Zasłużony dla Gostynia, przez lata zapomniany, a dziś przypomniany z należnym szacunkiem. Na cmentarzu w Starym Gostyniu uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Kolińskiemu - żołnierzowi napoleońskiemu, patriocie i współtwórcy Kasyna Gostyńskiego. W wydarzeniu uczestniczyli zarówno mieszkańcy, jak i francuscy goście, a wyjątkowy charakter ceremonii podkreśliło wspólne odśpiewanie hymnów Polski i Francji.
Uroczystość miała wymiar symboliczny. W miejscu, gdzie ponad dekadę temu dzięki zaangażowaniu lokalnych regionalistów - Macieja Gaszka i Andrzeja Janiszewskiego, udało się odkryć zaniedbany i niemal całkowicie zapomniany grób Antoniego Kolińskiego, dziś stanęła nowa tablica.
- Po rozmowie z księdzem Mirosławem Nowakiem, przystąpiliśmy do poszukiwań miejsca pochówku Antoniego Kolińskiego. Grób był przykryty ziemią i darnią, ale udało się go odnaleźć - relacjonował Maciej Gaszek, gostyński regionalista.
W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyli m.in. lokalni samorządowcy, regionaliści, przedstawiciele Stowarzyszenia Dom Europejski oraz duchowieństwo. Odsłonięcie tablicy miało nie tylko lokalny, ale i międzynarodowy charakter, bo wzięła w nim udział także francuska delegacja z Normandii, przebywająca w Gostyniu.
Tablica została sfinansowana ze środków Gminy Gostyń i jest częścią większego projektu partnerskiego, który łączy mieszkańców Gostynia z francuskimi przyjaciółmi.
- To symboliczna chwila - mówiła Barbara Cwojdzińska ze Stowarzyszenia Dom Europejski. - Spotykamy się w miejscu ważnym dla naszej lokalnej historii, a jednocześnie tworzymy nowe więzi europejskie - dodała.
Szczególnym momentem było wspólne odśpiewanie hymnów, najpierw polskiego, a następnie francuskiego.
Antoni Koliński urodził się w 1793 roku w Ostrowie Niemieckim. Już jako młody chłopak wziął udział w wojnach napoleońskich. Po powrocie do kraju angażował się w działalność społeczną i polityczną. Był współpracownikiem Gustawa Potworowskiego, członkiem Kasyna Gostyńskiego, powstańcem i działaczem wielu lokalnych stowarzyszeń. Pochowany został w Starym Gostyniu, niedaleko kościoła, co jak wskazują historycy było przywilejem, którego nie otrzymywał każdy.
[FOTORELACJA]13319[/FOTORELACJA]
[ZT]81044[/ZT]
[ZT]81048[/ZT]
[ZT]80989[/ZT]
[ALERT]1752497147687[/ALERT]
Maciek1316:09, 14.07.2025
Mam pytanie do tych dwóch osób, które chyba bezmyślnie zagłosowały na NIE. Dlaczego?
Byłem trzecim głosującym, i stąd wiem, że przede mną oddano dwa głosy.
Do przodu Polsko 16:15, 14.07.2025
Ludzie idźmy do przodu a nie wieczne cofanie się. Na siłę odnajdywanie grobów, bohaterów jakieś tablice a to wszystko kosztuje nie mały pieniądz który można by spożytkować na życie doczesne bo braki są na wielu płaszczyznach (jeśli nie wszystkich).Zacznijmy może dostrzegać wreszcie sąsiadów z klatki obok,zza płotu ,organizować pikniki osiedlowe,integracyjne a nie szukać grobów z przed prawie 200 lat. Tym dzieci do historii nikt nie przekona. Aż mam strach jak ktoś sobie przypomni a raczej odkryje że podobno pod Klasztorem setki lat temu była jakaś bitwa i tam leży masa szkieletów a grobów ani tablic nie ma. Może komuś przyjdzie do głowy aby to upamiętnić? Oby nie🙁
CoSięDzieje?18:54, 14.07.2025
Wystawa „Nasi chłopcy” prezentowana przez Muzeum Gdańska. Poczytajcie! Zapoznajcie się! Dokąd zmierzamy?
Francuzi i Polacy razem na cmentarzu w Gostyniu
Wystawa „Nasi chłopcy” prezentowana przez Muzeum Gdańska. Poczytajcie! Zapoznajcie się! Dokąd zmierzamy?
CoSięDzieje?
18:54, 2025-07-14
Nie żyje mężczyzna ranny we wczorajszym wypadku. Lekarz
Wincyj motorów. Każdy mądry do czasu aż się nie zabije
Piechur
18:23, 2025-07-14
Za to co zrobił nad ranem grożą mu trzy lata więzienia
Wystarczy wprowadzić obowiązkowe czujniki alko w samochodach, to jest prostsze jak mocowanie nakrętek do butelek. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kesz, mamonę, zielone itd.
Toja
18:16, 2025-07-14
Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem
Budować, mieszkania są potrzebne, nie każdy ma tatusia i 500 ha aby dom wybudować
Mieszczuch
18:07, 2025-07-14
3 0
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.
2 0
Piknikikiem osiedlowym chcesz przekonać do historii, lepiej nie komentuj.