W cieniu burzy wywołanej decyzją o likwidacji gostyńskiej „porodówki”, trudno przebić się z informacją, że szpital w Gostyniu otrzymał rekordowe dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki tym środkom gruntowną metamorfozę przejdzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a w jego miejsce powstanie nowoczesny oddział geriatryczny. To przełomowa zmiana, która otwiera nowy rozdział w historii SPZOZ w Gostyniu – jednak decyzja ta budzi ogromne emocje, o czym informujemy już od wczoraj.
W rozmowach z przedstawicielami szpitala i władzami powiatu przewija się jedno kluczowe słowo - transformacja. Projekt nie ogranicza się tylko bowiem do modernizacji infrastruktury, a jest całkowitym przestawieniem kierunku działania placówki, która jak podkreślano podczas wczorajszego briefingu musi nadążać za demografią.
– Już teraz około 23% mieszkańców powiatu ma powyżej 60 lat. Ten trend będzie się tylko pogłębiać. Musimy jako samorząd odpowiadać na wyzwania jutra, a nie trzymać się kurczowo struktur, które przestały być efektywne. I my musimy odpowiedzialnie na to odpowiedzieć, rozszerzając ofertę, którą dzisiaj Państwu przedstawiamy. 16 osób czeka w kolejce ZOL-u, który ma stuprocentowe obłożenie, 41 osób. Możemy być pewni, że ta tendencja będzie się tylko pogłębiać. – podkreślał starosta Robert Marcinkowski i dodał, że modernizacja ZOL jest po prostu konieczna. - To historyczny moment dla szpitala i całej naszej społeczności. Dzięki środkom z KPO możemy zrealizować inwestycję, która odpowiada na realne potrzeby mieszkańców, zwłaszcza osób starszych – kontynuował. – Transformacja opieki zdrowotnej w naszym regionie staje się faktem - dodał.
Jedną z najgłośniejszych decyzji, wynikającą z projektu, jest likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczego. To ruch, który choć trudny ma swoje uzasadnienie w danych, przekonywano podczas konferencji prasowej przed gostyńskim ZOL.
– Dane mówią same za siebie. Coraz mniej porodów odbywa się w Gostyniu, kobiety wybierają większe ośrodki z pełnym zapleczem neonatologicznym. Jednocześnie rośnie liczba seniorów, którzy wymagają kompleksowej opieki – tłumaczył dr Marcin Grochowalski, zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZOZ.
W miejsce dawnego oddziału powstanie więc nowoczesny oddział geriatryczny. Znajdą się tam miejsca dla osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe, wielonarządowe schorzenia oraz pacjentów w okresie rekonwalescencji. Równolegle z utworzeniem oddziału geriatrycznego, przebudowie i modernizacji ulegnie również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Wrocławskiej i obecnie dysponuje 42 łóżkami. Po zakończeniu inwestycji ich liczba wzrośnie do 80 łóżek na trzech piętrach.
Nowe pomieszczenia zostaną zaprojektowane zgodnie z aktualnymi standardami z łazienkami przy każdej sali, salą dziennego pobytu i zapleczem rehabilitacyjnym. Co ważne zwiększy się też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Modernizacja i przebudowa obejmą łącznie ponad 800 m² powierzchni użytkowej. Jak tłumaczy kierownik działu eksploatacyjno-publicznego, zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje praktycznie każdą przestrzeń, z której korzystać będą pacjenci i personel.
– Inwestycja obejmuje przebudowę istniejących sal, budowę nowych łazienek, gabinetów, pokoi rehabilitacyjnych oraz pomieszczeń dla personelu. Powstaną sale do terapii zajęciowej, pomieszczenia socjalne i odpoczynkowe, monitoring – mówi Krzysztof Gaszek. – Nie zapominamy też o kwestiach technicznych planujemy przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacyjnej - dodał.
Szpital przygotowuje się do ogłoszenia przetargów, a pierwsze prace planowane są na drugą połowę roku. Finał robót zaplanowany jest na koniec czerwca 2026 roku. Czasu jest mało, a ryzyko ogromne.
