Zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele pw. sw. Michała Archanioła w Domachowie. Obejmowały one między innymi konserwację drewnianego wyposażenia, polichromii stropu, prezbiterium i nawy. Najważniejszym ich odkryciem jest potwierdzenie daty budowy kościoła w Domachowie, który od zeszłego roku jest najstarszą drewnianą świątynią w Polsce.
Kościół w Domachowie to jedna z lokalnych perełek. Jeszcze do niedawna sądzono, że został wzniesiony w latach 1560-1568. W zeszłym roku podczas modernizacji obiektu w ramach projektu "Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski –etap II", odkryto malowidła i zlecono wykonanie badań dendrochronologicznych, które wykazały, że drzewa na budowę kościoła, wykorzystane w konstrukcji ścian oraz konstrukcjach dachowych, ścięto w latach 1368 oraz 1369. Informacja ta postawiła wiedzę o domachowskim kościele "na głowie".
Mimo sensacyjnego odkrycia prace w świątyni cały czas trwały. Zakończyły się niedawno. - W miniony poniedziałek odebraliśmy prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przy polichromii oraz wyposażeniu kościoła pw. św. Michała Archanioła w Domachowie (pow. gostyński) - napisano na profilu Facebookowym Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W ramach pozwolenia wydanego przez Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Lesznie, przeprowadzono działania przy polichromii ściennej oraz polichromii stropu, a także przy prawie 30 obiektach stanowiących wyposażenie domachowskiego kościoła, w tym, między innymi: ołtarza głównego, trzech ołtarzach bocznych, ambonie, prospekcie organowym, rzeźbie z belki tęczowej, szafie zakrystyjnej, balustradzie komunijnej oraz balustradzie chóru muzycznego, dwóch relikwiarzach skrzynkowych.
Jak potwierdzono większość zachowanego wyposażenia kościoła pochodzi z 4 ćw. XVIII w., kiedy budowlę poddano gruntownemu remontowi. - Wtedy również wykonano polichromię figuralną na stropach oraz dekorację malarską z pseudopilastrami i arkadami na ścianach. Polichromie na zrębie i ożebrowaniu wewnętrznych ścian kościoła, odkryte w 2018 roku wraz z gotycką belką tęczową, są starsze i pochodzą najprawdopodobniej z XVI i XVII w. Wykonano je w technice temperowej, bezpośrednio na drewnianych belkach. Wyróżnia je bogata tematyka, kolorystyka oraz lekki, zindywidualizowany rysunek, świadczący o wysokiej klasie artystycznej autora. Stanowią unikatowy przykład malarstwa monumentalnego na terenie Wielkopolski - czytamy w komunikacie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
[ZT]48477[/ZT]
[ALERT]1602408912376[/ALERT]
Murphy12:28, 11.10.2020
No to piorunem zakładajcie tam automatyczną instalację gaśniczą bo prawa Murphyego są nieubłagalne. Miejscowe OSP (z całym szacunkiem) zanim się zmobilizuje to będzie po ptakach.
pleban13:53, 11.10.2020
no to se teraz pleban przygarnie kasiorki za zabytek :) a w y ludziska przestańcie mu tak świgać do tej tacy i ogarnijcie się.jesteście zastraszeni przez księdza.kto to widział ,żeby np.na kolędę jeździć i odwozić kapłana( jak chce odwiedzać to niech sam sobie podjeżdża pod domy) .albo wyczytywanie z imenia i nazwiska podczas ogłoszeń parafialnych-RODO jest !!!!
Nac18:01, 11.10.2020
Na szpitale nie ma na zabytki jest kasa 😢
Jan21:58, 11.10.2020
Wystarczy, aby proboszcz zwrócił się do o. Rydzyka o bejmy na dalsze prace renowacyjne i tyle. Rydzyk ma tyle pieniędzy na koncie, że dla niego to drobnostka.
Miki18:23, 11.10.2020
Ciekawe ile gmina dała z moich podatków
synek21:10, 11.10.2020
Brawo! Wspaniała robota. Zabytek na skale światową dla potomnych👍
taki jeden22:07, 11.10.2020
I właśnie tak skromnie powinny wyglądać kościoły. Nie to co teraz, złoto, złoto i jeszcze raz złoto, najlepiej to jeszcze więcej złota. I więcej pieniędzy do kieszeni księdza. Ale tak to jest jak wierni mylą wiarę w boga z wiarą w kościół i wiarą w księdza. A to towarzystwo jak pasożyt wyciąga z nich wszystko co tylko możliwe, oczywiście w imię "bóg zapłać"
Do Miki23:17, 11.10.2020
ciekawe ile wydano na maseczki które za darmo rozdano a przedsiębiorca na tym stracił bo mu potencjalni klienci ubyli jak w dps i innych instytucjach gdzie rozdali maseczki pewnie bez rękawiczekz z dłoni
OLA11:06, 12.10.2020
Ten złoto-biały ołtarz ani trochę nie pasuje do pięknego wszechobecnego w kościółku drewna, gryzie to w oczy
taki jeden13:26, 12.10.2020
ale jest złoty, a panowie w czarnych kieckach kochają złoto!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
6 1
Dobrze, że nie należę do tej parafii. Ta wiadomość o nie przestrzeganiu przepisów RODO powinna być impulsem dla działań prokuratury. To skandal, aby ksiądz wyczytywał nazwiska na ambonie.