Weekend w Domachowie był gorący i intensywny. W minioną sobotę rozpoczął się dwudniowy festiwal pełen folkloru, tradycji, śpiewów i tańca. Do serca Biskupizny zjechały grupy folklorystyczne z Polski oraz goście z zaprzyjaźnionych zagranicznych gmin. XII Festiwal Tradycji i Folkloru przyciągnął wielu miłośników biskupiańskich zwyczajów. Nie zabrakło też stoisk z rzemieślniczymi wyrobami oraz pyszną kuchnią.
XII Festiwal Tradycji i Folkloru “Serce Biskupizny” rozpoczął się już w sobotę 7 września. Najpierw wystartował Tradycyjny Półmaraton Biskupiański, a później odbyły się przesłuchania konkursowe śpiewaków i kapel ludowych. Wieczór zakończył się koncertem Marty Bejmy oraz folkmetalowej grupy Cztery Mile Lasu, która prezentowała utwory z najnowszej płyty.
Drugi dzień festiwalowy rozpoczął się mszą świętą w kościele w Domachowie, której towarzyszyła biskupiańska oprawa. Po mszy wielokolorowy pochód przeszedł na plac festiwalowy. Biskupian od najmłodszych do najstarszych, zaproszonych gości i wszystkich, którzy przybyli w te gorące, wrześniowe popołudnie przywitał burmistrz Krobi Łukasz Kubiak.
- Festiwal jest dowodem na to, że jest to miejsce wyjątkowe. Cieszymy się, że od 12 lat w tym miejscu przekazujemy takie wartości jak dialog, jak spokój. Cieszę się bardzo, że od lat są pielęgnowane tradycje z pokolenia na pokolenie i mam nadzieję, że przedstawiciele naszych zespołów począwszy od przedszkola, przez szkołę a skończywszy na dorosłym zespole będą z waszym wsparciem przekazywać tą tradycję dalej – mówił burmistrz Krobi Łukasz Kubiak.
Włodarz Krobi zwracał uwagę jak ważne jest wspieranie i podtrzymywanie lokalnych tradycji.
- Mam nadzieję, że będziemy się starali się wspólnie robić wszystko, by tą spuściznę naszych przodków zachować, aby tą spuściznę pielęgnować i aby o tą spuściznę cały czas dbać – dodał burmistrz Łukasz Kubiak.
Burmistrzowi na scenie towarzyszył burmistrz Géza Kondor z zaprzyjaźnionej węgierskiej gminy Révfülöp wraz z delegacją. Później estradę opanowali już sami biskupianie, prezentując swój program artystyczny. Pierwszy pojawił się Dziecięcy Zespół Biskupiański przy szkole podstawowej w Krobi oraz zespół “Młodzi Biskupianie”. Ponadto wystąpiła grupa teatralna “Na Fali”, Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, Zespół Regionalny “Nowe Lotko” z Bukówca Górnego i Kapela Ziele. Kulminacją wieczornej zabawy był koncert zespołu Trebunie-Tutki, który przyjechał do Domachowa aż z Białego Dunajca.
Goście mogli skorzystać z licznych stoisk gastronomicznych pełnych regionalnych przysmaków – słodkich wypieków, chleba, serów czy miodów, kupić przedmioty rękodzielnicze lub obejrzeć sceny z życia dawnej wsi. Dodatkowo najmłodsi chętnie bawili się w tipi, na pobliskim placu zabaw oraz na nieodzownych dmuchanych zamkach.
[ALERT]1725876961049[/ALERT]
PanDa12:43, 09.09.2024
Strasznie wyglądają w tych strojach! Mówcie co chcecie ale takie moje zdanie!
Janosik18:25, 09.09.2024
Nie wiem co ze mną jest nie tak, ale jak słyszę biskupizna/ Krobia to jakoś…. nie, nie i jeszcze raz nie!!!!
Krobik16:43, 10.09.2024
Wszystko z tobą okej. Takiego poziomu chamstwa nie spotkasz nigdzie indziej...
Biskup19:10, 09.09.2024
No cuż, skomentuje po 0.5l.
6 2
Tak masz rację wyjątkowo brzydkie te stroje np do strojów krakowianki czy łowiczanki nie można nawet przyrównać. Szanuję Ich za kultywowanie Togo folkloru ale i te stroje a już muzyka zdecydowanie nie dla mnie ale oni widać na zdjęciach zachwyceni i o to chodzi.