Zamknij

Takiego Szlaku jeszcze nie było. Gostyńskie muzeum w gronie czternastu...

09:43, 08.06.2023 Źródło: UMWW Aktualizacja: 10:23, 08.06.2023
Skomentuj Foto: UMWW Foto: UMWW

W Wielkopolsce zainaugurowano Szlak Pracy Organicznej, który współtworzy aż czternaście podmiotów z naszego regionu. Wśród nich gostyńskie muzeum. Organizatorem Szlaku jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

W środę 7 czerwca w Bazarze Poznańskim zainaugurowano nową inicjatywę kulturalną zrzeszającej różnorodne jednostki związane z pracą organiczną w Wielkopolsce. Szlak Pracy Organicznej będzie opowiadał historię wielkopolskiej pracy u podstaw - idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego. Zapraszając do miejsc związanych z życiem i działalnością wielkopolskich organiczniczek i organiczników przybliży mieszkańcom regionu oraz turystom z Polski i zagranicy idee bezkrwawej drogi do wolności. 

Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej oraz tworzącymi wspólnie społeczność szlaku.

- Ujęcie w szlak wszystkich miejsc związanych z postaciami historycznymi, które tworzyły pracę organiczną, będzie interesujące nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla naszych gości. Jest to wspaniała historia wspólnego działania wielu środowisk, z wiodącą rolą ziemian wielkopolskich, którzy potrafili stworzyć przełomowe propozycje dla ówczesnego społeczeństwa i funkcjonowania gospodarki. Odpowiadały one nie tylko na wyzwania ich czasów, ale równocześnie budowały potencjał naukowy czy gospodarczy oraz więź między różnymi warstwami społecznymi. To poczucie odpowiedzialności w momencie próby, czyli wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dało rezultat jednoczącej siły i efektywności działania - mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

- (...) Każdy z nas ma swój pomysł na opowieść o historii i przyszłości pracy organicznej. W tej różnorodności tkwi siła. Dzięki temu szlak pracy organicznej ma szansę być szlakiem dla wszystkich - tłumaczył Marek Roman, Dyrektor Pałacu Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Sygnatariuszami listu intencyjnego jest 14 podmiotów: Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu; Fundacja “Bonum adipisci” – Dążyć do dobra; Poznańskie Centrum Dziedzictwa; Wielkopolskie Muzeum Niepodległości; Ośrodek Wiedzy o Regionie we Lwówku; Miasto i Gmina Kórnik; Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk; Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie; Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk; Muzeum Pałac w Rogalinie. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu; Gmina Kościan; Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze; Fundacja im. Julii Woykowskiej; Muzeum w Gostyniu.

Szlak będzie obejmował – 14 lokalizacji – 6 w Poznaniu, 8 poza Poznaniem. Poznańska część szlak to – siedziba PTPN, Biblioteka Raczyńskich, Bazar Poznański, Teatr Polski, mieszkanie Woykowskich, powstające Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Szlak poza Poznaniem obejmuje z kolei Pałac w Rogalinie, Pałac w Śmiełowie, Pałac w Turwi, Pałac w Pakosławiu, Zamek w Kórniku, Pałac w Winnej Górze, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum w Gostyniu.

Z okazji premiery Szlaku Pracy Organicznej odbędą się także pokazy premierowe spektaklu Nurt Organica, powstałego we współpracy Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze z marszałkowskim Polskim Teatrem Tańca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Prezentacje planowane są w różnych miejscowościach w Wielkopolsce: Winna Góra – 23 czerwca; Turew – 24 czerwca; Poznań – 27 czerwca; Gostyń – 29 czerwca; Lwówek – 30 czerwca.

Jeszcze w tym roku planowana jest m.in. rozbudowa trasy szlaku o kolejne miejscowości i punkty połączona z realizacją tablic informacyjnych, tworzenie programu kulturalnego i edukacyjnego w ścisłej współpracy z partnerami szlaku czy utworzenie programu grantowego.

Informacje nt. konkretnych pokazów spektakli: http://www.palacdabrowski.pl/nasze-wydarzenia

Informacje nt. Szlaku Pracy Organicznej: http://www.palacdabrowski.pl/szlak-pracy-organicznej

[ALERT]1686210207428[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Źródło: UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%