Zamknij
NEWS

Woleli umrzeć, niż zdradzić - zdjęcia

09:49, 22.10.2015
Skomentuj

Pamięć o Synach krobskiej i pępowskiej ziemi, którzy 76 lat temu jako pierwsi przelali swą krew w obronie ojczyzny, jest wciąż żywa. W uroczystościach upamiętniających dramat, który rozegrał się 21 października 1939 r. na rynku w Krobi uczestniczyły liczne delegacje oraz młodzież szkolna, dla której była to wyjątkowa lekcja historii.

W Krobi odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę rozstrzelania 15 mieszkańców miasta i okolic. Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono kwiaty i wieńce na mogile ofiar faszystowskiej zbrodni, po czym przemaszerowano do kościoła pw. św. Mikołaja na mszę św. w intencji rozstrzelanych oraz wszystkich, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. - 21 października to szczególna data dla naszej małej ojczyzny, dla naszego miasta, dla naszej gminy. Jest to szczególna data, ponieważ wspominamy tych, którzy przelali swoją krew jako pierwsi z naszego miasta w obronie ojczyzny – mówił ks. kanonik Jan Reszelewski. - Ci, którzy zginęli rozstrzelani, to byli ludzie sumienia. Mogli przecież podpisać volkslistę i byliby wypuszczeni na wolność, ale woleli umrzeć, niż zdradzić – podkreślał kapłan.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna oraz apel pamięci. - Czterdziestego szóstego dnia okupacji hitlerowskiej, w ramach operacji „Tannenberg”  Krobia stała się miejscem, gdzie dokonano masowego mordu na miejscowej ludności. W sobotę, 21 października 1939 r., od kul plutonu egzekucyjnego zginęło 15 mieszkańców Krobi i okolic. Lista rozstrzelanych w publicznej egzekucji to imiona i nazwiska osób, które oddały swoje życie za ojczyznę, a jednocześnie pogrążyły w rozpaczy rodziny i osierociły dzieci. Ich śmierć sprawiła również, że ich domy pozostały bez gospodarzy, a gminy Krobia i Pępowo straciły aktywnych obywateli – mówił Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi.  - Niech wspomnienie o tych wydarzeniach i ofiarach faszystowskiej zbrodni towarzyszy nam jednak nie tylko 21 października, ale każdego dnia i będzie przestrogą dla wszystkich, dla których pokój wolność i ojczyzna mają drugorzędne znaczenie. Pamięć o zbrodni i jej ofiarach jest niewątpliwie ważna, jednak niech nie przesłania jej nienawiść wobec tych, którzy są potomnymi dawnych oprawców – kontynuował.

Przedstawiciele gmin Krobia i Pępowo, Rady Powiatu Gostyńskiego, rodziny ofiar oraz delegacje szkół, przedszkoli, lokalnych organizacji i stowarzyszeń oddały hołd rozstrzelanym, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów krobskiej i pępowskiej ziemi. Uroczystość uświetnił udział kompanii honorowej 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie.

JK

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Judasz Iskariota Judasz Iskariota

0 0

Wczoraj jest historią. Jutro jest tajemnicą...

21:40, 23.10.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%