Chcą działać, chcą pokazywać co potrafią, a mają ogromne talenty - mówiła jedna z opiekunek.
Takie spotkania są też bardzo ważne dla opiekunów.
- Dziś terapeuci, pedagodzy mają okazje zobaczyć jaki poziom prezentują podopieczni w innych placówkach. Mogą wymienić się doświadczeniami, bo ważne jest to, żeby osobom z ograniczeniami zaproponować coś w czym taka osoba się odnajdzie albo będzie bardziej kreatywna. Taka wymiana doświadczeń jest bardzo ważna - mówił Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu.
[ALERT]1662718956549[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz