Remont Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gostyniu to inwestycja na dużą skalę, która wymusi także reorganizację całego budynku przy ul. Wrocławskiej. Zmiany dotkną instytucje, które dziś funkcjonują pod tym adresem, takich jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Co się z nimi stanie? Starostwo Powiatowe w Gostyniu już ma gotowy plan.
Nowa lokalizacja dla tych kluczowych instytucji powiatowych ma powstać… od zera. Wszystko wskazuje na to, że nową siedzibą będzie nowoczesny, jednokondygnacyjny budynek zlokalizowany przy ul. Ogrodowej w Gostyniu, w sąsiedztwie nowej siedziby Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– Pod względem siedziby to będzie zdecydowanie lepsze miejsce niż teraz. Zdecydowanie lepsze – podkreśla starosta Robert Marcinkowski. – Jesteśmy po rozmowie z lokalnym przedsiębiorcą, który zadeklarował gotowość do przygotowania dla nas zupełnie nowego obiektu, o powierzchni około 1000 m². Dziś odbyliśmy pierwsze konsultacje z przedstawicielami PCPR-u, Poradni oraz Zespołu ds. Orzekania – dodaje.
Zaprojektowany budynek ma w pełni odpowiadać współczesnym standardom. Będzie przyjazny osobom z niepełnosprawnościami, ergonomiczny, z myślą o komforcie zarówno klientów, jak i pracowników. Co istotne, powiat nie będzie budował tego obiektu samodzielnie – podpisze umowę najmu na okres 10 lat.
– Taka umowa pozwoli uniknąć ogromnych nakładów finansowych, które musielibyśmy ponieść, gdybyśmy chcieli budować jako powiat. To nie byłoby racjonalne, bo za 10-15 lat liczba uczniów w powiecie spadnie, a wtedy część obecnych budynków szkolnych może być zagospodarowana inaczej – tłumaczy starosta gostyński.
Jak zapewnił Robert Marcinkowski, koncepcja nowego budynku jest już gotowa i została zaprezentowana podczas dzisiejszych konsultacji. Sam budynek, jak zaznacza, będzie prosty w formie, ale w pełni nowoczesny i odpowiadający realiom XXI wieku.
Dlaczego instytucje nie przeniosą się na parter gostyńskiego starostwa, gdzie kiedyś mieściły się biura gminnych urzędników? Lokalizacja była brana pod uwagę, ale... Zdaniem władz powiatu, tamtejsza przestrzeń nie spełnia potrzeb powierzchniowych instytucji, a dostosowanie obiektu do wymogów dostępności wymagałoby bardzo dużych nakładów finansowych.
– Tam jest za mało metrów kwadratowych. Brakuje niemal połowy potrzebnej powierzchni. Poza tym obiekt nie spełnia aktualnych standardów, a koszt przystosowania byłby ogromny – zaznacza starosta Robert Marcinkowski.
Tak ma wyglądać nowy budynek. Wizualizacja udostępniona przez inwestora.
[ZT]79103[/ZT]
[ZT]79097[/ZT]
[ZT]79090[/ZT]
[ALERT]1746605826795[/ALERT]
8 0
Prywatny inwestor musi przecież zarobić za pięniądze z powiatu
7 0
Gminna część budynku na wrocławskiej ma 997 m2, a windę i tak trzeba będzie zrobić, choćby po to, żeby osoby z niepełnosprawnością mogły się dostać do biur Starostwa na piętro. Wiadomo, zawsze lepiej żeby zarobił prywatny przedsiębiorca niż porozumieć się z gminą.
4 0
Boże świnty wy powiększajcie ilość miejsc dla tych schorowanych ludzi z Zolu bo to jest największy problem dzisiaj dla ogromnej ilości ludzi. Dostanie się do tej placówki graniczy z cudem,a nie martwić się ile metrów będą mieć urzędnicy w biurach.Okroić ilość etatów wręcz.
1 1
Barak, ale powiatowy. A płacić będzie już inny starosta.........
0 0
To biurokracja nam się rozrasta w starostwie i to w bardzo szybkim tempie.
0 0
tak jak w szpital w który bez dna ładujecie kase