Uroczyście otwarto nowy, imponujący budynek biblioteki w Pępowie. Nowoczesna architektura, funkcjonalne wnętrza i towarzysząca infrastruktura – wszystko to przyciąga uwagę i budzi zachwyt mieszkańców. - To już nie tylko biblioteka. Jest gdzie usiąść, porozmawiać, przejrzeć prasę czy książki - usłyszeliśmy od mieszkańców.
Inwestycja, która powstawała etapami, kilkukrotnie ogłaszano postępowania przetargowe na jej wykonanie, dziś zachwyca nowoczesną architekturą, funkcjonalnością i starannie zaprojektowaną przestrzenią. Budynek łączy funkcje kulturalne z usługowymi i handlowymi, a jego powstanie wpisuje się w szeroko zakrojony proces rewitalizacji centrum miejscowości.
– Cieszę się bardzo, że po kilku postępowaniach przetargowych udało nam się to zadanie zrealizować. Budowa biblioteki w tym miejscu ma wyjątkowe znaczenie – to nie tylko inwestycja w kulturę, ale także ważne uzupełnienie rewitalizacji centrum Pępowa – mówił podczas uroczystości Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo.
Nowy obiekt stanął w miejscu, które przez dekady tętniło lokalnym handlem. Wielu mieszkańców z nostalgią wspomina funkcjonujące tu niegdyś sklepy: obuwniczy, odzieżowy, papierniczy, a nawet warzywniak pana Banaszyńskiego.
– To właśnie ta pępowska tradycja handlu towarzyszyła naszym planom projektowym. Zakładaliśmy powstanie nie tylko nowoczesnej biblioteki, ale także przestrzeni usługowo-handlowych, które przyciągną mieszkańców i tchną nowe życie w to miejsce – podkreślał wójt.
W nowym budynku oprócz biblioteki znalazły się lokale, które już dziś zostały zagospodarowane – działa tu centrum szkoleniowe, salon fryzjerski, butik odzieżowy oraz klimatyczna kawiarnia oferująca kawę, desery i lody.
– Cieszę się, że przygotowane pomieszczenia szybko znalazły najemców. To znak, że zapotrzebowanie było, a koncepcja się sprawdziła. Życzę wszystkim przedsiębiorcom działającym tutaj satysfakcji i sukcesów – mówił wójt Matuszak.
Nowa biblioteka zachwyca od pierwszego wejrzenia. Elewacja w nowoczesnym stylu, przestronne i jasne wnętrza, segmenty dostosowane do potrzeb dzieci, młodzieży i dorosłych, a także wygodne zaplecze socjalne i technologiczne. Ale to nie wszystko.
– Dziś znajdujemy się w miejscu, gdzie historia i tradycja Pępowa spotykają się z teraźniejszością i nowoczesnością. Odpowiadam dziś tym wszystkim, którzy wątpili w sens tej inwestycji – że była ona potrzebna, by zrobić kolejny krok w rozwoju naszej małej gminy. I pokazać, że także małe miejscowości mogą realizować ambitne projekty – mówił Grzegorz Matuszak.
[FOTORELACJA]12986[/FOTORELACJA]
Podczas wystąpienia wójt nie ukrywał, że początki realizacji nie były łatwe – zarówno od strony projektowej, jak i przetargowej. Wymagało to wielu analiz, cierpliwości i konsekwencji.
– Przypominam sobie wpisy na forach internetowych: "Po co taka inwestycja?”, "Kto tam będzie handlował?”, "Dlaczego dach jest grafitowy?”. Dziś odpowiadam: ten obiekt powstał dla ludzi. By stworzyć nowe centrum życia kulturalnego i społecznego gminy. I to się udało. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – mówił.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8,4 mln zł, z czego aż 75% sfinansowano z rządowego programu Polski Ład. Pozostałą kwotę dołożył samorząd gminy.
– Dziękuję radnym – zarówno poprzedniej, jak i obecnej kadencji – że z odwagą i przekonaniem poparli ten projekt. Bez ich decyzji nie byłoby nas tutaj dziś – zaznaczył gospodarz gminy.
W ramach inwestycji odnowiono także pobliski, zabytkowy budynek tzw. "szpitalika”, a także uporządkowano teren wokół pomnika powstańców wielkopolskich i poległych w czasie II wojny światowej. Wójt złożył także specjalne podziękowania projektantowi i firmie, inspektorowi nadzoru, a także pracownikom Urzędu Gminy – szczególnie Wydziałowi Rozwoju i pani skarbnik.
– Mój zastępca od pierwszego dnia żył tą inwestycją. To nie był łatwy proces, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się go zrealizować na wysokim poziomie. Dziękuję również dyrektorowi GOKSiAL oraz jego zespołowi, którzy przygotowali bibliotekę do działania – mówił wzruszony wójt.
Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu, uczestnicy zostali zaproszeni do środka.
- To już nie tylko biblioteka. Jest gdzie usiąść, porozmawiać, przejrzeć prasę czy książki - usłyszeliśmy od mieszkańców.
Na gości czekała nie tylko nowoczesna biblioteka i pachnące nowością książki, ale także niespodzianka artystyczna. Zaprezentowano książkę "Legendy Wielkopolskie", w której nie zabrakło pępowskiego akcentu.
[ZT]78302[/ZT]
[ZT]78314[/ZT]
[ZT]78174[/ZT]
[ALERT]1744362966954[/ALERT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz