Na razie bez deklaracji partnerskich samorządów zakończyła się kilkudniowa wizyta delegacji z węgierskiego miasta Révfülöp leżącego nad Balatonem. Gościom spodobało się w Krobi na tyle, że postanowili zaprosić delegację polską do siebie. Termin rewizyty nie jest jeszcze ustalony. Wiadomo jednak, na jakich filarach miałaby opierać się ewentualna współpraca.
Przyjazd delegacji z Węgier był pokłosiem współpracy gminy Miejska Górka z jedną tamtejszych gmin. To właśnie ona rekomendowała węgierskiej gminie Révfülöp Krobię jako potencjalnego partnera. Siedmioosobowa delegacja z burmistrzem i radnymi przyjechała na kilka dni, by przyjrzeć się potencjalnej gminie partnerskiej. - Byli zachwyceni nie tylko lokalną kulturą, ale również infrastrukturą gminną oraz gościnnością mieszkańców gminy – zapewnia Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.
Program wizyty faktycznie był bogaty. Zwiedzano Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, firmę "Glinkowski" w Sikorzynie, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Goście mieli okazję spotkać się z Bractwem Kurkowym i radnymi podczas uroczystej kolacji inaugurującej wizytę oraz zapoznać się z kulturą biskupiańską w Domachowie. Przyjrzeli się pracy spółdzielni socjalnych Kamerdyner i Ecoss.
- Na chwilę obecną nie podjęto jednak jeszcze żadnych konkretnych decyzji dotyczących sformalizowania współpracy pomiędzy samorządami. Być może nastąpi to w przyszłym roku, po wizycie delegacji gminy Krobia na Węgrzech, na którą przedstawiciele krobskiego samorządu otrzymali zaproszenie. Ponieważ Révfülöp leży nad Balatonem, prawdopodobny termin rewizyty przypadnie na sezon turystyczny tej części Węgier, który trwa tam praktycznie od maja do września – dodaje Sarbinowski. Wizyta pozwoliła już jednak na wyznaczenie obszarów ewentualnej współpracy. Są to edukacja i współpraca uczniów szkół oraz kultura.
Révfülöp jest stosunkowo niewielką gminą leżącą nad Balatonem, której obszar zamieszkuje ok. 1200 mieszkańców. W sezonie turystycznym liczba to wzrasta jednak do ok. 10 tys. przede wszystkim dzięki turystom, którzy przybywają tam m.in. na miejscowe campingi. Gmina Révfülöp słynie głównie z turystyki oraz z winnic, które również są dla Węgier charakterystyczne. W Révfülöp funkcjonuje szkoła podstawowa, do której uczęszcza ok. 200 uczniów oraz przedszkole dla ok. 40 dzieci. Rada gminy liczy 7 radnych, a na czele lokalnego samorządu stoi burmistrz. Turyści, prócz wypoczynku nad Balatonem, mogą również w Révfülöp zwiedzić wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej, a także plenerowe wystawy, które uruchamiane są tam w okresie turystycznym. Chwilę relaksu znajdą tam również z pewnością wędkarze, bowiem Balaton jest jeziorem bardzo dobrze zarybionym.
(m)
Na stronie parafii jedno, na tablicy cmentarza...
Ten alarm będę specjalnie uruchamiał w późnych godzinach nocnych
11:02, 2025-10-04
Pismo, które trafiło do urzędu nie zostawia złudzeń. Ch
Nie ma najmniejszego problemu aby zainfekować sporą część lokalnych firm itd i zaszyfrować dyski ,problem jak zwykle nie leży w maszynach tylko w ludziach ,żadne pismo nie pomoże ,tylko szkolenia,szkolenia,szkolenia i świadomość
[apt]
11:01, 2025-10-04
Dwa lata temu ustawili blokady. Teraz chcą zrobić...
Tu chodzi o ciężarówki w "Mieście" a nie inny most
Ooo
10:56, 2025-10-04
Dwa lata temu ustawili blokady. Teraz chcą zrobić...
Wszyscy wiedzą że betonowe bariery nic nie pomogły, tylko ograniczyły ruch osobówek. Ale dla decydentów liczy się ze coś zrobili,nawet jeżeli to coś jest totalna głupota. Ale niech ktoś odpowie, jak przebudowa mostu wpłynie na niejeżdzenie ciężarówek? Most zostanie przecież lepiej udrożniony i będzie lepszy zjazd na mundial.
Nic
10:18, 2025-10-04
0 0
No to teraz Węgierskie wino będziemy pili aż do dna - ale pomysł w sumie dobry na współpracę .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz