Zamknij

"Paćki, glajdki i gemylki - czy tylko?" - to nazwa warsztatów, w których udział wzięły młode mamy wraz ze swoimi kilkumiesięcznymi maluszkam

09:54, 18.11.2018 M.S Aktualizacja: 10:47, 18.11.2018
Skomentuj

"Paćki, glajdki i gemylki - czy tylko?" - to nazwa warsztatów, w których udział wzięły młode mamy wraz ze swoimi kilkumiesięcznymi maluszkami. Podczas spotkania z ekspertami uczestniczki spotkania miały okazję dowiedzieć się jak urozmaicać dietę dzieci po 6. miesiącu życia i jak dobierać zabawki, by wspierać rozwój maluszków.

Zalecenia dietetyczne zmieniają się bardzo często. Naukowcy niemal każdego dnia zaskakują nas nowymi informacjami o zdrowym żywieniu. Skoro dla dorosłych jest ono tak ważne, to jak ważne musi być dla rozwijającego się dziecka? O tym miały okazję przekonać się słuchaczki biorące udział w warsztatach pt. "Paćki, glajdki i gemylki – czy tylko?" - Nauka o żywieniu takiego maluszka zmienia się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat - przyznaje dr inż. Jolanta Mikołajczak, dietetyk prowadząca warsztaty w GOK "Hutnik". - Co rusz dochodzą do nas wiadomości nowe doniesienia naukowe odnośnie wartości pewnych produktów spożywczych, tych które są polecane w tak młodym wieku lub wręcz przeciwnie przeciwwskazane. Także informowanie młodych rodziców o tych aktualnych wytycznych jest bardzo na czasie i sądząc po dzisiejszej frekwencji jest to bardzo ciekawy temat dla rodziców, którzy borykają się z początkami rozszerzania diety u swoich dzieci - mówiła dr inż. Jolanta Mikołajczak. Uczestniczkami warsztatów było 36 młodych mam, które w większości dotarły ze swoimi maluszkami.

Prowadząca warsztaty wyjaśniła wszelkie wątpliwości dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci. Jakie produkty najlepiej służą maluchom i kiedy wprowadzać do diety posiłki uzupełniające. - Zauważyłam taką dezorientację wśród mam co do czasu wprowadzania pierwszych uzupełniających posiłków. Są zalecenia, które mówią, że takie posiłki można wprowadzać po 4. miesiącu życia. Warto jednak obserwować dziecko podając mu pierwsze takie produkty - mówiła dr inż. Jolanta Mikołajczak. - Dziecko powinno siedzieć z podparciem lub bez, trzymać stabilnie główkę, chwytać za rączki i mieć umiejętność podania sobie pewnych produktów do buźki - wyjaśniała dietetyk.

Najbezpieczniejszym momentem na wprowadzenie posiłków uzupełniających jest okres po 6. mies. życia dziecka. - I tak do 1. roku dziecko ma uczyć się funkcji manualnych – żucia, gryzienia, przełykania, ale też poznawać smaki rodzinnej kuchni - smaki, zapachy, by pod koniec tego 1. roku mogło korzystać z rodzinnej kuchni na co dzień - mówiła dr inż. Jolanta Mikołajczak.

Oprócz części teoretycznej, panie uczestniczyły także w części praktycznej. Przygotowywano zupki i inne posiłki dla niemowląt, a także koktajle na bazie naturalnego jogurtu, kefiru, owoców i warzyw, które bardzo smakowały nie tylko maluszkom, ale również mamom. Był tez czas an rozrywkę. Zabawy wspierające rozwój maluszka poprowadziły - Anna Łagódka i Kamila Ratajczak z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Gostyniu.

Organizatorem spotkania było Gostyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Jestem".

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

stara matkastara matka

5 0

Młodym matkom zalecam przede wszystkim zdrowy rozsądek. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji tego, jak zmieniają się diametralnie zalecenia odnośnie żywienia małych dzieci proponuję nie przywiązywać do nich zbytniej uwagi. 16:37, 18.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BaśkaBaśka

0 0

To znaczy co? butelkę mleka w proszku czy mleczko prosto od krowy? 22:07, 18.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MmmmMmmm

0 0

Co to są ''gemylki''? 13:13, 19.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

1 0

gemylki? regionalizm, a tu oznacza coś, do czego wrzuciliśmy mnóstwo składników :) 20:25, 19.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%