W Starej Krobi odbyły się Dożynki Gminne. Tegoroczne święto plonów, przyciągnęło uwagę nie tylko mieszkańców Starej Krobi, ale także z okolicznych miejscowości i stało okazją do wspólnego świętowania oraz podziękowania za tegoroczne zbiory.
Gminne Dożynki w Starej Krobi rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dożynkową, która odbyła się przy specjalnie przygotowanej wiacie w Starej Krobi. Msza, odprawiona w intencji rolników i ich ciężkiej pracy, była momentem skupienia i refleksji, który przypomniał wszystkim o znaczeniu plonów dla całej społeczności.
Po nabożeństwie, rozpoczął się barwny przejazd dożynkowego korowodu. Specjalnie przygotowane bryczki wyruszyły ze świetlicy w kierunku placu, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje oraz zaproszeni goście.
- Dożynki są wspaniała uroczystością zakończenia żniw. Świętują wtedy głównie rolnicy, ale i również pozostali mieszkańcy wsi. Dzisiejsze dożynki w naszej wiosce są jednak bardziej wyjątkowe. Albowiem obchodzą je zarówno mieszkańcy Starej Krobi jak i mieszkańcy całej gminy Krobia. Jest mi niezmiernie miło, że w tym roku nasza wioska została wybrana jako gościnne sołectwo dożynek gminnych. Dożynki to piękna staropolska tradycja, jestem dumny, że w naszej wiosce jest cały czas podtrzymywana. - mówił w swoim przemówieniu Roman Olejniczak sołtys miejscowości Stara Krobia.
Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy, zainicjowany przez młodzież ze Starej Krobi. Był to moment, w którym młode pokolenie pokazało, że wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie są wciąż żywe i pielęgnowane.
- Chleb w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem dostatku, sytości , życia i szczęścia Natomiast wspólne dzielenie się chlebem jest właśnie też symbolem współpracy, symbolem miłości i symbolem solidarności społecznej. Mam nadzieję drodzy rolnicy, też sadownicy i ogrodnicy a także pszczelarze, że ta Wasza praca nie tylko w trakcie żniw, ale praca, którą wykonujecie w ciągu roku będzie należycie doceniona i będziecie mogli cieszyć się z owoców Waszej ciężej pracy. W imieniu samorządu gminy Krobia chciałbym Państwu życzyć, aby Wasza ciężka praca była zawsze doceniona, żebyście cieszyli się zdrowiem, życzliwością i żeby tego właśnie chleba na Waszych stołach nigdy nie zabrakło - mówił Łukasz Kubiak burmistrz gminy Krobia
Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia na scenie pojawił się Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic. Ich występ to była prawdziwa uczta dla oczu i uszu – tańce, śpiewy i muzyka w tradycyjnym stylu stały się doskonałą okazją, by przypomnieć, jak bogata i różnorodna jest nasza kultura ludowa.
Dożynki Gminne w Starej Krobi to nie tylko święto plonów, ale przede wszystkim święto całej społeczności, która potrafi cieszyć się i wspierać nawzajem. To było wydarzenie pełne tradycji i wspólnych chwil, które na długo zostaną w pamięci. Gminne Dożynki w Starej Krobi zakończyła wspólna zabawa taneczna.
No fajno10:11, 26.08.2024
Każdy chcioł se podziubać Jakby doły z wieczora to nocą byśmy spoli. A że baby wymyte tylko kiszonką jechały to każdy chcioł se chłoć powunchać a że pić nie chcioły, to je na wytrzymałość chłopy zabrali. Jo tam tyle łobruciłem, że nawet Antek był szczęśliwy. A jo wychodzę z założenua że *%#)!& to *%#)!&
Mieszkanka12:09, 26.08.2024
To były gminne dozynki czy kościelne , nie rozumiem? Oszaleć można.....
Rozczarowany18:58, 26.08.2024
Wstyd aby na dozynki gminne wybierać wies z tak tragiczna droga MASAKRA dojechać do tej miejscowości to jakaś tragedia. Jak na imprezę gminna to biednie zorganizowana patrząc na sąsiednie gminy Pogorzele i Pepowo to Krobia może się schować.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Mieszkanka i nie wie !!!