Kobiety są najaktywniejszymi czytelniczkami w gminie Pogorzela – wynika ze statystyk zaprezentowanych przez miejscową bibliotekę po akcji głośnego czytania dzieciom. Przy okazji jej podsumowania zorganizowano nawet specjalną wystawę w szkole.
Akcja głośnego czytania dzieciom trwała przez cały rok szkolny. Szkolnymi koordynatorkami działań były: pedagog szkolny Gabriela Kokot i nauczyciel bibliotekarz Dobrochna Błażejczak. Z danych wynika, że to właśnie panie w gminie są najaktywniejszymi czytelniczkami.
- W tym roku szkolnym to one czytały głośno pierwszo-, drugo- i trzecioklasistom wiersze, opowiadania, baśnie i fragmenty powieści. Największą liczbę spotkań z głośnym czytaniem w roli głównej zorganizowały wychowawczynie klas IIb i IIIb, p. Ewa Michalak i Monika Regulska. Każda z pań przygotowała ich aż 11. Natomiast w klasie IIIc chęć czytania zgłosiła zaledwie jedna mama. Ogółem w okresie od 3 października 2016 roku do 20 kwietnia 2017 roku w klasach I, II i III odbyło się 48 spotkań – wyjaśnia Dobrochna Błażejczak.
Wśród czytanych pozycji dominowali autorzy krajowi: Anna Onichimowska, Agnieszka Frączek, Anna Sójka, Eliza Piotrowska, Irena Landau, Joanna Krzyżanek, Liliana Fabisińska, Maria Ewa Letki, Natalia Usenko, czy Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Wszystkie teksty dotyczyły ważnych wartości w życiu człowieka, takich jak: szczęście, uczciwość, piękno, dobroć, szacunek, sprawiedliwość, przyjaźń, miłość, samodyscyplina, życzliwość, świętość, odpowiedzialność, mądrość, odwaga. Podsumowaniem akcji głośnego czytania jest wystawa ,,W świecie wartości' zorganizowana na pierwszympiętrze szkoły.
- Prezentuje ona wypowiedzi trzecioklasistów i wyjaśnienia pojęć, które miały im przybliżyć czytane utwory literackie. Lektura tych całkowicie spontanicznych, czasami obrazowych, często dowcipnych, niekiedy bardzo szczerych i osobistych, przelanych na papier uczniowskich opinii, wyznań i spostrzeżeń umila czas przerw międzylekcyjnych zarówno uczniom, jak i nauczycielom pogorzelskiego Samorządowego Zespołu Szkół, skłaniając ich do refleksji nad rozumieniem przez dzieci wybranych pojęć aksjologicznych – dodaje D. Błażejczak.
Organizatorzy zapowiadają, że w roku szkolnym 2017/2018 akcja będzie kontynuowana i już zapraszają do udziału w niej również panów. - Każdy chętny pan będzie mógł zgłosić się, by przeczytać swojemu dziecku lub wnukowi oraz jego klasowym koleżankom i kolegom wybrany tekst, a następnie o nim porozmawiać - dodaje Dobrochna Błażejczak.
(m)
1 0
Ja też czytałam, a nie ma mnie na zdjęciu. Dlaczego?
0 1
musiałaś w tym czasie być na innej imprezie
1 0
Widocznie jesteś niefotogeniczna ;-)
0 1
Superakcja:-) Ja też czytałam i mnie nie ma, i nie mam do nikogo o to pretensji. Pan redaktor musiał przecież dokonać jakiejś selekcji. Wystawa też świetny pomysł.
1 0
Pomysł świetny. Dla przedszkolaków akcja super . Uczmy starsze dzieciaki , że mają same czytać. Wtedy będą potrafiły wybrać literaturę, która mi pasuje. Dzieci wychowane na TV zapominają po co są książki. Często telewizor w domu to jedyna rozrywka.
1 0
Czytaj ze zrozumieniem. To była akcja w szkole podstawowej, a nie w przedszkolu :-((((