Podczas przebudowy rynku w Krobi natknięto się na fundamenty, które mogą stanowić pozostałości po dawnym budynku. Teraz badacze czekają na decyzję Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Czy modernizacja centrum Krobi zostanie wstrzymana?
Od miesięcy trwają prace przy modernizacji płyty rynku w Krobi. Co do tej pory wykonano? Jak informują urzędnicy większość prac rozbiórkowych. Pozostawiono jedynie część chodników celem zapewnienia dostępu do punktów handlowych oraz mieszkań. Wykonano również znaczną część kanalizacji deszczowej, przyłącze wodociągowe, a także częściową podbudowę jezdni i chodników wraz z przygotowaniem systemu do ułożenia linii energetycznej oświetlenia drogowego.
- W najbliższych dniach planowane jest zakończenie budowy sieci kanalizacji deszczowej oraz kontynuowanie prac związanych z podbudową. W dalszej kolejności nastąpi ułożenie nawierzchni jezdni i chodników, budowa oświetlenia, montaż małej architektury oraz nasadzenia drzew i krzewów. Równolegle z robotami drogowymi prowadzono są prace związane z wymianą sieci gazowej oraz budową linii światłowodowej - informuje Adam Sarbinowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Krobi
Zgodnie z podpisaną umową prace na krobskim rynku powinny zakończyć się do 30 czerwca 2022 roku. Jak zapewniają urzędnicy na obecną chwilę wykonawca nie informował ich o ewentualnym przedłużeniu prac. Światło dzienne ujrzały za to stare fundamenty, o których mieszkańcy mogli słyszeć lub książek.
- Udało nam się zarejestrować prawdopodobne fundamenty dawnego budynku ratuszowego - widoczne na zdjęciach fundamenty kamienne. Dodatkowo zarejestrowaliśmy bardzo ciekawy obiekt ceglany o wymiarach 2x1,5 m wykonany z cegły (30x16x7 cm) łączonej gliną - jeśli ktoś ma sugestię jaką pierwotną funkcję mógł pełnić ten budynek, to prosimy o pomoc w interpretacji. Dodatkowo zarejestrowaliśmy relikty spalonego budynku/obiektu gospodarczego. Zarejestrowaliśmy również nawarstwienia kulturowe w rzutach z góry. Dołączamy zdjęcia przekrojów które wykonaliśmy wcześniej - informuje Łukasz Lisiecki z firmy ArchGeo i dziękuje za wsparcie merytoryczne miejscowym miłośnikom historii m.in. Łukaszowi Wajnertowi prowadzącemu stronę krobia.org.
Na razie nie wiadomo czy badania archeologów będą kontynuowane. Jeśli tak mogłoby to opóźnić, a nawet wstrzymać przebudowę rynku w Krobi. Archeolodzy czekają za decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
[ALERT]1646828321772[/ALERT]
Użytkownik15:20, 09.03.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Marysk15:26, 09.03.2022
Ile czasu będziecie skakać wokół tego grajdołka? Tyle czasu wygląda jak po wojnie, stary rynek był dobry to zrobiliście z tego jeden burdel
Użytkownik15:33, 09.03.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
No nieźle16:23, 09.03.2022
Okopy szykuje Krobia aby ruskie nie przejechały.
obywatelka17:22, 09.03.2022
Ja pierniczę znaleźli pod ziemią stosik cegieł i kamieni i teraz pół roku będą się nad tym rozczulać🤦 A może nie będą już kończyć rynku, bo przecież ten gruz taki piękny.
KKKK19:49, 09.03.2022
To opóźnia pracę , ale tylko na tym kawałku i nie ma wpływu na całość bo jest jeszcze dużo do zrobienia w innych częściach rynku , a i miejsce nie jest jakoś kolizyjne z ruchem i instalacjami. W komentarzach jest wiele osób których historia nie interesuje , widzą tylko kamienie , cegły i traktują jak kulę u nogi. Normalnie ciemny lud o który tak zabiegali zaborcy i okupanci i któremu tak bardzo chciano odebrać lub zniszczyć wszelkie zabytki. Ludzi do roboty bez znajomości swojej historii. Ale na pewno uważają się za prawdziwych patriotów. Tylko bez tej kultury i historii niema Polski i Polaków. Jest tylko jakaś mieszanina ludzi nie wiadomo skąd. To smutne , że tak wielu ludzi ma takie podejście.
Killer20:16, 09.03.2022
.".. będziesz robić dziadowskie oszczędności..." Taki cytat... Burmistrz ze wsi, robota ze wsi, myślenie ze wsi... Putin wyrówna
Doradca22:00, 09.03.2022
" Dodatkowo zarejestrowaliśmy bardzo ciekawy obiekt ceglany o wymiarach 2x1,5 m wykonany z cegły (30x16x7 cm) łączonej gliną - jeśli ktoś ma sugestię jaką pierwotną funkcję mógł pełnić ten budynek, to prosimy o pomoc w interpretacji. " Jak nic wymiary wychodka :)
Ty07:45, 10.03.2022
Stare kible
Do Ty12:58, 10.03.2022
O historycznej wartości, będzie bunkier lokowany.
być albo nie11:58, 16.03.2022
To był miejski pręgierz .Może się przydać w dzisiejszych czasach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 1
Zdecydowanie się zgadzam