Zamknij

Funkcjonowanie krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju - TERYT

. + 12:00, 24.03.2025 Aktualizacja: 12:00, 24.03.2025
Skomentuj Grafika: Zleceniodawca Grafika: Zleceniodawca

Krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego wskazuje oznaczenia kodowe dotyczące nieruchomości, ich położenia, a w zasadzie podziału terytorialnego kraju. W skrócie nazywany jest rejestrem terytorialnym albo określany jest jako TERYT.

TERYT prowadzi i utrzymuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Współpracuje on z wieloma organami i instytucjami w celu utrzymania funkcjonalności rejestru oraz aktualności danych. Rejestr terytorialny zawiera ujednolicone dla całego kraju oznaczenia podziału terytorialnego. Z tych oznaczeń korzystają organy administracji publicznej oraz obywatele, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe.

Rejestr terytorialny obejmuje systemy:

  • identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego;
  • identyfikatorów i nazw miejscowości
  • rejonów statystycznych i obwodów spisowych;
  • identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań.

Przestrzennej identyfikacji informacji zawartych w tych systemach dokonuje się na podstawie danych przestrzennych udostępnianych z rejestrów publicznych:

  • ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości);
  • państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
  • państwowego rejestru nazw geograficznych;
  • ewidencji miejscowości, ulic i adresów;
  • obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000-1:100 000, w tym kartograficznych opracowań numerycznego modelu rzeźby terenu.

Nie wykorzystuje się natomiast danych dotyczących właścicieli nieruchomości albo danych zawartych w księgach wieczystych. Rejestr TERYT ma inny zakres przedmiotowy regulacji.

Stosowanie do art. 48 ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej - rejestr terytorialny jest jawny. Urzędy statystyczne udostępniają nieodpłatnie następujące dane wskazanym organom - w uzgodnionym zakresie, niezbędnym do wykonywania statutowych zadań tych organów lub instytucji:

  • organom prowadzącym inne urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej, okresowo wykazy podmiotów wpisanych do rejestru podmiotów wraz z nadanym im numerem identyfikacyjnym i zakodowanym opisem informacji objętych rejestrem;
  • organom administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, innym instytucjom rządowym, Najwyższej Izbie Kontroli, Narodowemu Bankowi Polskiemu, Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych, równorzędnym organom, jednostkom i instytucjom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, państw, które zawarły ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi umowę regulującą swobodę świadczenia usług, oraz Komisji Europejskiej na ich pisemny wniosek, wyciągi z rejestru podmiotów,
  • Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej z urzędu, kwartalnie, zgromadzone w rejestrze podmiotów informacje o podmiotach deklarujących zatrudnienie pracowników wraz z nadanym im numerem identyfikacyjnym i zakodowanym opisem informacji objętych rejestrem.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego i urzędy statystyczne udostępniają dane z rejestru terytorialnego w formie odrysów z map przebiegu granic podziału na rejony statystyczne i obwody spisowe albo wyciągów ze zbiorów informatycznych:

  • systemu identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego,
  • systemu identyfikatorów i nazw miejscowości,
  • systemu rejonów statystycznych i obwodów spisowych,
  • systemu identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań,
  • centralnego katalogu ulic.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%