Zamknij

Jak stosować olejki eteryczne?

12:57, 29.04.2021 Aktualizacja: 12:58, 29.04.2021
Skomentuj

Olejki eteryczne w powszechnej opinii przede wszystkim służą budowaniu pięknego zapachu, który pomaga się odprężyć i zrelaksować. Działanie olejków jest jednak znacznie szersze. Warto poznać magię tych naturalnych ekstraktów.

Jaki olejek eteryczny wybrać?

Olejki eteryczne to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa produktów. Olejki różnią się między sobą działaniem, ale je gęstością, zasadą stosowania, kolorem. Wybierając olejek, najpierw należy ustalić, czego poszukujesz. Inny olejek wybierzesz, jeśli zależy ci na relaksacji (do masażu świetny będzie sandałowy, do rozpylenia możesz sięgnąć na przykład po lawendę). Zupełnie innego rodzaju olejki wybiera się do walki z przeziębieniem i infekcjami. Tutaj sprawdza się przede wszystkim olejek eukaliptusowy, tymiankowy, goździkowy, cynamonowy, cytrynowy. Dla niejadków na pobudzenie apetytu świetnie zadziała olejek z zielonej mandarynki. Na uspokojenie nerwów poleca się bergamotkę. Pozytywnie na koncentrację i pamięć będzie z kolei wpływa olejek rozmarynowy. Bardzo ważne jest więc, aby na samym początku ustalić, na jakim efekcie ci zależy, a następnie poszukać odpowiedniego olejku.

Warto także pamiętać, aby dokładnie sprawdzać informacje o olejkach. Kupować należy te naturalne, bez żadnych dodatków, barwników. Mogą one wywołać niepożądane efekty. Dodatkowo trzeba baczną uwagę zwracać na stężenia,w jakich występują olejki. W zależności od stężenia różne mogą być rekomendacje dotyczące sposobu stosowania. W końcu warto sprawdzać, skąd pochodzi olejek. O pomoc zawsze można poprosić wykwalifikowanego aromaterapeutę.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów:

  • przez inhalację,
  • przez masaż lub nakładanie na skórę,
  • przez stosowanie doustne.

Ten ostatni sposób jest najrzadszy z tego przede wszystkim względu, że jedynie wąska grupa olejków eterycznych ma status GRAS, który dopuszcza taką formę przyjmowania. Najczęściej stosuje się inhalację. Nie wszystkie olejki również można stosować na skórę. Większość wymaga także rozcieńczenia w oleju bazowym, na przykład jojoba lub innym. Warto o tym pamiętać, ponieważ nakładając bezpośrednio na skórę mocno stężony olejek, można sobie po prostu zrobić krzywdę. Za każdym razem warto więc dokładnie zastosować się do wskazówek (sprawdzonego) producenta lub aromaterapeuty.

Jeśli chodzi o inhalację tutaj również warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Najbardziej rekomendowaną formą rozpylania olejków jest skorzystanie z dyfuzora lub nebulizatora, które nie działają w oparciu o podgrzanie olejków. Niestety tradycyjne kominki do aromaterapii bazują na podgrzewaniu wody z olejkiem, co sprawia, że niektóre tracą bardzo szybko swojej bezcenne właściwości. Dotyczy to choćby olejków cytrusowych. Oczywiście osobną formę stanowi inhalacja w formie parówki (stosowana np. przy chorych zatokach) czy z wykorzystaniem profesjonalnego inhalatora.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%