Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego otworzył oferty na prowadzenie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów, czyli tzw. PSZOK-ów. Są niższe od tych szacowanych. Oznacza to, że opłata śmieciowa raczej nie wzrośnie.
Jak już informowaliśmy, kilka dni temu odbył się przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gmin należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Propozycje są niestety wyższe, ale czy to oznacza, że mieszkańców czekają kolejne podwyżki "opłaty śmieciowej" w przyszłym roku? Niekoniecznie.
Przewodniczący związku Eugeniusz Karpiński tłumaczy, że wszystko będzie zależało od drugiego przetargu na "Utworzenie i prowadzenie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) wraz z zagospodarowaniem zgromadzonych odpadów". Oferty na to zadanie otwarto wczoraj. Na terenie KZGRL działa 19 PSZOKów - po jednym w każdej gminie. Przetarg podzielono więc na 19 części, z oszacowaną przez KZGRL kwotą na każdą część. I tu niespodzianka.
- Oferty złożone na PSZOK-i są niższe o około milion niż nasz szacunek. Suma ofert na dziewiętnaście przetargów to 24 mln 280 tys. zł. Nasze szacunki wynosiły ponad 25 mln zł - mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący KZGRL.
- To jest dobra wiadomość. (...) Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku nie będzie potrzeby zmiany stawki, chyba że doszłoby do jakichś nieprzewidzianych sytuacji, na przykład znaczącego wzrostu ilości odbieranych odpadów, choć ceny jednostkowe w ofertach przetargowych są wyższe niż te aktualnie obowiązujące. - kontynuuje Karpiński i dodaje. Wzrosty kosztów opłaty śmieciowej zostały zniwelowane przez mniejszą masę odpadów, którą wytwarzamy jako mieszkańcy.
Dlaczego mieszkańcy wytwarzają mniej odpadów?
- Większe raty kredytów, mniej pieniędzy na konsumpcję, realnie dochody naszych gospodarstw domowych spadają, wysoka inflacja - wylicza przewodniczący Eugeniusz Karpiński.
Niewykluczone, że mniejsza ilość odpadów, to efekt działań samych mieszkańców, którzy zamiast wystawiać worki z odpadami przed posesję, śmieci spalają w domowych piecach. Więcej w tym temacie, w osobnym materiale.
[ZT]57808[/ZT]
[ALERT]1667559167124[/ALERT]
No15:42, 04.11.2022
To skoro jest mniej to może będzie taniej? Czy tylko w jedna stronę potraficie?
mieszkaniec21:00, 04.11.2022
Obejrzałem filmik reklamowy Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Nasuwa mi się kilka refleksji w związku z tym co pokazano:
- produkujemy za dużo śmieci: mamy kupować ciuchy w lumpeksach, towary bez opakowań, pić wodę z kranu bo jest zdrowsza niż ta z butelek plastikowych itd. - bo to ma wpływ na ilość śmieci, a może by tak wprowadzić opłaty za ilość oddanych śmieci, a nie od osoby, wtedy mi osobiście zależało by aby śmieci było jak najmniej, a skoro płacę za prawie pusty kubeł to mi na ich zmniejszeniu nie zależy,
- likwidacja białych worków do szkła, bo od nowego roku szkło ma trafiać tylko do worków i pojemników zielonych . Moje pytanie dlaczego nie mogło tak być od samego początku?
- Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego dostarczy do posesji nowe pojemniki na popiół, kto za to zapłaci i czy do każdej posesji taki pojemnik trafi?
Chciałbym i myślę, że nie tylko ja, dowiedzieć się ile ten propagandowy filmik kosztował i kto za niego zapłacił?
H. Uje00:04, 05.11.2022
Bo oni chcą z nas zrobić dziadów byle sami mieli profity
Gupki z rządu 00:02, 05.11.2022
Prosty sposób na opłaty za śmieci, idziesz kupić do sklepu worek do śmieci dedykowany, w cenie jest opłata za śmieci, wystawiasz, odbierają, prościej nie można. Tak jest w cywilizowanych krajach. W dyktolandi jak zawsze powstaje twór który porzera połowę pieniędzy a obatel płaci czy śmieci czy nie
MaRoz09:13, 05.11.2022
Idzie zima też bym się martwił, obciążony samochód ma lepszą przyczepność niż ten co leci na pusto.
boy21:18, 08.11.2022
Pan przypomina Jana Nowickiego - Sztos
12 0
To działa w jedną stronę tak samo jak u gospodarzy trzoda w skupie tanieje na półkach sklepowych nie. Cena w skupie rośnie w sklepie również.
A ty Polaku płacz i płać a banda na wiejskiej się bawi🙁🙁