Zamknij
REKLAMA

To co planują to jakiś kosmos! Jeśli plan się powiedzie będzie o nich bardzo głośno

14:24, 15.01.2021 | M.S
Skomentuj Foto: arch. prywatne
REKLAMA

W ubiegłym roku zbudowali sondę, która nie dała im zwycięstwa w konkursie, ale przez to wiele się nauczyli. Obecnie piątka przyjaciół z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu bierze udział w konkursie Can Sat organizowanym przez Europejską Agencja Kosmiczną (ESA) i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Budują łazika wielkości puszki po napoju, który będzie miał misję do wykonania.  

Kacper Grobleny, Mikołaj Karolewski, Mikołaj Krzyżostaniak, Piotr Skoracki i Dawid Betka - uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, po raz drugi biorą udział w tym prestiżowym konkursie. Chcą powalczyć o awans do finałowej piątki. - Konkurs polega na tym, aby zbudować sondę, która będzie wystrzelona rakietą na wysokość około 3 km, a następnie opadając na spadochronie będzie dokonywała pomiarów - wyjaśnia Kacper Grobelny, szef zespołu.

- W zeszłym roku badaliśmy zanieczyszczenie powietrza względem wysokości, w tym roku planujemy zbudować autonomiczny łazik, którego zadaniem będzie poszukiwanie wody. Będzie on mógł być wysłany na inną planetę. Ponadto nie skupiamy się jedynie na opadaniu urządzenia i mierzeniu temperatury i ciśnienia oraz wysyłaniu wyników co sekundę, ale dołożyliśmy sobie dodatkowa misję - łazik ma działać po wylądowaniu - kontynuuje i dodaje. - Co prawda materiały z jakich my go wykonujemy nie przetrwałby warunków kosmicznych, ale zamierzamy pokazać, że potrafimy stworzyć projekt i koncept, a następnie go wykonać - dodaje Kacper Grobelny.

Młodzi ludzie od początku do końca wykonują wszystko sami. Pracują póki co nad udoskonaleniem prototypu, który poddali już pierwszym testom. - Najpierw łazik został zaprogramowany w programie Solid Edge, następnie wydrukowany na drukarce 3D z różnych materiałów. Wyposażony został w czujniki, wszystko trzeba było polutować, a następnie złożyć - tłumaczy Piotr Skoracki. - Póki co sprawdzaliśmy jak prototyp zachowuje się po lądowaniu, ale nie działa tak jak chcieliśmy, dlatego został rozebrany i budujemy go od nowa. Wiemy jednak jakie błędy popełniliśmy i jak wszystko poprawimy to wtedy podejmiemy próbę zrzutu z drona - mówił Mikołaj Koralewski. 

W urządzeniu, które ma mieć wielkość puszki po napoju i wagę nieprzekraczającą 350 gram zostaną zastosowane nowoczesne technologie, m.in. panel słoneczny. - Łazik będzie miał wbudowana baterię, ale na górnej części dodatkowo znajdzie się panel słoneczny i dzięki temu stanie się samowystarczalny. Po rozładowaniu baterii, będzie przechodził w stan uśpienia i ładował się za pomocą światła słonecznego - wyjaśniał Mikołaj Krzyżostaniak. 

Młodzi konstruktorzy liczą, że ich pomysł zostanie doceniony, ponieważ w zeszłorocznej edycji konkursu żadna z drużyn nie zaprezentowała mobilnej sondy. Każdy członek zespołu jak podkreślają ma zadanie do wykonania, a efektem końcowym będzie łazik, który zostanie zaprezentowany w konkursie. - Każdy z nas ma pasję i coś do tego zespołu wnosi - podsumował Kacper Grobelny, szef grupy. Konstruktorów wspiera m.in. powiat gostyński i lokalni przedsiębiorcy.

[ALERT]1610716985799[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Brawo!!!Brawo!!!

18 28

Brawo Chłopaki!!! Super Ekipa!!! Trzymam kciuki za sukces!!!
17:09, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jacek1964Jacek1964

33 26

Strasznie nie podoba mi się pomysł tego pseudo konkursu. "Będzie on mógł być wysłany na inną planetę." Dobre sobie, banda nastolatków udaje Elona Muska i się tym jeszcze hwalom. Zaraz kończą się ferie, książki w ręce i do matury sie przygotowujcie. Moim zdaniem błazenada 17:39, 15.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

9 3

tAKI MADRY ZEBY POUCZAC A SAM PISAC NIE UMIE. PROSZE SIEGNAC PO SLOWNIK 17:54, 15.01.2021


fanfan

11 7

brwao chłopaki życzę sukcesów.... 18:01, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MorświnMorświn

3 6

ale beka xddddddddd 18:12, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Coś tam Coś tam

10 12

Brawo byle tak dalej to pokolenie dopiero zaczyna żyć trzeba próbować fajnie że ktoś ich wspiera za moich czasów można było jedynie dostać z kredy w głowę za jakąś inicjatywę! Jesteśmy jeszcze daleko za zachodem proszę porównać ile dzieci u nas rozwija pasję a ile na zachodzie? 20:54, 15.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%