Zamknij

Wpompują w to miejsce miliony! Dzięki temu mieszkańcom mocno skoczy ciśnienie...

13:41, 18.05.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:11, 26.05.2023
Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Lada moment ruszy modernizacja stacji uzdatniania wody w Poniecu. Zadanie warte kilka milionów złotych, realizowane będzie przez miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji. Wszystko po to, żeby polepszyć jakość usług związanych z dostarczeniem wody do mieszkańców gminy.

Ostatnie kilkanaście miesięcy w Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu, to ogromny boom inwestycyjny. Realizacja jednego zadania, goni drugie po to, by sprostać oczekiwaniom odbiorców, a więc mieszkańców gminy Poniec.

- To co udało nam się dotychczas zrobić, to tylko dzięki wsparciu gminy, w stronę której należy się ukłon, bo bez jej środków na pewno byśmy tego nie osiągnęli. Mówiąc kolokwialnie, jeżeli chodzi o techniczną infrastrukturę wodociągową na stacji uzdatniania wody, to należy ją wymienić, co już się po części udało. – zwraca uwagę Piotr Kogut, kierownik Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu.

[FOTORELACJA]10178[/FOTORELACJA]

Małże strzegą jakości wody w kranach

Jedną z ciekawszych, a zarazem wyjątkowo efektywną inwestycją było wyposażenie stacji uzdatniania wody w system biomonitoringu SYMBIO, którego zadaniem jest ochrona procesu uzdatniania wody, w którym pierwsze skrzypce gra osiem małż.

- Jakiś czas temu podpisaliśmy umowę z firmą PROTE z Poznania i jesteśmy na bieżąco monitorowani a jeżeli dzieje się coś niepokojącego, zaraz jesteśmy o tym informowani. Natomiast cały proces „strzeżenia” jakości wody przez małże polega na tym, że w momencie silnych skażeń wody, podłączone do sensorów małże, zamykają się. Kiedy zamknie się sześć z ośmiu małż, automatycznie włącza się alarm i wówczas wiemy, że dzieje się coś złego – tłumaczy Piotr Kogut.

Wymieniono również dwa aeratory, czyli urządzenia służące do mieszania powietrza z wodą.

- W całym procesie technologicznym „surowa” woda poddawana jest działaniu sprężonego powietrza, w wyniku czego wytrącają się osady i redukują się niestabilne pierwiastki. Tlen w wodzie zapobiega także powstawaniu środowiska redukcyjnego, które często powoduje jeszcze bardziej odczuwalne kłopoty z właściwościami organoleptycznymi wody, jak smak i zapach. Następnie woda przechodzi przez szereg filtrów, by finalnie odpowiednio oczyszczona trafić do sieci i kranów. – wskazuje szef ponieckich wodociągów.

Wymienią „serce” stacji uzdatniania wody

Przed zakładem są jednak wciąż spore wyzwania. Głównym będzie realizacja dofinansowanego z „Polskiego Ładu” w kwocie 3 mln zł projektu modernizacji stacji uzdatniania wody. Swoją cegiełkę w wysokości 60 tys. zł dołożył do zadania także lokalny samorząd.

- Stacja oraz jej infrastruktura, od pewnego czasu poddawana jest konsekwentnej modernizacji, by poprawić jakość wody, niwelować przerwy w jej dostawie oraz obniżyć koszty funkcjonowania obiektu. Nie inaczej jest teraz, bo przed nami inwestycja związana z wymianą infrastruktury wewnątrz stacji. Korzystając z nomenklatury medycznej, wymieniamy właściwie całe jej serce – wyjaśnia Piotr Kogut, kierownik Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu.

Ze środków rządowego programu Polski Ład wybudowany zostanie także zbiornik retencyjny na 300 metrów sześciennych wody, co po zakończeniu inwestycji da ponad 600 metrów sześciennych wody do dyspozycji GZWiK i zabezpieczy mieszkańców na wypadek przerw w dostawach wody.

- W ten sposób zabezpieczamy się na wypadek przerw w dostawie wody. Dodatkowo wybudowany zostanie większy odstojnik wód popłucznych, do którego trafia woda, po płukaniu filtrów, która następnie poddawana jest procesowi odstania i wówczas wypuszczania jest do rowu. Następnie czysta woda przesiąkając przez glebę wraca do swojego ujęcia. Jest to taki naturalny obiekt zamknięty – przedstawia Piotr Kogut.

Ponadto kompleksowej wymianie ulegnie cały zestaw hydroforowy, czyli 5 pomp, które będą pracowały w dzień, plus szósta pompa nocna.

- Chodzi o rozłożenie energii, aby jej pobór był jak najmniejszy, a co obniży w znaczący sposób koszty. Kolejnym przedsięwzięciem będzie montaż lampy UV. Jest to technologia, która właściwie w 100% zabija wszystkie mikroorganizmy, które mogę znajdować się w wodzie jeszcze po jej uzdatnieniu. Do tego dochodzi wysokiej wydajności sprężarka śrubowa, która w razie awarii części instalacji odpowiadającej za napowietrzanie wody, przejmie jej zadanie – wskazuje kierownik GZWiK w Poniecu.

Poprawi się ciśnienie wody w kranach

To jednak nie wszystko. W ramach dofinansowania z „Polskiego Ładu” powstaną również dwie pompownie sieciowe wody – jedna będzie zlokalizowana na skrzyżowaniu Łęka Wielka i Łęka Mała, a druga w okolicy trasy wylotowej z Ponieca w kierunku Leszna.

- Pozwolą one podbić ciśnienie na całej długości sieci, w miejscach, gdzie to ciśnienie jest naprawdę niskie, stanie się ono dla mieszkańców zadowalające. Z drugiej zaś strony, pozwoli nam obniżyć ciśnienie na stacji, dzięki czemu obniży się pobór energii, bo pompy nie będą musiały tak bardzo podbijać ciśnienia na wyjściu – tłumaczy Piotr Kogut.

Skutkiem przeprowadzonej modernizacji będzie też zwiększenie przepustowości stacji, a dzięki wymianie armatury będzie ona mogła przetwarzać większe ilości wody. Zakład wraz z udziałem gminy jest także na etapie poszukiwań kolejnej działki, na której w przyszłości miałaby stanąć kolejna stacja uzdatniania wody.

- kolejnym etapem inwestycji, będzie termomodernzacja budynku stacji uzdatniania wody wraz z budową farmy fotowoltaicznej – zapewnia kierownik ponieckich wodociągów.

[ALERT]1684407855161[/ALERT]

 

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%