"Pyrkobranie", czyli kameralne spotkanie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Borku Wlkp., pełne było lokalnych smaków i tradycji. Na stołach dominowały dania z pyrami w roli głównej, a także regionalne wyroby i słodkie przysmaki, przygotowane przez uczestniczki wydarzenia.
Pyry są nierozerwalnie kojarzone z Wielkopolską
– Pyra to symbol Wielkopolski, dlatego postanowiłyśmy zorganizować Pyrkobranie, aby uczcić nasz regionalny przysmak. Dziś serwujemy między innymi pyry z gzikiem, ale nie brakuje też innych dań, które przygotowały nasze członkinie – mówiła z dumą Genowefa Tacka z Koła Gospodyń Wiejskich w Borku Wlkp., które zorganizowały wydarzenie wraz z przedstawicielami Wielkopolskiej Ligii Kopa Sportowego.
Na stołach królowały tradycyjne dania, pyry z gzikiem, oraz lokalne wędliny, które przygotował Łukasz Augustyniak z żoną Moniką. Dla miłośników słodkich smaków również znalazło się coś wyjątkowego – domowe ciasta pieczone przez panie z KGW.
Na imprezie, na strzelnicy zebrały się głównie członkinie KGW i zaproszeni goście. Atmosfera była pełna serdeczności i radości. Panie z KGW Borek Wlkp., które liczy już 39 członków, w tym dwóch panów, zadbały o każdy szczegół. Seniorki mogły w pełni cieszyć się wydarzeniem, ponieważ to młodsze członkinie przejęły organizację.
– Nasze seniorki miały dzisiaj odpoczynek – natomiast młodsze panie, zajęły się przygotowaniami. Dzięki temu wszystkie mogłyśmy wspólnie bawić się i cieszyć smakiem naszych potraw - dodała Genowefa Tacka.
[FOTORELACJA]12179[/FOTORELACJA]
Janusz Sikora, burmistrz Borku Wlkp., w krótkim przemówieniu wyraził wdzięczność dla KGW za inicjatywę i nadzieję, że Pyrkobranie stanie się coroczną tradycją w gminie.
– Choć dziś jesteśmy w małym gronie, to myślę, że Pyrkobranie może stać się w przyszłości większym, gminnym świętem. Dziękuję Kołu Gospodyń Wiejskich za zorganizowanie tej wspaniałej inicjatywy i życzę wszystkim udanej zabawy - mówił burmistrz Janusz Sikora.
Uczestnicy mogli posłuchać także przyśpiewek biesiadnych, które wprowadziły wesoły nastrój, sprzyjający integracji. I choć Pyrkobranie w tym roku miało kameralny charakter, organizatorzy już planują kolejne edycje i mają nadzieję, że z biegiem czasu wydarzenie zyska na popularności. Smaki wielkopolskiej pyry z pewnością przyciągną jeszcze więcej osób w kolejnych latach.
[ZT]72186[/ZT]
[ZT]72006[/ZT]
[ZT]71888[/ZT]
[ALERT]1726947396174[/ALERT]
Brajanusz13:05, 22.09.2024
Czy naprawdę na wszystkich imprezach muszą być sukienkowi? Czy nikomu nie przychodzi do głowy że młodzi od tego odchodzą ? i może właśnie dlatego tak mało są w te imprezy zaangażowani? Wyjdźmy wreszcie ze średniowiecza
Koniec Borku22:14, 22.09.2024
Ta biesiada za 10 lat już nie będzie istnieć. Borek kurczy się (ilościowo) w takim samym tempie jak postępuje laicyzacja pyrlandii..
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 3
Przecież mogli zaprosić nasze małżeństwo pedałów, jako jedyne zasiadające na brukselskich fotelach. Byłbyś szczęśliwy, uścisnąłbyś dłonie, autografy byś dostał a na pożegnanie buziaka?
1 0
Mieszkańcy za to zapłacą w podatkach.