Zamknij
REKLAMA

Same plusy! Z tych przywilejów korzysta coraz więcej osób, więc dobrze je znać...

11:26, 28.12.2020 | J.J
Skomentuj Foto: Canva
REKLAMA

Krew i jej składniki to lek, którego nie da się zastąpić sztucznymi preparatami. Jej oddawanie stanowi bezcenną pomoc dla wielu chorych często ratującą im życie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oddając krew czy osocze można zyskać wiele przywilejów, jak choćby ulgi w podatkach, tańsze lekarstwa czy bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych. Z tych przywilejów korzysta coraz więcej osób.

Osoby, które oddają krew lub jej składniki, mogą skorzystać z odliczenia w swoim zeznaniu rocznym PIT. Ulga przysługuje zarówno krwiodawcom, jak również ozdrowieńcom COVID-19, którzy oddają honorowo osocze. Za oddanie krwi jak i jej składników przysługuje ta sama stawka rekompensaty, tj. 130 zł za 1 litr.

- Odliczyć można wartość faktycznie dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% dochodu/przychodu darczyńcy. Trzeba też pamiętać, że w 6-procentowym limicie uwzględnia się łącznie wysokość wszystkich darowizn – obok krwiodawstwa również na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe – informuje Janusz Materkowski z-ca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyniu, dodając, że aby skorzystać z ulgi trzeba uzyskać zaświadczenie o ilości oddanej krwi lub jej składników ze stacji krwiodawstwa.

Darowiznę można odliczyć wykazując ją w zeznaniu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. W rozliczeniu PIT za 2019 rok w Wielkopolsce podatnicy odliczyli w ten sposób ponad 4,26 mln zł. To o 280 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Poza ulgą w PIT honorowym krwiodawcom przysługuje także posiłek regeneracyjny i zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew lub jej składniki. Można też uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych i zwrot kosztów dojazdu do stacji krwiodawstwa.

Zasłużonemu honorowemu krwiodawcy - czyli takiemu, który łącznie oddał już 5 lub 6 litrów krwi (limit odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) – przysługują dodatkowe benefity takie jak tańsze leki, możliwość skorzystania poza kolejnością ze świadczeń ambulatoryjnych w placówkach medycznych, czy też zniżki w komunikacji miejskiej.

Źródło : Urząd Skarbowy w Gostyniu

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

SteveSteve

3 0

Mam pytanie co za truten podjol decyzje o likwidacji w szpitalu stacji krwiodawstwa ?Oddawałem kiedy chciałem teraz nie bo nie wiadomo gdzie i kiedy ?
14:41, 28.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eryk1234Eryk1234

1 0

To podjęło rckik z Poznania bo niby za mało krwiodawców było. Można oddać krew jak przyjeżdża krwiobus ale musisz się dostosować do terminu. Albo jechać do np. Leszna do punktu. 18:23, 28.12.2020


PISPIS

2 1

Za czasów PO polikwidowali. A tak apropo, a co Gostyń daje krwiodawcom 02:26, 29.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%