Zamknij
NEWS

Są obawy w sprawie gazociągu (film)

13:47, 23.02.2017
Skomentuj

Sporo obaw zgłosili dziś rolnicy z gminy Pępowo na spotkaniu z przedstawicielami firmy Gaz System, która w najbliższych dniach ma rozpocząć budowę gazociągu Lwówek - Odolanów przez gminę Pępowo i Krobia. Wiele wątpliwości dotyczyło aktualnej zwłaszcza teraz sprawy urządzeń melioracyjnych. Gaz System uznał, że w obliczu tylu obaw i pytań konieczne jest kolejne spotkanie w gronie fachowców od odwodnień.

Przedstawiciele firmy, która realizuje inwestycję, spotkali się dziś z rolnikami z okolic Pępowa w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób. - Do tej pory import gazu w 90 procentach odbywał się z kierunku wschodniego. Żeby uniezależniać Polskę od dostaw z Rosji, budujemy nasz gazociąg, który ma zapewnić bezpieczne dostawy z terminala w Świnoujściu - wyjaśniała Agnieszka Bochyńska z firmy Gaz System. Przedstawiciele firmy podkreślali wielokrotnie strategiczne znacznie inwestycji. - To jest inwestycja rządowa, a nie prywatna firmy Gaz System. W specjalnej ustawie wyłoniono cztery podmioty do jej realizacji, między innymi nas. Wykonamy ją i będziemy później eksploatować - tłumaczył Gerard Jankowski z Gaz Systemu.

Zdaniem wykonawcy prac budowa ma powodować jak najmniejsze ograniczenia dla właścicieli terenów. Przez gminę Pępowo od strony Krobi gazociąg ma być układany po stronie północnej między już istniejącymi gazociągami a drogą. Stalowe rury będą miały średnicę jednego metra. Gazociąg ma być układany na głębokości minimum 120 centymetrów pod ziemią. Inaczej ma być w miejscach istniejących już urządzeń melioracyjnych. - Mogą być takie sytuacje, że będzie kładziony głębiej, pod urządzeniami melioracyjnymi – dodał Gerard Jankowski.

Rolników najbardziej niepokoiła właśnie sprawa melioracji. - U nas dreny ziemne ciągle osiadają, bo idą przez ten grunt cztery rurociągi. Jak byłem mały, to nie pamiętam, żeby na naszych ziemiach stała woda. Odkąd są gazociągi, to się topimy. Odnowienie drenów, które musiałem robić sam, kosztowało mnie 60 tysięcy złotych. Jaką dacie nam gwarancję na prawidłowe działanie drenów po inwestycji? - dopytywał jeden z rolników.

 - To musi być zrobione od razu porządnie. Jako spółki wodne mamy ogromne trudności z wejściem później na teren rurociągu, by coś poprawić. Kiedyś płaciliśmy po 800 złotych, żeby wejść i dokonać niezbędnych napraw. Cieszy mnie to, że finałem inwestycji będzie protokół melioracyjny, tylko na ile lat dacie gwarancję prawidłowego działania tego odwodnienia? - pytał Walery Wierzyk ze spółki wodnej.

 - Tam, gdzie będzie melioracja, rurociąg jest zagłębiany. Na etapie projektowym uzgadniano te kwestie z zarządami melioracji i spółkami wodnymi. Wszyscy mogli się wówczas wypowiedzieć odnośnie technologii. Wszystkie te uzgodnienia są w projekcie budowlanym. Nie mamy go przy sobie dzisiaj - wyjaśniała Żaneta Kieliszak z Gaz Systemu.

Po kolejnej serii pytań inwestor uznał, że konieczne jest zorganizowanie kolejnego spotkania z udziałem  przedstawicieli spółek wodnych i  kierownika budowy. Wójt Pępowa także wniósł swoje uwagi do inwestycji w formie pisemnej już kilka miesięcy temu. Zaprezentowała je dziś wicewójt Katarzyna Kmiecik-Rosa. - Uwagi te zakładają między innymi, że wszystkie prace będą wykonane po wcześniejszych uzgodnieniach z właścicielami gruntów. Wszelkie kolizje z infrastrukturą podziemną i nadziemną muszą być uzgodnione z administratorem. Inwestor musi też zapewnić sprawność urządzeń melioracyjnych w trakcie i po inwestycji – wyjaśniała wicewójt. W odpowiedzi od inwestora zapewniono wójta o dotrzymaniu wszystkich tych zobowiązań.

Budowa gazociągu w gminie Pępowo ma rozpocząć się w najbliższych  dniach. W pierwszej kolejności rzeczoznawcy przygotują i przekażą protokoły właścicielom gruntów przed rozpoczęciem prac. Drugi protokół ma powstać po zakończeniu robót. Na podstawie tych dokumentów wojewoda wielkopolski określi wysokości odszkodowań wypłacanych właścicielom. Będą one przekazane dopiero po zakończeniu budowy, a dokładnie po jej odbiorze technicznym.

 

Gazociąg Lwówek - Odolanów na terenie Gminy Pępowo przebiega przez 102 nieruchomości.Teren budowy obejmuje następujące miejscowości: Gębice, Krzekotowice, Magdalenki, Czeluścinek, Czeluścin.

(m)

 

[WIDEO]103[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

rolnickrolnick

0 0

tak budują gazociąg
https://www.youtube.com/watch?v=qJU_xNO5Oc4

15:51, 23.02.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%