Mieszkańcy gminy Borek Wlkp. uroczyście świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten refleksyjny czas zainaugurowała Msza święta w kościele na Zdzieżu. Po niej uczestnicy manifestacji przeszli na rynek, gdzie odbył się apel pamięci, wspólne odśpiewanie hymnu i referat o początkach parlamentaryzmu II RP, wygłoszony przez burmistrza Marka Rożka.
Po Mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w kościele na Zdzieżu, mieszkańcy Borku Wlkp. przeszli na rynek w asyście Orkiestry Parafialnej, Kompanii Honorowej OSP, MDP, 19 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Ignacego Talarczyka w Borku Wlkp, 19 Gromady Zuchowej Poszukiwaczy 100-milowego lasu oraz Przedstawicieli Hufca w Jarocinie. Odczytano Apel Pamięci, a licznie zgromadzone delegacje złożył kwiaty pod tablicami pamiątkowymi przy ratuszu.
Okolicznościowy referat - "Odrodzenie Państwowości ma różne płaszczyzny – Parlamentaryzm II RP", wygłosił burmistrz Marek Rożek z wykształcenia historyk. Włodarz skupił się na tym co działo się po 11 listopada 1918 roku. Mówił o misji jaką powierzono Józefowi Piłsudskiemu polegającej na utworzeniu rządu, który powołano 18 listopada na czele z premierem Jędrzejem Moraczewskim - 22 listopada Piłsudski i Moraczewski wydali dekret o ustanowieniu najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego. Piłsudski został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa – powoływał rząd i wyższych urzędników oraz zatwierdzał dekrety wydawane przez rząd. Budowę państwa rozpoczynano od podstaw, wprowadzono pierwsze pakiety socjalne - mówił burmistrz Marek Rożek, dodając, że głównym zadaniem Piłsudskiego i ówczesnego rządu była organizacja wyborów do sejmu. Pod koniec listopada 1918 r. wydano dekrety w sprawie zasad ordynacji wyborczej oraz wyznaczający datę wyborów na 26 stycznia 1919 roku. - Różne ugrupowania weszły do pierwszego Sejmu. Mozaika polityczna była ogromna - mówił burmistrz Marek Rożek. - W tamtych czasach spierały się dwie siły – Roman Dmowski i narodowa demokracja, który w świetle poglądów polskiej tradycji walki niepodległościowej stawiał na naród i Józef Piłsudski – ten stawiał na państwo. Jednak w swoje mądrości ci politycy musieli działać wspólnie, by nie zaprzepaścić tego co udało się osiągnąć - mówił burmistrz gminy Borek Wlkp.
Po wysłuchaniu referatu, wspólnie odśpiewano hymn narodowy, a uczestnicy manifestacji przeszli do siedziby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się akademia pt: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem" przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zimnowodzie.
RODAK08:19, 12.11.2019
Brawo za poszanowanie tradycji oraz szacunek dla naszych przodków którzy walczyli za Niepodległą Polskę. To właśnie tą wartość chcą zniszczyć lewacy oraz środowiska lgtb.Ale Polacy na to nie pozwolą.
MArcin 13:06, 19.11.2019
Dlaczego 11.11 zamiast świętować odzyskanie niepodległości smucimy się? Chyba tylko my Polacy lubimy smutne daty w kalendarzu zapominając, że mamy wiele okazji do świętowania.
Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej – jest propozycj
IM WCIĄŻ MAŁO.... DOADATEK ZA STAŻ, 13- KI ZA WYSŁUGĘ LAT I ODPRAWA PROCENOTOWO WIĘKASZA ANIŻELI W INNYCH FIRMACH.
PODATNIK1
12:52, 2025-07-13
Radny Stróżyński:Nie jesteśmy przeciw migrantom, ale...
To niech sobie zaprosi pod swój dach. Wy...ć stąd
Won stąd
12:06, 2025-07-13
Zbóje porwali tłum! Jorrgus dobił serca hitami ...
Oglądając filmy i zdjęcia z pogorzelskiej 2 dniowej biesiady widać jak na dłoni komu zależy na tego typu imprezach. Pierwsze rzędy to niepracujący elektorat PiS, matki samotnie wychowujące, discopolowa młodzież i emeryci. Czy ci którzy na to wszystko pracują powinni się godzić żeby miasto liczące 2 tys mieszkańców wydawało 150 tys zł na tego typu wątpliwą rozrywkę?
Podsumowanie
11:10, 2025-07-13
Miliony na szkoły. Ale kto będzie się w nich uczył?
SZELEJEWO a nie Szalejewo
M
10:50, 2025-07-13