- Ten projekt jest obarczony bardzo wielkim ryzykiem. Jest złożony z komponentów, które mogą rodzić wątpliwości, dotyczące tempa przeprowadzenia procedury przetargowej, tempa wejścia wykonawcy, przeprowadzki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej czy Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Jednak po wielu konsultacjach podjęliśmy jako Zarząd Powiatu decyzję, że chcemy zaproponować takie rozwiązanie radnym, bo tak jak powiedziałem na wstępie, to jest szansa, która się może nie powtórzyć. Będziemy głosować nie za likwidacją oddziału, tylko za rozwojem opieki długoterminowej. Prognozy demograficzne są jednoznaczne - podsumował starosta Robert Marcinkowski.
A jak wszystko wskazuje radni będą podejmować decyzję o przeprowadzeniu inwestycji na najbliższej sesji Rady Powiatu. I póki co zadaniu przeciwna jest opozycja, która i tak ma mniejszość w radzie. Tymczasem Rada Społeczna Szpitala większością głosów już zagłosowała za propozycją realizacji historycznej inwestycji kosztem "porodówki".
Dodajmy, że na realizację zadania konieczne będzie również zaciągnięcie kredytu w wysokości około 10 mln złotych, bo całość inwestycji szacowna jest wstępnie na około 20 mln złotych.
[ZT]79103[/ZT]
[ZT]79090[/ZT]
[ZT]79097[/ZT]
[ALERT]1746604343214[/ALERT]
Serio? 09:41, 08.05.2025
Wy tak serio z tą kolejną laurką? Przecież to jest jakiś zupełnie utopijny plan. Sprawdziliście w ogóle finansowanie ZOLi, czy to się bilansuje? Podliczyliście koszty tego projektu? Ale tak wszystkie, a nie te 11 mln dofinansowania? Kolejne 15 mln na realizację, do tego najem lokali, które jeszcze nie istnieją, od prywatnego przedsiębiorcy, a wszystko do końca czerwca przyszłego roku. Sprawdziliście ryzyko nie wywiązania się z tej umowy? A i najważniejsze …. Obietnice wyborcze - i słowa Pana Starosty rok temu, że nie ma planów likwidacji porodówki.
Zen09:45, 08.05.2025
Czas zamknąć ten szpital i tyle skarbonka bez dna .
MZ11:53, 08.05.2025
Leczenie kosztuje i kosztowało będzie. Chcesz lepszych warunków, nowoczesnego sprzętu, trzeba ładować w niego hajs. Inaczej się nie da, przykro mi.
redakcjo10:10, 08.05.2025
Zacznijcie pisać o tych kłamstwach powtarzanych od lat, wstyd ż e piszecie te laurki. Kobiety czas wyjść i pokazać Marcinkowskiemu co o nim myślimy !
geriatria10:36, 08.05.2025
Bardzo dobry plan i mądre decyzje. Ludzi starszych coraz więcej, miejsca dla nich będą jeszcze bardziej potrzebne.
Serio 2?12:31, 08.05.2025
Bilansuje się? To sobie sprawdź, bo jakoś w innych powiatach do ZOLi samorządy dokładają i to nie mało. Projekt jest na prawie 27 mln, więc dołożyć trzeba ponad 15 mln i zbudować/wynajać coś dla PCPR i innych jednostek znajdujący się w aktualnym budynku ZOL. Interes życia kosztem kobiet.
Laura 12:57, 08.05.2025
Myślę że to jest interes życia i historyczny moment tylko dla przedsiębiorców którzy się tego podejmą. Żeby poprawić warunki na innych oddziałach nie ma pieniędzy i szans a tu się okazuje że teraz będą brać pożyczki żeby otwierać coś nowego co nie wiadomo czy się uda.
Biniu 12:59, 08.05.2025
Racja. Tak samo było z ortopedia. Szum otwieranie a o zamknięciu nie ma mowy jakoś. A pół piętra stoi puste i hula tam wiatr.
1 0
Bilansuje się. I potrzeba 20 mln, a zagwarantowane jest 11. Nie przeprowadzisz zmian, nie będzie tych 11 mln. Czego tu nie rozumiesz?