Zamknij
REKLAMA

Obaj nie kryli zaskoczenia. W ubiegłym roku o tej porze bali się że nie dadzą rady

07:53, 05.03.2021 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj minął rok odkąd w Polsce wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Przez ten czas wiele osób zachorowało, wiele zmarło, a wielu cięgle uważa, że pandemii nie ma i ogłasza to wszędzie, gdzie tylko może. W tym trudnym dla nas wszystkich, czasie ogromną rolę z pewnością odegrali ratownicy medyczni, którzy od początku walczyli na pierwszej linii frontu. Ich zaangażowanie i determinację doceniano na różne sposoby. Nasza redakcja także postanowiła nadać tytuł "Człowieka roku" Michałowi Zarembie i Pawłowi Sarbinowskiemu - ratownikom medycznym, za akcję  #NieKłamMedyka, która rozlała się po całej Polsce i być może uchroniła wielu pracowników służby zdrowia przed zakażeniem. Kiedy w siedzibie Gostyn24 odbierali symboliczne grawertony opowiedzieli o tym co się wówczas działo. 

Dokładnie rok temu, 4 marca, wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2, a dwa tygodnie później w Polsce ogłoszono stan epidemii. Strach przed nieznanym, obawa o zdrowie swoje i bliskich, a także  niepewność, towarzyszyły nam wówczas każdego dnia.  Ludzie z podejrzeniem zakażenia obawiali się, że nie otrzyma pomocy, dlatego część ukrywała przed ratownikami symptomy choroby. Efekt? Jeden nieszczery pacjent potrafił "uziemić" cały zespół ratownictwa medycznego.

Kiedy w połowie marca kilkunastu ratowników należących do zespołów ratownictwa medycznego w powiecie gostyńskim trafiło na kwarantannę, istniały obawy, że karetki nie wyjadą do chorych. W tym krytycznym momencie, dwóch gostyńskich medyków - podczas postoju na stacji benzynowej w Borku Wlkp. zdecydowało się zaapelować do mieszkańców.  Wykonali zdjęcie i podpisali #NieKłamMedyka.   

Informacja o kwarantannie naszych kolegów i koleżanek zastała nas na dyżurze. Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Zostaliśmy na 8 dobowych dyżurach, żeby tylko żadna z karetek nie wypadła - mówi Michał Zaremba - ratownik z 10-letnim stażem oraz jeden z inicjatorów akcji #NieKłamMedyka - Z dyżurów wypadło u nas 13 osób. Było ciężko i wiedzieliśmy, ze jedyne co możemy zrobić to zaapelować do ludzi. Mieliśmy nadzieję, że to hasło dotrze do naszych mieszkańców, a dotarło znacznie dalej... - mówił Michał Zaremba. Akcja błyskawicznie rozlała się w kolejne regiony Polski. - Zajeżdżamy do Poznania, a tam na poznańskich karetkach hasło #NieKłamMedyka, na drzwiach szpitala to samo, niektórzy mają to hasło na kombinezonach - dodaje Michał Zaremba. 

Obaj ratownicy podkreślają, że akcja wpłynęła na większą świadomość ludzi. - Sytuacja zmieniła się diametralnie. Zdarzają się nadal takie sytuacje, ale marginalnie - mówi Paweł Sarbinowski - ratownik z 11-letnim doświadczeniem, współinicjator akcji "NieKłamMedyka". - Staraliśmy się jednak być przygotowani zawsze na najgorsze. Ludzie strasznie bali się przyznać do tego, że mogli mieć kontakt z kimś zakażonym, że sami manifestują jakieś objawy, które mogłyby sugerować zakażenie czy zachorowanie na Covid-19, a po tym jak akcja nabrała rozgłosu ta świadomość wśród ludzi rosła - kontynuował Michał Zaremba. - Podkreślaliśmy na każdym kroku, że koronawirus nie wyklucza tego, że przyjedziemy z pomocą. Byliśmy i będziemy zawsze, tylko wcześniej odpowiednio się zabezpieczamy - dodał Paweł Sarbinowski.

Obaj ratownicy byli zaskoczeni, przyznaniem tytuł "Człowieka roku", ale bardzo pozytywnie. Obaj cieszyli się, że ktoś docenił ich działania na pierwszej linii frontu. - Miłe zaskoczenie, nie spodziewałem się... - mówił Paweł Sarbinowski. - Też byłem mocno zaskoczony, a rzadko mi się to zdarza. - przyznał Michał Zaremba.

[ALERT]1614862132886[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

MaciejMaciej

16 0

Gratulacje Panowie za postawę i waszą codzienną pracę. Tytuł jak najbardziej zasłużony 💪 09:08, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrezesPrezes

13 0

Brawo Panowie! 10:29, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Potencjaly pacjentPotencjaly pacjent

7 1

Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo Brawo długa cinka sztaluga 11:27, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdegustowany Zdegustowany

0 8

A co to za wielki wyczyn! Hasło nośne ale może chodzi o to aby edukować i informować! 14:54, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProblemProblem

1 1

Problem leży gdzie indziej. To absurdalne reguły kwarantanny osób z koronawirusem są złe, a nie ludzie, którzy chcą być normalnie leczeni na inne choroby. 22:25, 05.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%