Narodowe Święto Niepodległości obchodzono w Pępowie z jednodniowym wyprzedzeniem, jednak nie umniejszyło to jego rangi. Uroczysta msza św., manifestacja patriotyczna oraz wieczornica zgromadziły liczną grupę mieszkańców, pragnących w podniosłym, ale też i radosnym nastroju uczcić 97. rocznicę odrodzenia Ojczyzny.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pępowie jak co roku zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Jadwigi w Pępowie, skąd uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, Męczenników i Bojowników z Faszyzmem. Delegacje złożone m.in. z samorządowców, przedstawicieli szkół oraz organizacji działających na terenie gminy złożyły w miejscu pamięci wiązanki kwiatów i znicze. Po krótkiej modlitwie, którą poprowadził ks. kanonik Henryk Szwarc wraz z ks. Wiesławem Wittigiem, proboszczem skoraszewickiej parafii, udano się do Centrum Sportowo-Kulturalnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Wójt Stanisław Krysicki w swoim przemówieniu skupił się na najważniejszych wydarzeniach historycznych, za sprawą których Polska powróciła na mapy Europy i Świata po 123 latach zaborów. - W dzisiejszy wieczór spotykamy się, aby uczcić pamięć tych wszystkich, którzy 97 lat temu brali udział w walce o naszą wolność. (…) 8 listopada 1918 padły takie słowa: „Panowie są wolni, mam rozkaz kanclerza Rzeszy towarzyszyć Panom do Berlina. Nie ma chwili do stracenia.” Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski, więzieni w twierdzy magdeburskiej, usłyszeli je od hrabiego Harry’ego von Kesslera, wysłannika rządu niemieckiego. (…) Ten epizod to jeden z wielu, który rozpoczął tworzenie się naszej niepodległości. Potem były inne ważne wydarzenia, jak powstanie rządu w Lublinie, powstania w Wielkopolsce i na Śląsku, plebiscyty na Mazurach i na Śląsku, traktat wersalski i, na końcu, wojna z bolszewikami. To wszystko złożyło się na powstanie po 123 latach wolnej Polski, II Rzeczpospolitej – mówił wójt Stanisław Krysicki, po czym przywołał wybitne postacie z tamtego okresu, także te działające w gminach naszego powiatu. – Każdy z nich reprezentował inne poglądy, inne obozy polityczne (…), ale jedna rzecz ich połączyła – to wolna Polska. Niezależnie od sporów, jakie prowadzili, postawili sobie jako główne zadanie odzyskanie przez Polskę niepodległości. Aż chce się dzisiaj mówić – bierzmy z nich wzór, odrzućmy to, co jest mało ważne, a stawiajmy sobie cele wielkie – podkreślał.
Włodarz Pępowa zacytował też fragment kroniki szkoły w Skoraszewicach z listopada 1918 r. autorstwa ówczesnego kierownika tej placówki, który można uznać za kwintesencję tamtych wydarzeń: Bóg Wszechmogący, po 5 latach zaciekłej walki, starł Hydrze podły łeb, zniweczył podłe zamiary cesarza niemieckiego Wilhelma i usunął jednym zamachem wszystkich opryszków od steru. Wybuchła w państwie Wilhelma rewolucja. I u nas dał się ten ruch we znaki w pierwszych dniach listopada 1918 r. Zawiała chorągiew czerwona, która powoli biało-czerwonej ulec musiała. Duch patriotyczny zagarnął, jak wielka flaga morska, wszystkie polskie serca.
Na zakończenie wójt Stanisław Krysicki złożył wszystkim obecnym i całej gminie najlepsze życzenia z okazji Święta Niepodległości. – Życzę również, aby duch patriotyczny, który zagarnął polskie serca 100 lat temu, zagarnął również nasze serca – dodał.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Szkolnego Gimnazjum w Pępowie pod kierownictwem Leszka Żelaznego, który wykonał pieśni żołnierskie i patriotyczne: „Marsz, marsz Polonia”, „My, Pierwsza Brygada”, „Idzie żołnierz borem, lasem”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Rotę”.
JK
Jan08:51, 11.11.2015
Nazwa szkoły wspaniała i zsłużona dla szkoły ale gimnazja do likwidacji ................
gostyniak12:49, 11.11.2015
Takie świeto ,a zamiast mieszkańców sama młodzież szkolna .
Jurek Owsiak18:52, 11.11.2015
Pępowski kicz Anno Domini 2015. Od ok.10 lat to samo.
oko20:37, 11.11.2015
kt by chcial zkomunista swietowackrawat iksiazeczka schowaneczekaja na lepsze czasy olekcje histori on sam sie musi nauczyc katyn nie przechodzilo mu przez gardlo teraz uprawia
dyktature wpepowie niestety trzeba muwic prawde
słabo01:16, 13.11.2015
Krysicki i jego ludzie to porażka organizacyjna
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mieszkańcy dostają Alerty RCB. Tym razem nie chodzi...
Ja tam Ken Kartę mam przy sobie, i gestupo może mnie cmok cmok.
AnoDa
21:02, 2025-07-06
Kilkanaście minut i dwa pożary! Maszyna poszła z dymem!
OSP SZELEJEWO a nie żadne Szalejewo
błąd
20:27, 2025-07-06
Kilkanaście minut i dwa pożary! Maszyna poszła z dymem!
remont robi sie zima a nie jak trzeba wyjechac w pole stara bajka bo jeszcze sie kreci
rolnik
19:25, 2025-07-06
Mieszkańcy dostają Alerty RCB. Tym razem nie chodzi...
Należy mieć dobre samopoczucie żeby myśleć że żyd i nazista pozwolą się dorabiać każdemu i dobrze żyć. Bedą utrudniać co się da i szkodzić jak się da i po pracy to goście robią zgromadzeniu meneli pod lewiatanem Hejka. Po prostu oni wszyscy się znają jak w grze na trzy kulki. A co najgorsze muszą przy biurkach siedzieć w dni robocze prawie po osiem godzin i się nudzić za *%#)!& wynagrodzenie.
Xxx
18:52, 2025-07-06