Zamknij

Dobra informacja! Znaleziono gen, który chroni przed ciężką postacią COVID-19

11:54, 08.06.2021 PAP Aktualizacja: 11:56, 08.06.2021
Skomentuj PAP PAP

Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje aż trzy razy częściej, niż w ogólnej populacji. Wskazuje to, że osoby z tym genem są do pewnego stopnia chronione przed chorobą. Badacze z Newcastle University porównali genetykę osób, którzy bezobjawowo przeszli infekcję koronawirusem oraz tych, u których rozwinęła się ciężka postać mimo braku wcześniejszych chorób współistniejących.

Skupili się przy tym na genach HLA kodujących związane z odpornością ludzkie antygeny leukocytarne. Zdaniem naukowców to dużo lepsze podejście od stosowanej wcześniej analizy całego genomu, w której wiele różnic może zostać pominiętych.

Jak pokazała analiza, jeden z genów HLA - HLA-DRB1*04:01 trzykrotnie częściej występuje u osób z bezobjawowym przebiegiem COVID-19. Tak się też składa, że gen ten częściej występuje np. na północy i zachodzie Europy.

"To ważne odkrycie, które może wytłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie łapią COVID-19, ale nie są chorzy - mówi dr Carlos Echevarria, współautor badania opisanego w piśmie "HLA". - Może nas ono doprowadzić do opracowania genetycznych testów wskazujących, kto powinien mieć pierwszeństwo do przyszłych szczepionek. Na poziomie populacyjnym ważne jest, aby to wiedzieć. Jeśli bowiem wiele osób jest odpornych i będą one miały COVID-19 bez objawów, będą ryzykowały przeniesienie wirusa na innych" - dodaje.

Naukowcy zwracają uwagę na wcześniejsze badania dotyczące relacji między genami HLA i różnymi chorobami.

Na przykład stwardnienie rozsiane częściej występuje na północy. Wiązano to głównie z niedoborem witaminy D, ale jak się okazało, ryzyko rośnie u osób, które noszą gen DRB1*15:01, a występuje on właśnie częściej na wyższych szerokościach geograficznych.

"Podkreśla to złożone interakcje między środowiskiem, genami i chorobą. Wiemy, że niektóre geny HLA mają związek z poziomem witaminy D, a jej niski poziom to czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Badamy głębiej to zagadnienie" - mówi jeden z autorów David Langton.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-06/nu-gpf060421.php

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/tan.14284 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

j23 nadajej23 nadaje

3 0

A czy zaszczepiony nie przenosi wirusa ? Tak tak, o tym już nie ma mowy bo jak wiadomo ... PRZENOSI. I po co to zamieszanie z tym genem skoro i tak namawiacie na przyjęcie swojej dawki. Kto chce niech bierze a kto nie ... jego sprawa. W końcu jest wolny wybór a nie komuna. 08:38, 09.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%