Zamknij

Czy węgiel aktywny naprawdę wybiela zęby?

12:08, 10.06.2021 Aktualizacja: 12:09, 10.06.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Węgiel aktywny od jakiegoś czasu robi prawdziwą furorę. Wiele osób zachwyca się jego właściwościami, przekonując, że specyfik ten naturalnie, bezpiecznie, tanio i niezmiernie skutecznie wybiela zęby. Z drugiej strony, czym więcej nad węglem aktywnym zachwytów, tym więcej też wokół niego kontrowersji. Gdzieniegdzie słychać głosy, że rozjaśnianie szkliwa tą substancją może być groźne dla zdrowia. Kto ma zatem rację? Czy węgiel aktywny rzeczywiście skutecznie i bezpiecznie wybiela zęby, czy też to tylko marketingowy kit? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości.

Węgiel aktywny jest substancją, na którą składają się atomy węgla w stanie amorficznym, innymi słowy – ułożone w nieregularny sposób. Dzięki nim, węgiel ma porowatą strukturę, która wiążę się z ogromnym współczynnikiem pola powierzchni względem masy (jeden gram węgla aktywnego może rozwijać powierzchnię nawet 3300 m2!). Swoją dużą popularność węgiel zawdzięcza głównie temu, że jest tani w produkcji, łatwo go otrzymać oraz ma dość szerokie zastosowanie.

Węgiel aktywny – co to takiego?

Nas jednak najbardziej interesuje wpływ węgla aktywnego na zęby. Według zapewnień producentów, specyfik ten dodawany do past do zębów, wybielających proszków czy płynów do płukania ust, świetnie pochłania nieestetyczne przebarwienia, powstałe na skutek spożywania kawy, herbaty czy czerwonego wina. Niektórzy uważają nawet, że wybielanie zębów węglem jest w stanie dostarczyć takich efektów jak profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych. Ile w tym wszystkim prawdy?

Jak wybiela się zęby węglem aktywnym?

Jak wspomniano wyżej, na rynku znajdziemy pasty do zębów z węglem, proszki, czy węglowe płyny do płukania ust. Cechą charakterystyczną tego rodzaju produktów jest czarny kolor, który dość średnio kojarzy się z wybielaniem. Nie należy się nim jednak przejmować – po spłukaniu, węgiel nie pozostawia żadnych przebarwień.

Kuracja wybielająca produktami stworzonymi na bazie węgla aktywnego powinna trwać zazwyczaj kilka tygodni. Ze względu na silne właściwości pochłaniające, nie zaleca się korzystania z wybielających produktów regularnie, gdyż mogłoby to być groźne dla szkliwa. Tak więc wybielające pasty do zębów na bazie węgla aktywnego zazwyczaj stosuje się okresowo, na przykład pierwsze trzy dni pod rząd, a potem dopiero po tygodniu przerwy, dla podtrzymania efektów. Podobnie sytuacja wygląda z płynami do płukania ust. Wyjątkiem jest tu jedynie czarny proszek wybielający CoCo Glam, który można bezpiecznie stosować codziennie aż do uzyskania zadowalających rezultatów.

Jaka jest skuteczność wybielających produktów na bazie węgla aktywnego?

Czas odpowiedzieć na pytanie z tytułu tego artykułu. Czy węgiel aktywny skutecznie wybiela zęby? Czy możemy dać wiarę zapewnieniom producentów, którzy przekonują nas o jego ogromnej efektywności w rozjaśnianiu uśmiechów? Otóż... to zależy. Opinie w internecie na temat węgla aktywnego są naprawdę różne – bez trudu znajdziemy zarówno osoby, które są zachwycone jego działaniem, jak i tych, którzy nie uświadczyli w związku z jego użytkowaniem oczekiwanych efektów. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku.

Węgiel aktywny istotnie posiada niezłe właściwości ścierne i wielu osobom może pomóc rozjaśnić zęby, natomiast w przypadku bardziej intensywnych przebarwień jego działanie z pewnością nie okaże się satysfakcjonujące. Należy mieć świadomość, że specyfik ten de facto nie wybiela zębów – ściąga on jedynie z nich nieestetyczne przebarwienia, ale nie może przeniknąć przez szkliwo i zmienić jego koloru. Nie jest też w stanie uporać się z kamieniem nazębnym, który często odpowiada za nieatrakcyjny kolor zębów. Reasumując: węgiel aktywny najlepiej sprawdzi się u osób, które chcą delikatnie rozjaśnić szkliwo, natomiast użytkownicy z bardziej zaawansowanymi przebarwieniami raczej powinni poszukać innych metod na poprawę koloru uzębienia.

Czy węgiel aktywny jest bezpieczny?

Kontrowersje budzi również kwestia bezpieczeństwa węgla aktywnego. To prawda że niektórzy stomatolodzy podchodzą do wybielania nim zębów sceptycznie. Wszystko głównie z uwagi na drobinki czyszczące węgla, które zdaniem niektórych specjalistów w dłuższej perspektywie mogą nieść ryzyko osłabienia, a nawet zniszczenia szkliwa. Więcej informacji na temat wybielania zębów znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow Właśnie dlatego tak istotne jest, by z wszelkich wybielających produktów na bazie węgla aktywnego korzystać wstrzemięźliwie i zgodnie z zaleceniami producenta

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

tola tola

0 0

mam ten produkt, polecam daje efekty 10:54, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%