Gipiury często mylone są z haftem. W praktyce to rodzaj koronki weneckiej klockowej). Tkaniny tego typu są trudne do wykonania, ale za to bardzo efektowne. Mają duże wypukłe oczka i często tworzą motywy roślinne. Wykorzystuje się je nie tylko do produkcji odzieży, ale i dekoracji okiennych.
Gipiury są tkaninami koronkowymi. Dawniej powstawały metodą klockową lub z wykorzystaniem podłużnych szpilek. Nitki przędzy przeplatano ze sobą grupowo pob cztery. To dzięki temu gipiury były tak zachwycające.
Niektórzy mylą gipiurę z haftem. Tymczasem są to zupełnie dwa różne pojęcia. Haft jest dekoracją wyszywaną na tkaninie, a gipiura sama w sobie jest tkaniną. Jej cechą charakterystyczną są duże, nieregularne oczka. Ma wypukłą strukturę. Zazwyczaj można ją łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka.
Gipiury dzisiaj rzadko tworzy się ręcznie, jest to bowiem drogie i naprawdę trudne do wykonania. Królują w tym przypadku wciąż wzory geometryczne, roślinne czy klasyczne ornamenty. Dawniej gipiury tworzono z lnu, bawełny oraz jedwabiu. Dzisiaj stosuje się do tego celu poliester z dodatkiem elastanu.
Warto wiedzieć, że tkaniny gipiurowe wytwarzano już w wieku XVI. Technika ta wywodzi się z Flandrii. To tam zaczęto wytwarzać gipiury. Metoda klockowa szczyt popularności przeżywała na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj stosowana jest dość rzadko.
Dostępne obecnie na rynku gipiury różnią się między sobą np. przędzą, z której są wykonane czy szerokością. Do wyboru są zarówno wąskie, jak i znacznie szersze tkaniny. Te pierwsze znajdują zastosowanie np. przy produkcji dekoracji okiennych. Ich szerokość nie przekracza na ogół 15 cm.
Koronka gipiurowa jest standardowo biała, ewentualnie kremowa. Dopuszczalne jest jednak farbowanie gipiury. Dodatkowo poszczególne produkty dostępne na rynku podzielić można z uwagi na wzory, którymi są pokryte.
Nie da się ukryć, że gipiury są najchętniej wykorzystywane przy produkcji firanek różnego rodzaju, zazdrostek, lambrekinów, czasem bieżników i obrusów. Firany z gipiurą prezentują się doskonale w każdym wnętrzu. Koronka pojawić się może na górze lub dole firany - każdy na pewno znajdzie model odpowiedni dla siebie.
Dodatkowo gipiury znajdują zastosowanie przy produkcji sukien ślubnych i wieczorowych. Są bowiem eleganckie i bardzo efektowne wizualnie. To idealny wybór na specjalne okazje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gipiury użyć także przy okazji szycia koszul czy ozdób do włosów. Są one wbrew pozorom bardzo uniwersalne.
Gipiury mają naprawdę długą historię. Przez lata wykorzystywano je przede wszystkim do produkcji odzieży. Dzisiaj coraz częściej stawia się na nie, gdy mowa o dekoracji wnętrz.
Prawdziwym hitem od wielu lat są firany, zasłony i obrusy z gipiurą w roli głównej. Koronka tkanina gipiurowa jest delikatna i przejrzysta. Dlatego świetnie wpisuje się w styl romantyczny, retro czy vintage. Co ciekawe, gipiura czasem używana jest też jako ozdoba mebli. Sprawdza się na zagłówkach łóżek i oparciach krzeseł. Do każdego pomieszczenia wprowadza wyjątkowy klimat. Od razu staje się ono bardziej eleganckie i stylowe, a przecież o to w tym przypadku chodzi.
Gipiury to tkaniny dość delikatne, które wymagają tym samym odpowiedniej pielęgnacji. Często zaleca się ich ręczne pranie, zwłaszcza gdy zabrudzenia nie są duże. Dopuszczalne jest również pranie gipiury w pralce, ale bez użycia silnych detergentów. Dodatkowo temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Firan z gipiurą nie należy też wirować. Materiał lepiej odstawić do naturalnego wyschnięcia. Wtedy nie ma ryzyka, że przypadkowo ulegnie uszkodzeniu. Firany z gipiurą z czasem mogą nieco zszarzeć. Wtedy przed praniem warto je nieco przepłukać.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz