Krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego wskazuje oznaczenia kodowe dotyczące nieruchomości, ich położenia, a w zasadzie podziału terytorialnego kraju. W skrócie nazywany jest rejestrem terytorialnym albo określany jest jako TERYT.
TERYT prowadzi i utrzymuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Współpracuje on z wieloma organami i instytucjami w celu utrzymania funkcjonalności rejestru oraz aktualności danych. Rejestr terytorialny zawiera ujednolicone dla całego kraju oznaczenia podziału terytorialnego. Z tych oznaczeń korzystają organy administracji publicznej oraz obywatele, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe.
Rejestr terytorialny obejmuje systemy:
Przestrzennej identyfikacji informacji zawartych w tych systemach dokonuje się na podstawie danych przestrzennych udostępnianych z rejestrów publicznych:
Nie wykorzystuje się natomiast danych dotyczących właścicieli nieruchomości albo danych zawartych w księgach wieczystych. Rejestr TERYT ma inny zakres przedmiotowy regulacji.
Stosowanie do art. 48 ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej - rejestr terytorialny jest jawny. Urzędy statystyczne udostępniają nieodpłatnie następujące dane wskazanym organom - w uzgodnionym zakresie, niezbędnym do wykonywania statutowych zadań tych organów lub instytucji:
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego i urzędy statystyczne udostępniają dane z rejestru terytorialnego w formie odrysów z map przebiegu granic podziału na rejony statystyczne i obwody spisowe albo wyciągów ze zbiorów informatycznych:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz