Coraz więcej osób z gminy Piaski, decyduje się odebrać Ogólnopolską Kartę Seniora. To efekt przystąpienia władz samorządowych do ogólnopolskiego programu „Gmina Przyjazna Seniorom”, który nie tylko otwiera drzwi do zniżek, ale staje się też konkretnym znakiem, że samorząd potrafi słuchać ludzi i działać z myślą o swoich starszych mieszkańcach.
Na czym dokładnie polega ten program? Jego głównym celem jest poprawa jakości życia osób starszych poprzez integrację, edukację i wsparcie codziennych potrzeb.
– Dzięki przystąpieniu do programu nasi seniorzy mogą korzystać z Ogólnopolskiej Karty Seniora, uprawniającej do zniżek w całej Polsce – m.in. w sanatoriach, placówkach zdrowia czy instytucjach kultury – mówi wójt Gminy Piaski, Dariusz Naskręt.
To jednak nie wszystko. Karta działa również lokalnie – dziś honoruje ją już pięć punktów usługowych z terenu gminy, w tym sklepy, kwiaciarnia, restauracja i taksówkarz. I choć program zakłada przede wszystkim aktywizację i wsparcie seniorów, to pośrednio jest też szansą na promocję lokalnych przedsiębiorców.
Zainteresowanie jest bardzo duże. Do tej pory wydano aż 600 takich kart w gminie Piaski, co stanowi niemal 30% wszystkich uprawnionych. Łącznie w gminie mieszka ponad 2 tysiące osób powyżej 60-tego roku życia, które mogą z tej karty skorzystać.
– Opinie, które do mnie docierają – zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem pracowników bibliotek są bardzo pozytywne. Seniorzy podkreślają, że program jest dla nich ważny oraz że cieszą się, iż są dostrzegani i doceniani w Gminie Piaski – dodaje wójt.
Sama karta to nie jedyny gest wobec osób starszych. Gmina rozwija również szereg innych inicjatyw skierowanych do seniorów - od spotkań i warsztatów, przez koncerty, aż po nowy projekt „Ogród Senioralny”, który jeśli otrzyma dofinansowanie stanie się miejscem odpoczynku i relaksu tuż obok Klubu Seniora w Piaskach. Planowana jest też tężnia solankowa.
To wszystko nie dzieje się przypadkiem. Decyzję o wejściu do programu poprzedziły rozmowy z seniorami i konsultacje ze środowiskiem, m.in. z przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów, Celiną Wawrzyniak.
– Wspólnie doszliśmy do wniosku, że współcześni seniorzy to często osoby bardzo aktywne, które chcą uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym, podróżować, korzystać z usług, a jednocześnie oszczędzać – tłumaczy Dariusz Naskręt.
Karta wydawana jest w bibliotekach w Piaskach, Szelejewie i Bodzewie, co znacznie ułatwia dostęp osobom z mniejszych miejscowości. Gmina nie wyklucza też dostarczania takich kart do domu jeśli pojawi się taka potrzeba.
Co ważne, program nie opiera się wyłącznie na słowach. Gmina zainwestowała w jego realizację konkretne pieniądze. Samo tylko wstąpienie do systemu kosztowało 9500 zł netto, ale w tej cenie zapewniono m.in. pakiet kart, promocję, udział w wydarzeniach ogólnopolskich i materiały edukacyjne.
– Dla nas to inwestycja w godne, aktywne i bezpieczne życie seniorów – podkreśla wójt.
W czasach, gdy temat starzenia się społeczeństwa przestaje być teorią, a staje się codziennością, takie programy jak karta seniora pokazują, że dbanie o seniorów to nie koszt, ale standard dobrze pojętej troski o lokalną wspólnotę.
[ZT]78638[/ZT]
[ZT]78635[/ZT]
[ZT]78502[/ZT]
[ALERT]1745471811511[/ALERT]
7 1
A czy Gmina ma w planie ułatwienie dostępu do usług opiekuńczych? W artykule jest mowa o aktywnych seniorach, nie zapominajmy o tych którzy nie mogą już tacy być, z różnych powodów...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz