Zamknij

W milczeniu i całkowitych ciemnościach... Od lat witają w ten sposób Nowy Rok

08:21, 03.01.2020 J.J Aktualizacja: 11:29, 03.01.2020
Skomentuj

Nocnym treningiem, powitali rok 2020 gostyńscy karatecy. Od wielu lat tradycyjnie spotykają się w Nowy Rok i odbywają swój pierwszy trening. Ma on zupełnie odmienny przebieg od zajęć, które prowadzone są w normalnym cyklu szkoleniowym, gdyż karatecy zawodnicy ćwiczą w niecodziennych warunkach i dodatkowo przechodzą specjalne próby.

Tegoroczny trening odbywał się, zgodnie z tradycją, w ciemnościach i w milczeniu. - Początek to ćwiczenia oddechowe i medytacja w pozycji seiza. Następnie był kihon, czyli ćwiczenia polegające na wielokrotnym powtarzaniu technik i ich kombinacji. Kolejną częścią był trening kata, czyli sekwencji technik ataku i obrony w walce z kilkoma przeciwnikami. Ważną częścią treningu było kumite, czyli walka. Ten element, prowadzony tak jak cały trening w ciemnościach, wymagał od karateków dużego skupienia, wyczucia dystansu i ruchów przeciwnika oraz zachowania pełnej kontroli stosowanych bloków, uderzeń, kopnięć, podcięć i rzutów. Dodatkowo ćwiczono też obronę przed atakami obezwładniającymi - informuje Mirosław Sobkowiak, trener

Kolejnym elementem noworocznego treningu była tradycyjna próba ognia, czyli test umiejętności technicznych, polegający na zgaszeniu świecy uderzeniem tsuki zatrzymanym przed płomieniem. Test wymagał maksymalnej koncentracji, gdyż każdy z karateków miał tylko jedną próbę. Trening zakończył się przed północą.

Trenerzy: sensei Waldemar Szwedek (8. Dan), Mieczysław Polewski (4. Dan), Mirosław Sobkowiak (4. Dan) i Marcin Danek (2. Dan) życzą Wszystkim Czytelnikom w Nowym Roku Ake mashiteomedet?go zaimasu! (Szczęśliwego Nowego Roku!) oraz pomyślności i osiągania zaplanowanych celów.

Warto przypomnieć, że sekcja karate-do shotokan powstała w 1979 r. w ramach Ogniska Statutowego „TĘCZA” w Gostyniu (działającego od 1959 r.). W momencie powstania sekcja liczyła około dwudziestu młodych zapaleńców, by już w 1983 liczyć 130 członków; treningi odbywają się od 1979 r. 5 razy w tygodniu.

Ogółem w latach 1979 – 2019 w zajęciach klubu brało udział ponad 5400 dzieci, młodzieży i dorosłych. Zawodnicy TKKF „TĘCZA” w ciągu 40 lat działania sekcji karate zdobyli: 3 tytuły mistrzów świata, 9 tytułów wicemistrzów świata, 4 brązowe medale mistrzostw świata i dwa razy czwarte miejsce na mistrzostwach świata, 1 tytuł mistrza Europy, 9 tytułów wicemistrzów Europy.

Zawodnicy „Tęczy” zdobyli też 35 tytułów mistrzów Polski i 32 tytuły wicemistrzów Polski oraz 22 brązowe medale na mistrzostwach Polski, a także 13 złotych, 13 srebrnych i 15 brązowych medali na zawodach międzynarodowych. Na turniejach krajowych i regionalnych wywalczyli 371 złotych, 334 srebrne i 432 brązowe medale.

TKKF „Tęcza” wychował piętnastu mistrzów karate, w tym 5 kobiet zdobyło czarne pasy. Pięciu mistrzów zdobyło już wyższe stopnie mistrzowskie, a czterech innych wychowanków „TĘCZY” uzyskało stopnie mistrzowskie w zbliżonych sztukach walki.

Mistrzowie karate zapraszają również wszystkich, którzy chcą pracować m.in. nad samodoskonaleniem, na treningi klubu karate TKKF „Tęcza”, którego działalność dofinansowują: Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Gmina Gostyń i Powiat Gostyński, na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu:

- dzieci od 7 do 12 lat oraz rodzice - w poniedziałki i środy o 19.00 oraz w soboty o 15.30;

- dorośli i młodzież od lat 12 - we wtorki i czwartki o 19.00 oraz w soboty o 15.30.

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%