Zamknij
NEWS

Festiwal muzycznych przeżyć - zdjęcia

14:55, 29.09.2015
Skomentuj

Muzyczne święto - Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana przyciągnął do bazyliki świętogórskiej melomanów z całej Polski. Podczas pierwszego festiwalowego weekendu w murach kościoła rozbrzmiały arcydzieła muzyki sakralnej w wykonaniu Capella Cracoviensis i Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Od dekady Święta Góra cieszy się sławą muzyczną. To tutaj odkryto dzieła Józefa Zeidlera - kompozytora, który pod koniec XVIII wieku był członkiem przyklasztornej kapeli. W kościelnych archiwach zachowało się po nim blisko 30 utworów. Stały się one impulsem do organizowania na przełomie września i października festiwalu muzyki oratoryjnej Musica Sacromontana. W tegorocznej edycji tego muzycznego wydarzenia zaplanowano cztery koncerty w wykonaniu światowej sławy artystów. Dwa z nich odbyły się w miniony weekend.

Ks. Jakub Przybylski - dyrektor festiwalu, zapraszając na świętogórskie spotkania z muzyką, stwierdził, że powinny one być okazją do zachwytu nad pięknem. - Niech te wieczorne świętogórskie spotkania z muzyką będą jak za czasów Filipa Neri w Rzymie, w XVI wieku. Na wzór tamtych, niech będą okazją do zachwytu nad kunsztem mistrzów i współczesnych wykonawców, ale równocześnie niech poprzez każdy dźwięk dusze nasze otwierają się na Boga, bo tak jest zawsze, gdy człowiek spotyka się z pięknem, które - jak pisał Fiodor Dostojewski - może zbawić świat - mówił ks. Jakub Przybylski. - Bez piękna nie warto żyć na świecie, człowiek popada w pogańskie fantazje, bez piękna umiera z tęsknoty. A zatem niech Duch Święty wypowiada się przez piękno muzyki - dodał.

Podczas pierwszego festiwalowego wieczoru zaprezentował się Capella Cracoviensis w składzie: Michalina Bienkiewicz, Dorota Dwojak-Tlałka, Piotr Szewczyk, Sebastian Szumski pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, wykonując Mszę Nelsońską Josepha Haydna. Kolejną odsłoną muzycznych wrażeń był III Koncert Brandenburski Johanna Sebastiana Bacha, a na zakończenie arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta "Eine Kleine Nachtmusik". Duchowych przeżyć nie brakowało również podczas drugiego koncertu. Miał on szczególny wymiar, gdyż był dedykowany założycielowi zakonu filipinów - św. Filipowi Neri z okazji 500-lecia jego urodzin.

Ciąg dalszy muzycznej uczty w najbliższy weekend, 3 i 4 października, kiedy to w bazylice wystąpią – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej oraz Camerata Silesia i Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją maestro Jerzego Maksymiuka. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

MiS, foto:Paweł Maćkowiak Netbox

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Gmina nie chce bloków? Starcie inwestora z nowym planem

Domki jednorodzinne ul. Sikorskiego, Śliwińskiego, Górna itd. Były pierwsze. Wokół bloki rosną, jak grzyby po deszczu. Ktoś Was pytał, czy Wam to przeszkadza? Pewnie nie. A na Pożegowie taakiee larum!!! Spójna Konsekwencja!!

Gost..

16:51, 2025-07-14

Francuzi i Polacy razem na cmentarzu w Gostyniu

Ludzie idźmy do przodu a nie wieczne cofanie się. Na siłę odnajdywanie grobów, bohaterów jakieś tablice a to wszystko kosztuje nie mały pieniądz który można by spożytkować na życie doczesne bo braki są na wielu płaszczyznach (jeśli nie wszystkich).Zacznijmy może dostrzegać wreszcie sąsiadów z klatki obok,zza płotu ,organizować pikniki osiedlowe,integracyjne a nie szukać grobów z przed prawie 200 lat. Tym dzieci do historii nikt nie przekona. Aż mam strach jak ktoś sobie przypomni a raczej odkryje że podobno pod Klasztorem setki lat temu była jakaś bitwa i tam leży masa szkieletów a grobów ani tablic nie ma. Może komuś przyjdzie do głowy aby to upamiętnić? Oby nie🙁

Do przodu Polsko

16:15, 2025-07-14

Francuzi i Polacy razem na cmentarzu w Gostyniu

Mam pytanie do tych dwóch osób, które chyba bezmyślnie zagłosowały na NIE. Dlaczego? Byłem trzecim głosującym, i stąd wiem, że przede mną oddano dwa głosy.

Maciek13

16:09, 2025-07-14

Mieszkanka nie przebiera w słowach. Jest wściekła...

Jeżeli mnie ktoś potrąci, to sam mu wymierze sprawiedliwość.

Temida

15:49, 2025-07-14

0%